Az egészség megőrzésében, kisebb betegségek kezelésében, megelőzésében hazánkban és szerte a világon fontos szerepet kapnak a "természet patikájából" származó szerek, a növényi eredetű, a népgyógyászatban hosszú ideje sikeresen alkalmazott, jól bevált termékek, speciális biotermékek, régen elfeledett élelmiszerek.
Ezek, attĂłl fĂĽggĹ‘en, hogy hatásukat milyen mĂłdon bizonyĂtották – bizonyĂtották-e egyáltalán, illetve milyen tĂpusĂş Ă©s milyen mennyisĂ©gű hatĂłanyagot tartalmaznak, van-e bennĂĽk hatĂłanyag –, lehetnek gyĂłgyszerek, gyĂłgyszernek nem minĹ‘sĂĽlĹ‘ gyĂłgyhatásĂş termĂ©kek, táplálĂ©kkiegĂ©szĂtĹ‘k (más nĂ©ven: Ă©trendkiegĂ©szĂtĹ‘k, funkcionális Ă©lelmiszerek), funkcionális termĂ©kek, esetleg kozmetikumok stb.
Ha ezek – az egyĂ©bkĂ©nt kedvezĹ‘ Ă©lettani hatásĂş termĂ©kek – nem gyĂłgyszerek, illetve gyĂłgytermĂ©kek, sem a szĂł mindennapi Ă©rtelmĂ©ben vett Ă©lelmiszerek, Ăşn. határterĂĽleti kĂ©szĂtmĂ©nyeknek is tekinthetĹ‘k.
Az alábbiakban összefoglaljuk, hogy mire vigyázzunk, ha ilyen Ăşn. határterĂĽleti termĂ©k hirdetĂ©sĂ©t olvassuk, illetve ilyen kĂ©szĂtmĂ©nyt vásárolunk.
Hogyan győződhetünk meg a termék hitelességéről?
BetegsĂ©gmegelĹ‘zĂ©s, sĂşlyos betegsĂ©g gyĂłgyĂtása, gyors, koplalás nĂ©lkĂĽli fogyás stb. Ă©rdekĂ©ben kĂ©pesek vagyunk a legkĂĽlönfĂ©lĂ©bb "csodaszerekre" pĂ©nzt költeni. SokukrĂłl nem lehet biztosan tudni, honnan származik, valĂłjában mire valĂł.
Mielőtt bármit megvásárolnánk, elkezdenénk szedni, érdemes megnézni a dobozt, hogy szerepelnek-e rajta a következők:
- Mi a hatĂłanyag?
- Ki a gyártó és/vagy forgalmazó?
- Van-e engedélyszáma? Feltüntettek-e engedélyszámot?
- Ki az engedélyező hatóság?
Ha sikerül fellelnünk valamiféle engedélyszámot, ebből következtethetünk az alábbira:
- Mi lehet a termĂ©k besorolása (ha az engedĂ©lyezĹ‘ az OGYI: gyĂłgyszer vagy gyĂłgyszernek nem minĹ‘sĂĽlĹ‘ gyĂłgyhatásĂş termĂ©k, ha OÉTI: Ă©lelmiszer, Ă©trend-kiegĂ©szĂtĹ‘. Ha nem szerepel semmilyen engedĂ©lyezĹ‘, akkor már gyanakodhatunk...)
- Van-e gyártási száma, lejárati ideje? Nem járt-e le?
- Fel van-e tĂĽntetve, hogy mire használhatĂł? Az ajánlott javallat hitelesnek tűnik-e? Lehet-e egy termĂ©k hatásos, ha egyszerre gyĂłgyĂtja "az asztmát, a tbc-t, az idĹ‘skori elmebetegsĂ©get Ă©s a fogromlást..."? A dobozon szereplĹ‘k összhangban vannak-e az olvasott, látott hirdetĂ©ssel? Ha nem, ismĂ©t gyanakodnunk kell!
Ha egyébként mindent rendben találunk, akkor is érdemes megbeszélni a gyógyszerésszel, a kezelőorvosunkkal, hogy a termék beilleszthető-e a korábban alkalmazott terápiába, nincs-e kölcsönhatása valamelyik szedett gyógyszerrel, nem befolyásolja-e károsan a fennálló egyéb betegségeket?
Abádiné dr. Erdei Ildikó
OGYI Reklámfelügyeleti Főosztály
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 031001)
ArchĂvum
Archivált Ărás. A benne foglaltak aktualitása nem garantált, vagy nem feltĂ©tlenĂĽl tĂĽkrözik a vonatkozĂł tudományterĂĽletek jelenlegi ismeretanyagát, szempontjait Ă©s hangsĂşlyait.