A Magyar Molekuláris Medicina KiválĂłsági Központ (Hungarian Centre of Excellence for Molecular Medicine - HCEMM) kutatĂłcsoportja Ă©lĹ‘ emberi agyszöveteken kĂsĂ©rletezi ki a neurodegeneratĂv betegsĂ©gek elleni hatĂłanyagot - tájĂ©koztatta a HCEMM az MTI-t, jelezve, hogy tevĂ©kenysĂ©gĂĽkhöz 120 milliĂł forintnyi támogatást nyertek el.
KözlemĂ©nyĂĽkben kiemeltĂ©k: egyre több ember Ă©ri meg azt a kort, amelyben a neurodegeneratĂv betegsĂ©gek, mint amilyen pĂ©ldául az Alzheimer-kĂłr, kockázata jelentĹ‘sen nĹ‘. BecslĂ©sek szerint 25 Ă©ven belĂĽl a kĂĽlönfĂ©le neurodegeneratĂv betegsĂ©gek válhatnak a leggyakoribb halálokká a fejlett világban. Emiatt a terĂĽlet intenzĂv kutatás alatt áll, azonban nehĂ©zsĂ©get jelent, hogy a kutatĂłmunka erĹ‘sen támaszkodik a kĂsĂ©rleti állatokra, fĹ‘leg a rágcsálĂłkra.
"Rengeteg eredményt köszönhetünk annak, hogy az állatokon el lehet végezni olyan vizsgálatokat, amelyeket embereken nem, de az egerek és patkányok távol állnak attól, hogy tökéletes modellnek lehessen nevezni őket" - olvasható a közleményben. A HCEMM Neuron Fiziológia és Terápia kutatócsoportja, amit Lamsa Karri vezet, olyan élő emberi idegszövettel dolgozik, amelyet egészségügyi okból agyműtéten átesett páciensek ajánlanak fel számukra. A kutatók a műtét folyamán keletkező apró, egészséges sejtekből álló mintákat használnak arra, hogy feltérképezzék az emberi idegrendszer egyedi sajátosságait, amelyek csak az emberi fajra jellemzők.
A következĹ‘ lĂ©pĂ©st az jelenti, ha bepillantást nyerĂĽnk abba, hogyan változik a sejtek működĂ©sĂ©t szabályozĂł gĂ©nek viselkedĂ©se, hogyan "hangosodnak fel" Ă©s "csendesĂĽlnek el" az Ă©lĹ‘ idegsejt működĂ©se közben; "mintha járĂł motor belsejĂ©be pillantanánk be". A gĂ©nek aktivitása terĂ©n az emberi idegsejtek jelentĹ‘sebben kĂĽlönböznek a rágcsálĂłk idegsejtjeitĹ‘l, mint amennyi ebbĹ‘l "a felszĂnen láthatĂł": a patkányidegsejtekhez kĂ©pest az emberi idegsejtekben mintegy kĂ©tszer annyi gĂ©n aktĂv.
Lamsa Karri kutatĂłcsoportja a Nemzeti Kutatási KiválĂłsági Program keretei között nyert el mintegy 120 milliĂł forint Ă©rtĂ©kű támogatást. A kutatásban partnerĂĽk a GeneCore genomikai szolgáltatĂłközpont, amelynek vezetĹ‘je Vladimir Benes, az EMBL (European Molecular Biology Laboratory - EurĂłpai Molekuláris BiolĂłgia LaboratĂłrium) kutatĂłja. A közös munka eredmĂ©nye lehet olyan Ăşj gyĂłgyszerek kifejlesztĂ©se, amelyekhez állatkĂsĂ©rletekbĹ‘l kiindulva nem lehetne eljutni.
(MTI)