A daganatos sejtek Ă©s a környezetĂĽkben lĂ©vĹ‘ egĂ©szsĂ©ges sejtek közti kommunikáciĂł vizsgálatának fontos szerepe van a rákkutatásban, Ă©s közelebb vihet a helyes terápia megválasztásához is - állapĂtotta meg a Magyar Molekuláris Medicina KiválĂłsági Központ (angol rövidĂtĂ©ssel HCEMM) rákgenomika Ă©s epigenetika kutatĂłcsoportja.
A Pongor LĹ‘rinc által vezetett csoport a kissejtes tĂĽdĹ‘rák kutatásárĂłl megjelent tanulmányában rávilágĂt arra, hogy mivel a daganatsejtek változnak Ă©s alkalmazkodnak, feltĂ©telezhetĹ‘en folyamatosan kommunikálnak a közvetlen környezetĂĽkben lĂ©vĹ‘ többi sejttel. Ennek a daganattĂpusnak a rossz kezelhetĹ‘sĂ©ge Ă©ppen abbĂłl fakad, hogy rendkĂvĂĽl ĂĽgyesen alkalmazkodik az ellene bevetett kezelĂ©sekhez.
Sokáig az a tudományos nĂ©zet uralkodott, hogy elsĹ‘sorban a sejtekben felhalmozĂłdĂł DNS-másolási hibák miatt alakul ki daganatos sejtosztĂłdás. Az Ăşj eredmĂ©nyek ugyanakkor megerĹ‘sĂtik azt az elkĂ©pzelĂ©st, hogy "a megfejtĂ©snek fontos rĂ©sze" a tumor mikrokörnyezete, a daganatsejtek ugyanis kommunikálnak a környezetĂĽkkel.
A szervezetben a sejtek folyamatos összeköttetĂ©sben állnak közelebbi Ă©s távolabbi szomszĂ©daikkal. A legszorosabb szomszĂ©dok olyan, rĂ©skapcsolatnak nevezett hidakon keresztĂĽl illeszkednek egymáshoz, amelyek folyamatos összeköttetĂ©st teremtenek kĂ©t sejt Ă©letfolyamatai között. A távolabbi szomszĂ©dok kiválasztott anyagok, kĂ©miai hĂrvivĹ‘ molekulák Ăştján kommunikálnak egymással, Ă©s ez a sejtek közötti kommunikáciĂłs hálĂłzat rendkĂvĂĽl fontos a szervezet egĂ©szsĂ©ges működĂ©sĂ©hez.
Az egyik ilyen kommunikáciĂłs kapcsolat, amit a kutatĂłk azonosĂtottak, a kötĹ‘szövetek előállĂtásáért, pĂłtlásáért is felelĹ‘s sejtekhez, a fibroblasztokhoz köthetĹ‘, amelyek nem mennek át daganatos elváltozáson, "csupán segĂtik" a daganatsejteket; egy-egy daganatsejt, ami elvándorol Ă©s áttĂ©tet kĂ©pez az eredeti daganattĂłl távol, Ăşj környezetbe kerĂĽlhet, ahol a daganatsejt számára kedvezĹ‘ egyĂĽttműködĂ©s alakul ki a helyi fibroblasztokkal.
Ilyenkor a daganatsejtek "beszervezik" a fibroblasztokat, amelyek az általuk kibocsátott jelzĂ©sek Ăştján segĂthetnek a daganatsejtek szaporodásában, vagy az immunrendszer elnyomásával, vagy a daganatsejtek Ăşjraprogramozásával. Habár megváltoznak, Ă©s sok tekintetben feladják korábbi identitásukat, a daganatsejtek rĂ©szesei maradnak a szervezet kommunikáciĂłs hálĂłzatának, Ăgy továbbra is bocsátanak ki jeleket Ă©s reagálnak is a jelzĂ©sekre, csak nem azokra, amelyek megálljt parancsolnak nekik.
A közvetlen kapcsolat ugyanakkor hasznos is lehet a betegsĂ©g elleni kĂĽzdelemben, hiszen azonosĂtva a fibroblasztok Ă©s a daganatsejtek közti kommunikáciĂłs csatornákat, lehetsĂ©gessĂ© válhat átalakĂtani a sejtek közötti jelforgalmat, ami megakadályozhatja a daganat ellenállĂłvá válását.
(MTI)