Az EurĂłpai UniĂł Tanácsa aktualizálta a levegĹ‘minĹ‘sĂ©gi elĹ‘Ărások meghatározásárĂłl szĂłlĂł irányelvet, hogy a szabályok hozzájáruljanak a levegĹ‘ben találhatĂł szennyezĹ‘anyag-mentessĂ©g 2050-ig törtĂ©nĹ‘ elĂ©rĂ©sĂ©re irányulĂł uniĂłs cĂ©l megvalĂłsĂtásához, valamint a lĂ©gszennyezĂ©s miatti korai halálesetek megelĹ‘zĂ©sĂ©hez - közölte az uniĂłs tanács hĂ©tfĹ‘n.
Az uniĂłs tanács közlemĂ©nye szerint a luxembourgi tanácsĂĽlĂ©sen felĂĽlvizsgált irányelv prioritáskĂ©nt kezeli az uniĂłs állampolgárok egĂ©szsĂ©gĂ©t, mivel a szennyezĹ‘ anyagokra vonatkozĂłan olyan Ăşj, 2030-ig elĂ©rni tervezett levegĹ‘minĹ‘sĂ©gi elĹ‘Ărásokat határoz meg, amelyek szorosabban igazodnak az EgĂ©szsĂ©gĂĽgyi Világszervezet (WHO) levegĹ‘minĹ‘sĂ©gi iránymutatásaihoz.
A felsorolt szennyező anyagok közé tartozik a többi között az úgynevezett PM10, azaz 10 mikrométernél kisebb, valamint a PM2,5, azaz a legkisebb méretű levegőben szálló por, a nitrogén-dioxid és a kén-dioxid.
A tagállamok bizonyos feltĂ©telek teljesĂĽlĂ©se esetĂ©n kĂ©rhetik a 2030-as határidĹ‘ meghosszabbĂtását - Ărták.
A tagállamoknak biztosĂtaniuk kell, hogy az állampolgároknak joguk legyen kártĂ©rĂtĂ©st igĂ©nyelni Ă©s kapni, ha egĂ©szsĂ©gĂĽk az irányelvben meghatározott levegĹ‘minĹ‘sĂ©gi szabályok megsĂ©rtĂ©se miatt károsodott.
Az irányelv elfogadását követő kihirdetése utáni huszadik napon lép hatályba. A tagállamoknak a hatálybalépést követően két év áll rendelkezésükre, hogy az irányelvet saját jogrendjükbe ültessék.
Az EurĂłpai Bizottság 2030-ig, majd azt követĹ‘en ötĂ©vente, a legfrissebb tudományos bizonyĂtĂ©kokkal összhangban felĂĽlvizsgálja a levegĹ‘minĹ‘sĂ©gi elĹ‘Ărásokat.
(MTI)