Nem mĂşlik el Ăşgy nap, hogy a cĂmben szereplĹ‘ kĂłrokozĂłrĂłl a hĂradások ne tennĂ©nek emlĂtĂ©st az ország számos kĂłrházában, szociális intĂ©zmĂ©nyĂ©ben fejĂ©t felĂĽtĹ‘ járvány okán. A felelĹ‘s nevĂ©t már jĂłl ismerjĂĽk, a "szemĂ©lyisĂ©gĂ©t" kevĂ©ssĂ©. Járjuk körĂĽl, mi is ez a calicivĂrus valĂłjában.
Nem vĂ©letlenĂĽl nevezik calicivĂrusnak, ugyanis a felszĂnĂ©n csĂ©sze vagy inkább kehely alakĂş bemĂ©lyedĂ©sek láthatĂłak (calix, calices = kehely, kelyhek). Mivel a teljes vĂrus csupán 35-40 nanomĂ©ter átmĂ©rĹ‘jű, ezek kizárĂłlag elektronmikroszkĂłppal figyelhetĹ‘ek meg.
A kĂłrokozĂł örökĂtĹ‘ anyaga RNS (ribonukleinsav), ez Ă©pĂĽl be a gazdasejtbe Ă©s kĂ©nyszerĂti azt – egĂ©szen annak pusztulásáig – az Ăşj vĂrusok (virionok) lĂ©trehozására. Intakt immunrendszer a kihĂvásra hatĂ©kony választ ad, Ăgy a gyomor-bĂ©l rendszert támadĂł vĂrus viszonylag hamar (2-4 nap alatt) kĂ©nytelen visszavonulĂłt fĂşjni. TerjedĂ©se fĹ‘kĂ©nt enterálisan törtĂ©nik, tehát "eszik is, isszák is".
A vĂrusnak van nĂ©hány kĂĽlön nevet Ă©rdemlĹ‘ reprezentánsa, pl. a Norwalk-vĂrus Ă©s az astrovĂrus, ezek is az emĂ©sztĹ‘rendszert támadják, gasztroenteritiszt okoznak.
Sokan – sajátosságai alapján – a calicivĂrusokhoz sorolják a hepatitis-E vĂrusát is. UtĂłbbi gyermeket várĂł nĹ‘kben lehet veszĂ©lyes, mert szövĹ‘dmĂ©nykĂ©nt Ăşn. diffĂşz intravaszkuláris (ereken belĂĽli) koaguláciĂłt (alvadást) okozhat, azaz testszerte elzárĂłdhatnak (trombotizálĂłdhatnak Ă©s/vagy embolizálĂłdhatnak) a kisebb erek, veszĂ©lyeztetve ezzel mind az anyát, mind gyermekĂ©t. Ez a szövĹ‘dmĂ©ny a humán calicivĂrusokra nem jellemzĹ‘.
A vĂruscsaládba tartozĂł kĂłrokozĂłk többsĂ©ge állatokban okoz megbetegedĂ©st (nem humán calicivĂrusok).
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu