A magyarok többsége nem mer elsősegélyt nyújtani, pedig ezerből legalább négyszáz ember megismerte már az újraélesztés technikáját – elméletben.
Ha abban a bizonyos „arany öt percben”, az összeesĂ©s utáni pillanatokban azonnal megkezdenĂ©k az ĂşjjáélesztĂ©st, Ă©vente több ezer magyar ember Ă©letĂ©t lehetne megmenteni – hĂvja fel a figyelmet a MĂ©diauniĂł AlapĂtvány a MentĹ‘k napján, május 10-Ă©n. Az alapĂtvány egyben elindĂtja országos társadalmi cĂ©lĂş kampányát „MentĂ©s máskĂ©nt” cĂmmel, amelyben az elsĹ‘segĂ©lynyĂşjtás Ă©s a vĂ©radás fontosságára hĂvja fel a figyelmet.
"Te mernĂ©l segĂteni, ha valaki összeesik melletted? Felismered a stroke tĂĽneteit, hogy azonnal mentĹ‘t tudj hĂvni? Adtál vĂ©rt az elmĂşlt Ă©vekben, hogy megmentsd mások Ă©letĂ©t?"
A több mint kĂ©t Ă©ve tartĂł koronavĂrus-járvány a mi Ă©letĂĽnket is átalakĂtotta. Az oltások, a maszkviselĂ©s, az orvosok, az ápolĂłk Ă©s valamennyi egĂ©szsĂ©gĂĽgyi dolgozĂł emberfeletti munkája rávilágĂtott arra, hogy mennyire sebezhetĹ‘ek vagyunk, Ă©s milyen könnyen kiszolgáltatottakká válhatunk, ha nagy a baj. Ugyanakkor a járvány azt is megmutatta, mennyire fontos a szűkebb Ă©s tágabb környezetĂĽnk iránti felelĹ‘ssĂ©gvállalás Ă©s bizonyos esetekben az azonnali segĂtsĂ©gnyĂşjtás.
A MĂ©diauniĂł AlapĂtvány ezĂ©rt 2022-ben az elsĹ‘segĂ©lynyĂşjtás Ă©s a vĂ©radás fontosságát szeretnĂ© nĂ©pszerűsĂteni „MentĂ©s máskĂ©nt” cĂmű kampányában. Itt az ideje, hogy „máskĂ©nt” gondolkodjunk az elsĹ‘segĂ©lyrĹ‘l, Ă©s elhiggyĂĽk, hogy nemcsak az orvosok tudnak Ă©letet menteni.
„Mentés másként – rajtad is múlik!”
A KSH adatai szerint itthon 4 milliĂł autĂł van, legalább ennyi jogosĂtvány, vagyis ezerbĹ‘l legalább nĂ©gyszáz ember tudna ĂşjraĂ©leszteni, mĂ©gis ezer emberbĹ‘l mindössze ​ tizenheten tudnak Ă©s mernek is segĂteni. Évente 7-8 ezer ember hal meg hirtelen szĂvhalál következtĂ©ben, ha azonban a környezetĂĽkben lĂ©vĹ‘k megprĂłbálnák az ĂşjraĂ©lesztĂ©st, akár ötezren is Ă©letben maradhatnának. Magyarországon minden tizedik percben kap stroke-ot valaki, ezĂ©rt nagyon fontos a stroke tĂĽneteinek idĹ‘beli felismerĂ©se is, hiszen ha 4 Ăłrán belĂĽl a stroke-centrumba kerĂĽl a beteg, sokkal nagyobb esĂ©llyel gyĂłgyul meg.
Magyarországon az emberek döntĹ‘ többsĂ©ge egyszer sem ad vĂ©r Ă©letĂ©ben, pedig egyetlen vĂ©radással három emberen lehet segĂteni. Fontos lenne, ha valaki elmegy vĂ©rt adni, ne csak egyszer tegye, hanem legyen rendszeres vĂ©radĂł, Ăşgy tud a legtöbbet segĂteni. A MĂ©diauniĂł AlapĂtvány szlogenje is utal a felelĹ‘ssĂ©gĂĽnkre: „Rajtad is mĂşlik!”
Miért gondolkodjunk az elsősegélynyújtásról „másként”? Mert…
- …nemcsak a mentősök vagy a kórházi dolgozók tudnak elsősegélyt nyújtani, „másként” is lehet életet menteni, és bárki képes lehet rá – nem kell hozzá fehér köpeny!
- …nem szabad, hogy a többiek bizonytalansága és közömbössége elriasszon – te lehetsz más és cselekedhetsz "másként".
- …nemcsak a számĂtĂłgĂ©pen, a játĂ©kokban, a virtuális világban menthetsz Ă©letet – hanem "máskĂ©nt", a valĂł Ă©letben is. LĂ©gy bátor!
Mit tehetsz most azonnal?
Első lépésként töltsd le az Országos Mentőszolgálat ÉletMentő applikációját és ha már tudsz újraéleszteni, csatlakozz a SZÍV City applikáció életmentő közösségéhez! Jelentkezz véradónak! Kövesd a kampányt a Médiaunió YouTube-csatornáján és Facebook-oldalán további információkért, hogy megtudd, mit kell tenned, ha valaki melletted rosszul lesz!
A kampányt szakĂ©rtĹ‘ partnerkĂ©nt az Egy Csepp Figyelem AlapĂtvány, a Magyar Orvosi Kamara, a Magyar Vöröskereszt, az Országos MentĹ‘szolgálat, az Országos MentĹ‘szolgálat AlapĂtvány, az Országos VĂ©rellátĂł Szolgálat, a StrokeinfĂł AlapĂtvány, az UNICEF Magyarország Ă©s a VĂzimentĹ‘k Magyarországi Szakszolgálata segĂti.