Egy a közelmĂşltban vĂ©gzett felmĂ©rĂ©s szerint megelĹ‘zĂ©s jellegű szolgáltatásokra az egĂ©szsĂ©gpĂ©nztári költĂ©seinknek csak kevesebb mint negyedĂ©t fordĂtjuk, ami az egĂ©szsĂ©gbiztosĂtások piacára is kihatással van.
Az elmĂşlt három Ă©vben nagyságrendileg nem változott az egĂ©szsĂ©gpĂ©nztári költĂ©sek mĂ©rtĂ©ke, a sláger mĂ©g mindig a gyĂłgyszer, amire tavaly a pĂ©nztártagok által költött teljes összeg 46,9 százalĂ©ka jutott. A 19 megye Ă©s a Budapesti adatok összesĂtĂ©se alapján fejenkĂ©nt valamivel több, mint 52.400 forintot költöttek számlájukrĂłl a pĂ©nztártagok 2011-ben.
2011-ben csupán 10 kĂĽlönbözĹ‘ tĂ©rĂtĂ©si formán osztoztak az egĂ©szsĂ©gpĂ©nztári kiadások az Optisoft Nyrt. által elemzett egĂ©szsĂ©gpĂ©nztári adatbázisok szerint. A teljes költĂ©s öt százalĂ©kánál többet sporttevĂ©kenysĂ©gre, szakellátásra, látásjavĂtĂł eszközökre, fogászatra, gyĂłgyhatásĂş termĂ©kekre Ă©s gyĂłgyszerre költöttĂ©k a pĂ©nztártagok. Ezek összesen a 4,1 milliárdos teljes jĂłváĂrási összeg 91,7 százalĂ©kát tettĂ©k ki. EbbĹ‘l a hat tĂ©rĂtĂ©si kategĂłriábĂłl mindössze egyet sorolhatunk az egĂ©szsĂ©gmegĹ‘rzĂ©s Ă©s –megelĹ‘zĂ©s kategĂłriába. Ráadásul a hat kategĂłriára egyĂĽttesen fordĂtott összegnek valamivel több, mint felĂ©t gyĂłgyszerre fordĂtották a pĂ©nztártagok. A második legtöbbet egyĂ©b gyĂłgyhatásĂş kĂ©szĂtmĂ©nyekre költöttĂ©k tavaly, mĂg a ráfordĂtások toplistájának harmadik helyĂ©n a fogászati szolgáltatások álltak.
Mindez azt is elĹ‘revetĂti, hogy a kifejezetten az elĹ‘regondolkodást, kĂ©sĹ‘bbi helyzetekre valĂł tudatos felkĂ©szĂĽlĂ©st igĂ©nylĹ‘ egĂ©szsĂ©gbiztosĂtások nem lesznek annyira nĂ©pszerűek a kafetĂ©ria rendszerekben, mint azt feltĂ©telezik a piacot 50 milliárdosra becsĂĽlĹ‘ biztosĂtĂłk. Sajnos a magyarok az azonnali elĹ‘nyöket elĹ‘nyben rĂ©szesĂtik a kĂ©sĹ‘bbi biztonsággal szemben, Ă©s inkább költenek Ă©letkoruk elĹ‘rehaladtával az egĂ©szsĂ©gi állapotuk helyreállĂtására, semmint idejĂ©ben annak tudatos megĹ‘rzĂ©sĂ©re.
A tavalyi Ă©v költĂ©si mutatĂłi jĂłl illeszkednek az elmĂşlt Ă©vek trendjĂ©be. A pĂ©nztártagok 2007 Ăłta a legtöbb pĂ©nzt gyĂłgyszerekre fordĂtják, de a fogászati kezelĂ©sek Ă©s az egyĂ©b gyĂłgyhatásĂş kĂ©szĂtmĂ©nyek is mindig benne voltak a legnĂ©pszerűbb egĂ©szsĂ©gĂĽgyi ellátások listájában. „Érdekes tapasztalata volt az elmĂşlt Ă©veknek, hogy noha az ezen termĂ©kekre Ă©s szolgáltatásokra fordĂtott kiadások nagyságrendileg csökkentek, a termĂ©kek mindig a legnĂ©pszerűbbek között vannak. Az elmĂşlt három Ă©vben Ă©vrĹ‘l-Ă©vre öt százalĂ©kkal nĹ‘tt a táppĂ©nz kiegĂ©szĂtĂ©sre költött összeg nagysága.” – hĂvta fel a figyelmet SemerĂ©dy PĂ©ter, az Optisoft igazgatĂłtanácsának elnöke.
A költĂ©sek Ă©letkor szerinti megoszlása alapján az látszik, hogy a 40 Ă©vesnĂ©l idĹ‘sebb korosztály a teljes kifizetett összeg mintegy felĂ©t használta fel. Ez a tĂşlsĂşly szinte minden tĂ©rĂtĂ©si kategĂłriára jellemzĹ‘, a fiatalabb – 31-40 Ă©ves kor közötti – korosztály csak nĂ©hány kategĂłriában költött többet egĂ©szsĂ©gpĂ©nztári számlájárĂłl az idĹ‘sebb korosztálynál, mĂg a 30 Ă©vnĂ©l fiatalabbak esetĂ©ben legkisebbek az egyes kategĂłriákban elköltött összegek. A 31-40 Ă©v közötti korosztály költĂ©s tekintetĂ©ben mindössze hat terĂĽleten elĹ‘zte meg az idĹ‘sebb korosztályt 2011-ben. Ezek közĂ© tartozik a szemĂ©szet, az egyĂ©b szakellátások igĂ©nybe vĂ©tele, a nĹ‘gyĂłgyászati ellátások, a gyĂłgyteák, valamint a sporteszközök Ă©s sporttevĂ©kenysĂ©gek finanszĂrozása.
Sporteszközökre egyĂ©bkĂ©nt a fiatalabbak jĂłval többet költöttek, mint az idĹ‘sek, azonban a sporttevĂ©kenysĂ©gre majdnem ugyanannyit fordĂtott a kĂ©t korosztály. „A legnagyobb kĂĽlönbsĂ©g a kĂ©t Ă©letkori csoport költĂ©se között a fiatalok javára a nĹ‘gyĂłgyászati ellátások terĂ©n mutatkozik. Erre a fiatalabbak mintegy hatszor annyit fordĂtottak, mint az idĹ‘sek, annak ellenĂ©re, hogy nem csak gyermekvállaláshoz kapcsolĂłdik a nĹ‘gyĂłgyászati ellátás, hanem számos szűrĹ‘vizsgálatot is csak nĹ‘gyĂłgyászok tudnak elvĂ©gezni. Itt sem mutathatĂł ki tehát a megelĹ‘zĂ©si cĂ©l Ă©rvĂ©nyesĂĽlĂ©se.” – mutatott rá SemerĂ©dy.
JelentĹ‘s eltĂ©rĂ©s figyelhetĹ‘ meg az ország egyes terĂĽletei között a számlákrĂłl tavaly felhasznált pĂ©nz mennyisĂ©gĂ©nek tekintetĂ©ben. Országos átlagban a pĂ©nztártagok 52.423 forintot költöttek. EnnĂ©l többet csak hĂ©t megyĂ©ben – Borsod-AbaĂşj-ZemplĂ©n, Somogy, Pest, Jász-Nagykun-Szolnok, Csongrád, Baranya, GyĹ‘r-Moson-Sopron – Ă©s Budapesten költöttek fejenkĂ©nt. Az egy fĹ‘re jutĂł költĂ©s tekintetĂ©ben, mintegy 83 ezer forintos összeggel, Somogy megye volt a listavezetĹ‘ tavaly. A második Ă©s harmadik helyen Csongrád Ă©s Pest megye vĂ©gzett közel 77.500 forinttal, mĂg Budapest csak a negyedik lett. A fĹ‘városban az egy fĹ‘re jutĂł költĂ©s átlagosan 71.750 forintot tett ki. A legkevesebb pĂ©nzt – 5.549 forintot pĂ©nztártagonkĂ©nt – Bács-Kiskun megyĂ©ben használták fel. „TermĂ©szetesen ez nem reprezentatĂv, hiszen egy-egy egĂ©szsĂ©gpĂ©nztári ĂĽgyfĂ©lkör nem mutat egyenletes eloszlást országosan. Mindazonáltal megállapĂthatĂł, hogy a nagy foglalkoztatĂłkkal bĂrĂł közĂ©p-magyarországi, illetve dunántĂşli rĂ©giĂłk foglalkoztatĂłi szĂvesebben támaszkodnak az egĂ©szsĂ©gpĂ©nztári konstrukciĂłkra a javadalmazások körĂ©n belĂĽl.” – hangsĂşlyozta az Optisoft vezetĹ‘je.
forrás: Optisoft Nyrt.