A világon 387 millióan szenvednek cukorbetegségben, Magyarországon ez a szám a jelenlegi 800.000-ről 2025-re várhatóan 1 millióra nő.
A cukorbetegek száma folyamatosan, évente 5-10%-kal emelkedik, 2035-re a világon várhatóan 592 millió ember szenved majd ettől a betegségtől. De mit tehetünk a betegség megelőzése érdekében, illetve cukorbetegként mire kell odafigyelnünk a mindennapok során?
A cukorbetegség és kockázatai
A cukorbetegsĂ©g, azaz a diabĂ©tesz egy krĂłnikus – vagyis hosszan tartĂł, lassĂş lefolyásĂş – betegsĂ©g, amely akkor alakul ki, ha a szervezet nem megfelelĹ‘en termeli, vagy nem megfelelĹ‘en hasznosĂtja az inzulin hormont. Ennek következmĂ©nyekĂ©nt a szervezet nem kĂ©pes a glĂĽkĂłz – köznapi nevĂ©n szĹ‘lĹ‘cukor – feldolgozására, ezĂ©rt a vĂ©rcukor szintje megemelkedik.
A betegsĂ©g kialakulásának oka egyelĹ‘re ismeretlen az orvostudomány számára, de az mindenkĂ©ppen elmondhatĂł, hogy az egĂ©szsĂ©gtelen táplálkozás, a mozgásszegĂ©ny Ă©letmĂłd Ă©s a sĂşlyfelesleg elĹ‘segĂtheti a kialakulását. MĂg az 1-es tĂpusĂş cukorbetegsĂ©g, amely nem megelĹ‘zhetĹ‘, elsĹ‘sorban gyermek- Ă©s fiatal felnĹ‘ttkorban jelentkezik gyorsan kialakulĂł tĂĽnetekkel, addig a 2-es tĂpusĂş cukorbetegsĂ©g megelĹ‘zhetĹ‘, Ă©s inkább a közĂ©pkorĂş vagy idĹ‘sebb generáciĂłra jellemzĹ‘.
MindkĂ©t tĂpus esetĂ©n idĹ‘vel szövĹ‘dmĂ©nyek kialakulásával kell számolni, amelyek fokozatosan alakulnak ki, Ă©s ha nem figyel oda a beteg, az Ă©letminĹ‘sĂ©ge jelentĹ‘sen romolhat, a várhatĂł Ă©lettartam is rövidĂĽlhet. A leggyakoribb szövĹ‘dmĂ©nyek a szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri megbetegedĂ©sek, de jelentĹ‘s lĂ©tszámban Ă©rinti a betegeket a látásvesztĂ©s, a vĂ©gtag amputáciĂł Ă©s a vesebetegsĂ©g is.
Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
Érdemes a helyes Ă©letmĂłdot Ă©s táplálkozást már egĂ©sz fiatal korban kialakĂtani, amelynek a legfontosabb elemei az egĂ©szsĂ©ges, sokoldalĂş táplálkozás, illetve a rendszeres testmozgás. A táplálkozásra a mai, rohanĂł világunkban kĂĽlönösen oda kell figyelni, mert hajlamosak vagyunk egĂ©szsĂ©gtelen, gyorsan elfogyaszthatĂł, magasan feldolgozott Ă©teleket enni.
HelyettĂĽk a zöldsĂ©geket, gyĂĽmölcsöket, magas rosttartalmĂş, alacsony szĂ©nhidrát- Ă©s kalĂłriatartalmĂş Ă©teleket Ă©rdemes fogyasztani, Ăgy fenntarthatjuk ideális testsĂşlyunkat. Nagyon sokan – Ă©s egyre többen – vĂ©geznek ĂĽlĹ‘munkát, miközben a rendszeres testmozgást elhanyagolják. A testmozgás termĂ©szetesen nem versenysportot jelent, hanem egy fokozatosan Ă©s rendszeresen bevezetett tevĂ©kenysĂ©get, pĂ©ldául lift helyett a lĂ©pcsĹ‘t választjuk, nĂ©hány buszmegállĂłnyi távolságot gyalog teszĂĽnk meg, beiktatunk rendszeres napi sĂ©tát, kirándulunk, a tĂ©vĂ©nĂ©zĂ©s Ă©s számĂtĂłgĂ©p használat helyett pedig a szabadtĂ©ri, közössĂ©gi programokat választjuk.
Hatékony és biztonságos kezelési lehetőségek
ElĹ‘ször is nagyon fontos a betegsĂ©g mielĹ‘bbi felismerĂ©se, amelynek jelei lehetnek a gyakori vizeletĂĽrĂtĂ©s, a szájszárazság, az erĹ‘s szomjĂşságĂ©rzĂ©s, a tartĂłs fáradtság, a megnövekedett Ă©tvágy, látászavarok. A cukorbetegsĂ©g diagnĂłzisát követĹ‘en – a szemĂ©lyre szabottan kialakĂtott terápia mellett is – szĂĽksĂ©ges az Ă©letmĂłdváltás: az Ă©trend megváltoztatása, a rendszeres mozgás beiktatása, tĂşlsĂşly esetĂ©n pedig a testsĂşly csökkentĂ©se.
A modern kĂ©szĂtmĂ©nyek a cukorbetegsĂ©gek szövĹ‘dmĂ©nyeire is pozitĂv hatással bĂrnak, pĂ©ldául csökkenthetik a szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri szövĹ‘dmĂ©nyek kialakulásának kockázatát, amely szövĹ‘dmĂ©nyek a cukorbetegsĂ©gben szenvedĹ‘knĂ©l mĂ©g mindig a legmagasabb kockázati tĂ©nyezĹ‘t jelentik. Érdemes tehát odafigyelni a helyes Ă©letmĂłdra, a folyamatosan fejlĹ‘dĹ‘ terápiás lehetĹ‘sĂ©gekre Ă©s a szemĂ©lyre szabott terápia betartására.