A gyĂłgyszerek szervezetbe törtĂ©nĹ‘ bejuttatásának számos mĂłdja van. Valamennyi között a leggyakrabban alkalmazott gyĂłgyszerforma a tabletta. A lenyelĂ©sre szánt tabletta hatĂłanyaga a gyomorban vagy a bĂ©l meghatározott szakaszán szĂvĂłdik fel, esetleg helyi hatást vált ki. Ilyen a legtöbb Ăşgynevezett „normál” tabletta, a kĂ©sleltetett hatásĂş retard tabletták vagy a gyomorsavállĂł bevonattal ellátott drazsĂ©k.
EzenkĂvĂĽl számos Ăşj fajta, alapvetĹ‘en a tabletták csoportjába tartozĂł gyĂłgyszertĂpussal találkozhatunk a patikákban. E fejlesztĂ©sek a hatĂ©konyabb felszĂvĂłdást, a hosszabb hatástartamot, Ă©s nem utolsĂłsorban a kellemesebb, kĂ©nyelmesebb bevĂ©telt szolgálják.
A szopogatĂłtabletták hatĂłanyaga a szájĂĽregben oldĂłdik Ă©s helyi hatást fejt ki. Többnyire fertĹ‘tlenĂtĹ‘szert, antibiotikumot, helyi Ă©rzĂ©stelenĂtĹ‘t tartalmaznak.
A rágĂłtabletták viszonylag nagy átmĂ©rĹ‘jűek, kellemes Ăzűek. Ezt a tablettafajtát szĂ©t kell rágni, majd le kell nyelni, a hatĂłanyag – ellentĂ©tben a szopogatĂłtablettával – a gyomor-bĂ©lrendszerben szĂvĂłdik fel. A rágĂłtabletták általában gyomorsavkötĹ‘ anyagot, kĂĽlönfĂ©le vitaminokat, acetil-szalicilsavat tartalmaznak.
Vannak Ăşn. szublingvális, nyelv alatti alkalmazásra szánt tabletták, melyek hatĂłanyaga a száj nyálkahártyáján keresztĂĽl szĂvĂłdik fel. Ez az alkalmazási mĂłd akkor elĹ‘nyös, ha gyors hatásra van szĂĽksĂ©g (pl. nitroglicerin bevĂ©tele), vagy az aktĂv komponens a gyomor-bĂ©lrendszerbe jutva elbomlana.
Az Ăşn. bukkális tablettákat szintĂ©n a szájĂĽregben kell tartani, vagy az ajak Ă©s a fogĂny közĂ© kell helyezni az alkalmazás során. Ez a technolĂłgiai megoldás elterjedt a hormontartalmĂş gyĂłgyszerek esetĂ©ben.
Az oldatkĂ©szĂtĂ©sre szánt tabletta legfontosabb jellemzĹ‘je, hogy nem bevĂ©telre szánták, hanem kizárĂłlag fertĹ‘tlenĂtĂ©sre, a testfelĂĽlet lemosására, illetve borogatásra használhatĂł. VĂz hozzáadásával oldat kĂ©szĂtendĹ‘ belĹ‘le.
A hĂĽvelytabletták mĂ©rete Ă©s alakja is eltĂ©r a megszokottĂłl: nagyobbak, hosszĂşkás vagy lapĂtott ovális alakĂşak.
A tabletták speciális változata a pezsgĹ‘tabletta. Olyan technolĂłgiával kĂ©szĂĽl, hogy hatĂłanyagai csak vĂzben valĂł oldás, illetve elegyedĂ©s hatására válnak szabaddá.
Alkalmazásuk lĂ©nyege, hogy a bevĂ©telre szánt tablettát általában 1-2 dl vĂzben, esetleg más folyadĂ©kban feloldva, a pezsgĂ©s befejezĹ‘dĂ©se után kell elfogyasztani. A hatĂłanyag termĂ©szetĂ©tĹ‘l fĂĽggĹ‘en a vĂzzel valĂł Ă©rintkezĂ©st követĹ‘en a tabletta vagy teljesen feloldĂłdik, vagy „csak” szĂ©tesik, s Ăgy válik könnyebben hozzáfĂ©rhetĹ‘vĂ© a szervezet számára.
Milyen előnyökkel jár a pezsgőtabletta alkalmazása?
Számos, pezsgĹ‘tablettával vĂ©gzett klinikai vizsgálat bizonyĂtja, hogy a hatĂłanyag a legtöbb esetben 15 percen belĂĽl felszĂvĂłdik. A hagyományos tabletták a lenyelĂ©st követĹ‘en hosszabb-rövidebb idĹ‘t töltenek a gyomor-bĂ©l traktusban, Ă©s a szilárd forma feloldĂłdva a gyomornedvben bizonyos hatĂłanyagok esetĂ©n irritáciĂłt okozhat a nyálkahártyán. A pezsgĹ‘tabletta alkalmazása során a bevĂ©telre szánt vegyĂĽletet elĹ‘ször folyadĂ©kban oszlatjuk el, Ă©s Ăgy elkerĂĽlhetĹ‘ a helyileg kialakulĂł nagy tömĂ©nysĂ©gű oldat károsĂtĂł hatása.
A szervezet átlagos folyadĂ©kigĂ©nye – napi 1,5-2 liter – egyes betegsĂ©gekben, illetve állapotokban (hasmenĂ©s, intenzĂv munka, sportolás, magas hĹ‘mĂ©rsĂ©klet) megnövekedhet. Ennek pĂłtlása pezsgĹ‘tabletta alkalmazásával cĂ©lszerű lehet, mert a tápanyagok, ásványi anyagok Ă©s vitaminok folyadĂ©kkal egyĂĽtt juttathatĂłk be a szervezetbe.
A nyelési nehézségekkel küzdő idősek vagy betegek számára a pezsgőtabletta megfelelő lehetőséget nyújt a biztonságos gyógyszerbevételhez, adagoláshoz.
Az egyik legegyszerűbb hatĂłanyag, a kalcium-karbonát, a gyomor sĂłsavas közegĂ©ben – gázkĂ©pzĹ‘dĂ©s közben – bomlik Ă©s a kalcium oldott formában kerĂĽl az emĂ©sztĹ‘ traktusba, ahonnan lehetĹ‘vĂ© válik a felszĂvĂłdása. IdĹ‘skorban gyomorsavhiány következtĂ©ben az oldĂłdás nem tökĂ©letes, Ăgy a kalcium-karbonát változatlan formában jut el az alsĂłbb traktusba, szĂ©krekedĂ©st okoz, mĂg a keletkezĹ‘ szĂ©n-dioxid kellemetlen puffadást válthat az arra Ă©rzĂ©kenyekben. A pezsgĹ‘tabletta használatával ezek a hátrányok kikĂĽszöbölhetĹ‘k.
Azok a hatóanyagok – például aminosavak, antibiotikumok –, amelyek a gyomor erősen savas közegében károsodást szenvedhetnek, megóvhatók pezsgőtabletta formában történő beadással. Nagy dózisok vagy sokféle összetevő egyidejű szervezetbe történő bejuttatására ideális lehetőség a pezsgőtabletta, amelynek mérete jóval meghaladja a hagyományos tablettáét (átlagos átmérő: 2,5 cm, tömeg: 5 gramm).
A pezsgĹ‘tabletta nedvessĂ©gre igen Ă©rzĂ©keny, ezĂ©rt jĂłl zárĂłdĂł hengerbe töltve kaphatĂł, Ă©s gyakran nedvszĂvĂł anyagot is elhelyeznek mellĂ©. Gyakori jelensĂ©g, hogy a nem megfelelĹ‘en tárolt gyĂłgyszerek megkemĂ©nyednek, Ă©s az oldĂłdás nem lesz tökĂ©letes, vagy mĂ©g alkalmazás elĹ‘tt elporlad a tabletta. Ezek a hibák megfelelĹ‘ gyártási technolĂłgia alkalmazásával, a segĂ©danyagok jĂł megválasztásával kikĂĽszöbölhetĹ‘k, Ă©s az alkalmazási elĹ‘Ărás betartásával megelĹ‘zhetĹ‘k.
Mely betegségek kezelésében használnak pezsgőtabletta formát?
- ĂzĂĽleti, mozgásszervi bántalmak
- fájdalmas, lázas állapotok
- a csontritkulás kiegĂ©szĂtĹ‘ kezelĂ©se
- a gyomor- és bélrendszer betegségei, savtúltengés
- allergiás betegségek
- vitamin- és ásványianyag-pótlás stb.
Melyek a leggyakoribb hatĂłanyagok?
- C-vitamin és más vitaminok
- acetilszalicilsav;
- paracetamol
- ibuprofen
- magnĂ©zium- Ă©s alumĂniumtartalmĂş savlekötĹ‘k
- kalcium stb.
Abádiné dr. Erdei Ildikó
forrás: archĂvum
(Patika Tükör)