Magyarországon minden tizedik ember csontritkulásban szenved. Ez az alattomosan, mindenfajta jelzĂ©s Ă©s fájdalom nĂ©lkĂĽl Ă©rkezĹ‘ betegsĂ©g a felelĹ‘s a hazánkban Ă©vente kb. 15 000 csĂpĹ‘táji Ă©s 70 000 egyĂ©b törĂ©s bekövetkeztéért. Világviszonylatban a csontritkulásra visszavezethetĹ‘ halálozások száma megközelĂti a mell- Ă©s nĹ‘gyĂłgyászati daganatok okozta halálozások számát.
A csontritkulás (oszteoporĂłzis) a csontokat Ă©rintĹ‘ anyagcsere-betegsĂ©g, melynek során csökken a csontszövet mennyisĂ©ge, romlik a minĹ‘sĂ©ge. MeggyengĂĽlnek a csontok, mivel Ă©pĂtĹ‘anyaguk egy rĂ©sze felszĂvĂłdik. BelsejĂĽkben ritkul a szivacsos szerkezetű csontállomány, kĂĽlsĹ‘ tömör, kĂ©rgi rĂ©szĂĽk is elvĂ©konyodik.
A csonttömeg általános csökkenĂ©sĂ©nek az oka az, hogy a csontfalĂłsejtek lebontĂł tevĂ©kenysĂ©ge meghaladja a csontĂ©pĂtĂ©s mĂ©rtĂ©kĂ©t. Bár a csontszövet továbbra is termelĹ‘dik, de a lebomlás ĂĽteme ennĂ©l gyorsabb. Mivel a csontok a kĂĽlsĹ‘ kĂ©rge vĂ©konyabb lesz Ă©s a belsĹ‘ állomány is lyukacsosabb a normálisnál, Ăgy megnĹ‘ a csonttörĂ©sek kockázata.
A csonttartalom 20-30 Ă©vesen Ă©ri el tetĹ‘fokát. Az öregedĂ©s folyamán a csont szerkezete gyengĂĽl, ami a csigolyák összeroppanását, illetve a csĂpĹ‘tájĂ©k Ă©s a vĂ©gtagok törĂ©sĂ©t eredmĂ©nyezheti.
A betegsĂ©gben szenvedĹ‘k nagy rĂ©sze nĹ‘. A változás korában beállĂł hormonális folyamat felgyorsĂtja a csontritkulás elĹ‘retörĂ©sĂ©t. A betegsĂ©g Ă©veken át panaszmentes, nem Ă©rezhetĹ‘ a lappangĂł folyamat. Amikor a csonttörĂ©s bekövetkezik a betegsĂ©g már elĹ‘rehaladott fázisban van.
A betegek sokszor nincsenek tisztában azzal, hogy a megfelelĹ‘ kalcium Ă©s D-vitamin bevitel hiányában a csontritkulásra kapott alapgyĂłgyszereik nem tudják kifejteni kĂvánt hatásukat.
A kalcium nĂ©lkĂĽl elkĂ©pzelhetetlen az Ă©let, a normális ideg- Ă©s izomműködĂ©s elengedhetetlen anyaga. FelszĂvĂłdását a D-vitamin elĹ‘segĂti, de elĂ©gtelen kalciumbevitel esetĂ©n ez a jobb felszĂvĂłdás sem elegendĹ‘.
A menopauzán tĂşli nĹ‘k számára a Magyar Osteoporosis Ă©s OsteoarthrolĂłgiai Társaság által ajánlott napi kalcium bevitel 1500 mg, mĂg a javasolt D-vitamin bevitel napi 800 NE.
A szokásos magyar Ă©trend 500-600 mg kalciumot tartalmaz, Ăgy a megfelelĹ‘ mennyisĂ©gű bevitel a legtöbb esetben nem oldhatĂł meg kizárĂłlag táplálkozás Ăştján. A D-vitamin nĂ©lkĂĽlözhetetlen az egĂ©szsĂ©ges csontanyagcsere fenntartásához, a megfelelĹ‘ kalcium-mennyisĂ©g felszĂvĂłdáshoz. Sajnos, a nem megfelelĹ‘ D-vitamin ellátottság gyakori hazánkban. Csontritkulás kezelĂ©sĂ©ben a megfelelĹ‘ mennyisĂ©gű D-vitamin Ă©s kalcium elengedhetetlen az aktĂv hatĂłanyagok (pl. biszfoszfonátok) maximális hatĂ©konyságának elĂ©rĂ©sĂ©hez.
Néhány adat
- A csontritkulásban szenvedĹ‘ betegek 85 százalĂ©kának napi kálcium-bevitele nem Ă©rte el a kĂvánatos Ă©rtĂ©ket.
- A szokásos magyar étrend 500-600 mg kálciumot tartalmaz.
- A posztmenopauza időszakában lévő nők túlnyomó többsége kálciumpótlásra szorul.
A csontritkulás kezelése
A csontritkulás alapterápiáját jelentĹ‘ kĂ©szĂtmĂ©nyek (pl. biszfoszfonátok) a csontlebontĂł sejtek működĂ©sĂ©t gátolják Ă©s ezáltal a csontlebontási Ă©s Ă©pĂtĂ©si folyamatok egyensĂşlyát az utĂłbbi javára billentik el.
A csontritkulás alapterápiáját jelentĹ‘ kĂ©szĂtmĂ©nyek hatĂ©konyságát nagy klinikai vizsgálatok igazolták, amelyekben az alapterápia mellett rendszerint kalcium Ă©s D-vitamin pĂłtlást alkalmaztak. A három hatĂłanyag egyĂĽttesen hatĂ©konyan csökkentette a csontritkulás okozta törĂ©sek kockázatát, egyes kĂ©szĂtmĂ©nyek esetĂ©n nemcsak a csigolyatörĂ©si kockázatot, hanem a csĂpĹ‘törĂ©si kockázatot is. A kezelĂ©s egy további fontos szempontja, hogy a gyĂłgyszereket rendszeresen kell szednie a betegnek. Amennyiben a beteg abbahagyja az orvosa által elĹ‘Ărt terápiát, Ăşgy vĂ©dtelen marad a csontritkulás okozta törĂ©sekkel szemben.
Egy nemzetközi vizsgálat eredményei
Ez év márciusában Bécsben zajlott le az a nagy európai oszteoporózis konferencia, melyen egy igen érdekes vizsgálat eredményiről számoltak be a szakemberek.
A vizsgálatban 8532 csontritkulásban szenvedĹ‘ nĹ‘ vett rĂ©szt, kilenc eurĂłpai országbĂłl. Az Ă©tellel törtĂ©nĹ‘ kalcium-bevitelt egy validált kĂ©rdĹ‘Ăv segĂtsĂ©gĂ©vel tanulmányozták, melynek összesĂtĂ©sekor kiderĂĽlt, hogy a napi Ă©tkezĂ©ssel bejutatott kalcium napi átlaga 744 mg volt. Az országokra lebontott eredmĂ©nyek azonban már igencsak kĂĽlönböztek egymástĂłl: a legalacsonyabb, Ă©tellel törtĂ©nĹ‘ kalcium-bevitelt Magyarországon találták, itt ez az Ă©rtĂ©k csupán 503 mg volt.
Ha ezt az értéket összevetjük a Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság ez évi terápiás ajánlásával, amely kimondja, hogy a posztmenopauzás nőknek napi 1500 mg kalcium bevitele javasolt, jól látható, hogy ennek a korcsoportnak a jelentős része kalcium-pótlásra szorul.
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 060505)