MegnĹ‘ a sĂşlyos vĂ©rrögkĂ©pzĹ‘dĂ©s kockázata az Ăşj koronavĂrus okozta Covid-19 kialakulása utáni hat hĂłnapban egy svĂ©d tanulmány szerint. A koronavĂrus okozta vĂ©dĹ‘oltás után is elĹ‘fordulhat vĂ©rrögkĂ©pzĹ‘dĂ©s, de kockázata ekkor jelentĹ‘sen kisebb.
Azoknál az embereknĂ©l, akiknĂ©l kialakult a SARS-CoV-2 okozta Covid-19, nagyobb valĂłszĂnűsĂ©ggel lĂ©phet fel vĂ©rrög, kĂĽlönösen a kĂłrházi kezelĂ©sre szorulĂł sĂşlyos betegek esetĂ©ben. A tudĂłsok azt akarták kiderĂteni, a kockázat mikor áll vissza a normális szintre, valamint azt is, hogy a vĂ©rrögkĂ©pzĹ‘dĂ©s veszĂ©lye kĂĽlönbözĹ‘ volt-e a járvány egyes hullámai idejĂ©n - Ărta a BBC hĂrportálja.
A kutatók több mint egymillió Covid-19-es páciens egészségügyi adatait követték nyomon 2020 februárja és 2021 májusa között Svédországban. Magasabb vérrögkockázatot tapasztaltak a fertőzés után három hónapig a combban és a vádliban futó erekben (mélyvénás trombózis). A tüdőben akár hat hónapig nagyobb eséllyel képződtek vérrögök (tüdőembólia). A belső vérzés – köztük a stroke – kockázata két hónapon át emelkedett az átlagos fölé.
Ă–sszehasonlĂtva a Covid-19 utáni kockázatot a normálissal a tudĂłsok azt találták, hogy minden 10 ezer Covid-páciensbĹ‘l nĂ©gynĂ©l, a nem fertĹ‘zöttek közĂĽl 10 ezerbĹ‘l egynĂ©l alakult ki mĂ©lyvĂ©nás trombĂłzis. TĂĽdĹ‘embĂłlia 10 ezer Covid-páciens közĂĽl 17-nĂ©l, a nem fertĹ‘zötteknĂ©l 10 ezer ember közĂĽl egynĂ©l kevesebb esetĂ©ben alakult ki.
A British Medical Journal (BMJ) cĂmű szaklap friss számában közzĂ©tett tanulmány azt is megállapĂtotta, hogy a vĂ©rrögkĂ©pzĹ‘dĂ©s kockázata a járvány elsĹ‘ hulláma alatt magasabb volt, mint a kĂ©sĹ‘bbiek idejĂ©n, valĂłszĂnűleg azĂ©rt, mert a pandĂ©mia során javultak a gyĂłgymĂłdok, a második hullámban pedig elkezdĹ‘dött az idĹ‘sebbek vakcináciĂłja.
A tüdőembólia kockázata nagyon súlyos Covid-19 után 290-szer, enyhe lefolyású Covid-19 után hétszer volt nagyobb a normálisnál. A belső vérzés esélye enyhe Covid-19 után nem emelkedett.
"A be nem oltottak számára ez jó ok a vakcina felvételére, a vérrögképződés kockázata sokkal nagyobb a betegség, mint a vakcina után" - mondta Anne-Marie Fors Connolly, a svéd Umeai Egyetem kutatója, a tanulmány vezető szerzője.
(MTI)