A Neumann János Adattudományi Intézetben egyebek mellett az infravörös molekuláris ujjlenyomat eljárás orvosi, diagnosztikai alkalmazását kutatják tovább a Krausz Ferenc fizikus által vezetett Molekuláris- Ujjlenyomat Kutató Központ (CMF) és a Semmelweis Egyetem munkatársai. A kutatások végső célja, hogy egy egyszerű vérvizsgálattal korai stádiumban diagnosztizálható legyen egy-egy betegség és ezzel egy időben kiválaszthatóvá váljon a személyre szabott, optimális kezelés - közölte a Semmelweis Egyetem az MTI-vel.
A Krausz Ferenc által vezetett Molekuláris- Ujjlenyomat KutatĂł Központ (CMF) 2024. január elsejĂ©vel kerĂĽlt a Semmelweis Egyetemet fenntartĂł Nemzeti EgĂ©szsĂ©gĂĽgyi Ă©s OrvoskĂ©pzĂ©sĂ©rt AlapĂtvány (NEOA) tulajdonába. December 1-jĂ©tĹ‘l egy közös Ăşj intĂ©zet lĂ©trehozásával fűzi mĂ©g szorosabbra a kapcsolatot a Semmelweis Egyetem a 2023-ban fizikai Nobel-dĂjjal elismert kutatĂłval.
A közvetlen rektori irányĂtás alatt állĂł oktatási-kutatási szervezeti egysĂ©gkĂ©nt lĂ©trejövĹ‘ Neumann János Adattudományi IntĂ©zetnek öt kutatási fĂłkusza lesz: molekuláris fenotipizálás; egĂ©szsĂ©gĂĽgyi informáciĂłkhoz kapcsolĂłdĂł okozati összefĂĽggĂ©sek; egĂ©szsĂ©gĂĽgyi adatok digitalizálása; mestersĂ©ges intelligencia; egĂ©szsĂ©gĂĽgyi környezetelemzĂ©s.
ElĹ‘ször az elsĹ‘ három terĂĽleten állnak fel a kutatĂłcsoportok. Az egyĂĽttműködĂ©s keretein belĂĽl az Ăşj intĂ©zetben folyĂł közös kutatások Ă©s tudományos eredmĂ©nyek megjelennek majd mind a CMF, mind a magyar felsĹ‘oktatási rendszer, elsĹ‘sorban a Semmelweis Egyetem tudományos teljesĂtmĂ©nyĂ©ben is.
A CMF kutatási tevékenysége az ultragyors méréstechnika orvosi-diagnosztikai alkalmazását vizsgálja.
A központ infravörös molekuláris ujjlenyomat eljárása segĂthet a daganatok Ă©s egyĂ©b sĂşlyos betegsĂ©gek (pĂ©ldául szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri, illetve anyagcsere-betegsĂ©gek) korai diagnosztikájában, Ă©s hozzájárulhat a szemĂ©lyre szabott kezelĂ©sek megkezdĂ©sĂ©hez a teljes gyĂłgyulás Ă©rdekĂ©ben.
A CMF tevĂ©kenysĂ©ge több orvostudományi kutatási programot is magában foglal, amelyekben már korábban is egyĂĽttműködĹ‘ partner volt a Semmelweis Egyetem. Ezek között a szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri betegsĂ©gekre fĂłkuszálĂł „Lasers for Life” 2020 Ăłta zajlik a CMF-fel, a mĂĽncheni Ludwig Maximilian Egyetemmel (LMU) Ă©s a garchingi Max Planck Kvantumoptikai IntĂ©zettel (MPQ) közösen, a Semmelweis Egyetem Városmajori SzĂv- Ă©s ÉrgyĂłgyászati Klinika kizárĂłlagos rĂ©szvĂ©telĂ©vel.
A CMF Ăşjonnan elĹ‘kĂ©szĂtett programja a tĂĽdĹ‘rák diagnosztikájában vizsgálja a molekuláris ujjlenyomat jelentĹ‘sĂ©gĂ©t; ebben az ország három vezetĹ‘ pulmonolĂłgiai centrumának egyikekĂ©nt vesz rĂ©szt a Semmelweis Egyetem PulmonolĂłgiai Klinikája.
A Semmelweis Egyetemen Ăşjonnan lĂ©trehozott Neumann János Adattudományi IntĂ©zet kĂĽldetĂ©se az innovatĂv adattudományi megközelĂtĂ©s; az, hogy az Ăşj molekuláris ujjlenyomatvĂ©teli, profilalkotási technikát integrálja az egĂ©szsĂ©gĂĽgyi adatkĂ©szletekbe, lehetĹ‘vĂ© teheti az emberi egĂ©szsĂ©g átfogĂł Ă©rtĂ©kelĂ©sĂ©t, Ă©s a sĂşlyos, krĂłnikus állapotok felĂ© vezetĹ‘ körĂĽlmĂ©nyek korai felismerĂ©sĂ©t.
Egy teljesen Ăşj vizsgálĂłmĂłdszernek a tĂ©nyleges, mindennapokban valĂł felhasználását szeretnĂ©nk elĹ‘segĂteni a CMF-el valĂł egyĂĽttműködĂ©s keretĂ©ben, a betegek korai diagnĂłzisa Ă©s hatĂ©kony terápiája Ă©rdekĂ©ben – fogalmazott a közlemĂ©nyben Merkely BĂ©la.
A kutatások végső célja, hogy egy egyszerű vérvizsgálattal korai stádiumban diagnosztizálható legyen egy-egy adott betegség és ezzel egyidőben kiválaszthatóvá váljon a személyre szabott, optimális kezelés.
Az új intézetnek lesz oktatási feladata is, a graduális képzés keretében workshop jellegű szabadon választható tárgy indul majd, a doktori képzésben pedig interdiszciplináris program szerveződik informatikai, matematikai, fizikai és orvostudományi MSc diplomával rendelkező hallgatók számára.
„HiszĂĽnk Ă©s bĂzunk benne, hogy Ăłriási szinergiák rejlenek a Semmelweis Egyetem Ă©s a CMF között, Ă©s ezeknek köszönhetĹ‘en olyan nemzetközi hĂrnĂ©vre szert tevĹ‘ kutatásokat fogunk vĂ©gezni az Ăşj intĂ©zet keretĂ©ben, amelyek mindkĂ©t intĂ©zmĂ©ny jövĹ‘je szempontjábĂłl rendkĂvĂĽl fontosak lesznek” – fogalmazott Krausz Ferenc, aki rĂ©szt vett a Semmelweis Egyetem Szenátusának ĂĽlĂ©sĂ©n.
A Nobel-dĂjas kutatĂł hangsĂşlyozta a jövĹ‘ generáciĂłk kĂ©pzĂ©sĂ©nek fontosságát is, azon kutatĂłk kinevelĂ©sĂ©t, akik folytatni tudják a munkát ezeken a terĂĽleteken. Éppen ezĂ©rt fontosnak tartja az informatikai Ă©s termĂ©szettudományi kĂ©pzĂ©st nyĂşjtĂł egyetemek bevonását is.
(MTI)