Egy Ăşj kutatás szerint a COPD kialakulásának okai közĂ© sorolhatĂł az is, ha az illetĹ‘ a tĂĽdĹ‘tĂ©rfogatához viszonyĂtottan kisebb kiterjedĂ©sű lĂ©gutakkal rendelkezik. Ezt a jelensĂ©get dysanapsis-nak nevezzĂĽk. A levegĹ‘ a fa ágaira hasonlĂtĂł lĂ©gutakon keresztĂĽl kerĂĽl a tĂĽdĹ‘be, azonban ezek a kis ágacskák egyes embereknĂ©l a tĂĽdĹ‘ tĂ©rfogatához viszonyĂtva rövidebbek az átlagosnál.
A dysanapsis gyermekkorban alakul ki, amikor a lĂ©gĂşti ágacskák lassabban nĹ‘nek, mint a tĂĽdĹ‘ tĂ©rfogata. A kutatás szerint az összessĂ©gĂ©ben rövidebb lĂ©gutakkal rendelkezĹ‘ embereknek rosszabb a tĂĽdĹ‘funkciĂłjuk, Ăgy akár nyolcszor nagyobb valĂłszĂnűsĂ©ggel alakulhat ki náluk COPD.
A COPD a tĂĽdĹ‘ betegsĂ©ge, mely visszafordĂthatatlan károsodással, fokozatosan sĂşlyosbodĂł tĂĽnetekkel jár. A lĂ©gutak beszűkĂĽlnek, a tĂĽdĹ‘szövet károsodik – lĂ©nyegĂ©ben a tĂĽdĹ‘ gyors elöregedĂ©se ismerhetĹ‘ fel. A betegsĂ©g elĹ‘rehaladása csupán lassĂthatĂł, a tĂĽnetek enyhĂthetĹ‘ek, azonban a COPD teljes visszafordĂtására jelenleg sajnos nincsen lehetĹ‘sĂ©g.
A klasszikus megközelĂtĂ©sben a normális tĂĽdĹ‘funkciĂłjĂş egyĂ©nek tĂĽdĹ‘kapacitása gyorsan csökken, ha Ă©veken át tartĂł irritáciĂłs hatásoknak vannak kitĂ©ve – mint pĂ©ldául cigarettafĂĽst vagy a lĂ©gszennyezĂ©s. Azonban azoknál az embereknĂ©l, akiknek már korai Ă©letkoruktĂłl kezdve csökkent a tĂĽdĹ‘funkciĂłjuk, ez az eleve alacsonyabb kiindulĂłpont növelheti a felnĹ‘ttkori COPD kockázatát, mĂ©g akkor is, ha a kĂ©sĹ‘bbi Ă©vekben nem áll fenn környezeti ártalom számlájára ĂrhatĂł kifejezett tĂĽdĹ‘funkciĂł-csökkenĂ©s. Az Ăşj kutatás adatai alapján a dysanapsis ezen esetek nagy százalĂ©kát teheti ki.
A COPD leggyakoribb tĂĽnetei közĂ© tartozik a nehĂ©zlĂ©gzĂ©s, amely egyĂĽtt jár nem mĂşlĂł köhögĂ©ssel, fokozott nyáktermelĂ©ssel. A lĂ©gzĂ©sfunkciĂł romlása miatt a beteg fáradĂ©konnyá válik, Ăgy a betegsĂ©g elĹ‘rehaladásával a mindennapi tevĂ©kenysĂ©gek is problĂ©mát jelenthetnek, mert a beteg a kisebb terhelĂ©seknĂ©l is fulladást Ă©rez.
A betegség a légzésfunkció vizsgálatával diagnosztizálható. Az erre szolgáló készülék a beteg által belélegzett és kilélegzett levegő térfogatát és áramlási sebességét méri, amelyből a kezelőorvos következtet a tüdő állapotára.
Mit tehetünk, ha már diagnosztizálták a betegséget?
A koronavĂrus-járvány idĹ‘szakában a lĂ©gzĂ©sfunkciĂłs vizsgálatot indokolt esetben vĂ©gzik el a tĂĽdĹ‘gyĂłgyászok, errĹ‘l felvilágosĂtást az idĹ‘pontra jelentkezĂ©skor lehet kĂ©rni. A betegsĂ©get az orvosok már a tĂĽnetekbĹ‘l Ă©s az elĹ‘zmĂ©nyekbĹ‘l is megállapĂthatják, ezt a kĂ©sĹ‘bbiekben elvĂ©gzett lĂ©gzĂ©sfunkciĂłs vizsgálat megerĹ‘sĂtheti. Ha diagnosztizálták a betegsĂ©get, a kezelĹ‘orvos szemĂ©lyre szabottan Ărja elĹ‘ a terápiát. Manapság számos olyan inhaláciĂłs kĂ©szĂĽlĂ©k áll a COPD-s betegek rendelkezĂ©sĂ©re, melyek nagyban hozzájárulnak a betegek Ă©letĂ©nek megkönnyĂtĂ©sĂ©hez, kezelĂ©sĂĽk könnyen megtanulhatĂł Ă©s emellett környezetkĂmĂ©lĹ‘ek is.
A szemĂ©lyre szabott terápiához hozzátartozik a rendszeres mozgás Ă©s a helyes Ă©trend is. Érdemes minden nap – a beteg állapotához mĂ©rten – aktĂvan mozogni, ami lehet akár egy kis sĂ©ta a közeli parkban vagy egy könnyed, átmozgatĂł nĂ©hány perces gyakorlatsor, melyekbĹ‘l manapság számtalan találhatĂł az interneten. Ha a beteg tĂşlsĂşlyos, fontos minĂ©l hamarabb megszabadulni a plusz kilĂłktĂłl, hogy ne terhelje a szĂvĂ©t. Abban az esetben viszont, ha sovány, meg kell erĹ‘södnie. De ne felejtsĂĽk el: a betegsĂ©g rendszeres szakorvosi kontrollja, a dohányfĂĽstmentes Ă©s mozgásban gazdagabb Ă©letmĂłd mind segĂthet a betegsĂ©g további romlásának megelĹ‘zĂ©sĂ©ben.
(210325)