Nyavalyatörés, nehézkór, frász – e neveken is illette a magyar nyelv az epilepsziát. Azt a betegséget, amelyet már az ókori orvosok is ismertek, s morbus sacernek, azaz szent betegségnek nevezték.
Az agy különböző részeiben kialakult működési zavar következtében jön létre az epilepszia. Ilyenkor felbomlik a gátló és az izgalmi folyamatok egyensúlya, és izgalmi túlsúly keletkezik. Attól függően, hogy az agy mely területén alakul ki ez az izgalmi túlműködés, s hogy ez milyen mértékű és merrefelé terjed, az epilepsziás rohamok igen sokfélék lehetnek.
Néhány adat
ArrĂłl, hogy Magyarországon hány embert Ă©rint az epilepszia, nem kĂ©szĂĽlt epidemiolĂłgiai felmĂ©rĂ©s, Ăgy az Ă©rintettek számára a világstatisztikákbĂłl lehet következtetni. Egy közĂ©p-eurĂłpai országban – általában – a lakosság fĂ©l-egy százalĂ©ka Ă©rintett, amibĹ‘l a fĂ©l százalĂ©k a felnĹ‘ttekre, mĂg az egy százalĂ©k a kĂ©sĹ‘bb meggyĂłgyulĂł gyermekkori epilepsziásokra vonatkozik.
Az elĹ‘bbi adatok szerint tehát Magyarországon megközelĂtĹ‘en 60.000 ember tartĂłsan epilepsziás, ám azoknak az aránya, akiknek az Ă©letĂ©ben legalább egyszer elĹ‘fordult epilepsziás roham, akár az öt százalĂ©kot is elĂ©rheti, s ez már igen jelentĹ‘s mennyisĂ©g.
Okok
Bár a betegség okai igen sokfélék lehetnek, alapvetően mégis két fő csoportot különböztethetünk meg. Az első csoportba azok az epilepsziás működészavarok tartoznak, melyek az agyban keletkezett sérülés, betegség következményei. Ilyen lehet – például – az agyvérzés utáni állapot, az agydaganat, egy baleset következtében bekövetkező fejsérülés, vagy a születéskor, az oxigénhiány miatt kialakult agykárosodás.
A másik esetben a betegség veleszületett, genetikus eredetű zavar. Ekkor általában kiskorban jelentkezik a zavar, s többségük a serdülőkorra megszűnik.
A betegsĂ©g tĂpusai
Az epilepsziának számtalan tĂpusa van: egyes tĂpusok ráadásul keverten is elĹ‘fordulhatnak, vagy átmehetnek egymásba. Nagyon leegyszerűsĂtve: kis- Ă©s nagyrohamokrĂłl beszĂ©lhetĂĽnk. A rohamokat – melyek nĂ©hány másodperctĹ‘l pár percig tarthatnak – több tĂ©nyezĹ‘ egyĂĽttesen robbanthatja ki. Már maga a szĂł – roham – is jelzi, hogy a rosszullĂ©t teljesen váratlanul Ă©ri a beteget. NĂ©ha ugyan elĹ‘fordulhat, hogy a páciens megĂ©rzi a rosszullĂ©t közeledtĂ©t, de tenni ekkor sem tud ellene.
A nagyroham (grand mal) legtöbbször akkor alakul ki, ha az epilepsziás izgalom az egész agyra kiterjed. Eszméletvesztés, az izmok rángása, megfeszülése vagy teljes tónustalanság lép fel, a beteg összeesik, elveszti az eszméletét. A roham általában magától oldódik.
A kisrohamok esetĂ©ben más a helyzet. Sokszor a beteg környezete Ă©szre sem veszi, hogy a beteg Ă©ppen rohamot Ă©l át, mivel ebben az esetben nincs eszmĂ©letvesztĂ©s. Ezek a rohamok az agynak csak egy körĂĽlĂrt rĂ©szĂ©t Ă©rintik.
FĹ‘leg gyerekeknĂ©l – 2-15 Ă©ves kor között – figyeltĂ©k meg a kisroham Ăşgynevezett absence tĂpusát. A francia eredetű szĂł távollĂ©tet jelent, mely utal a roham alatt kialakulĂł jellegzetes állapotra. A beteg hirtelen felfĂĽggeszti minden tevĂ©kenysĂ©gĂ©t, tekintete ĂĽressĂ© válik, a szemgolyĂłk picit felfelĂ© fordulnak, s 10-30 másodpercig egyáltalán nem reagál a környezetĂ©re. A roham elmĂşltával a beteg nem emlĂ©kszik semmire, esetleg automatikusnak tűnĹ‘ mozdulatokat – gyors pislogás, enyhe arcrángás stb. – vĂ©gezhet. A roham, mely naponta akár többször is megismĂ©tlĹ‘dhet, az iskolás korĂşak között elĹ‘fordulĂł epilepsziák megközelĂtĹ‘en nyolc százalĂ©kát teszi ki, s inkább a lányoknál fordul elĹ‘.
Kezelés
Az epilepszia ma már jól kezelhető betegség. A betegek közel háromnegyedét gyógyszeres kezeléssel vagy teljesen rohammentessé lehet tenni, vagy olyan ritkává lehet tenni a rohamokat, hogy azok már nem befolyásolják jelentékenyen a beteg életvitelét. Teljes értékű életet élhetnek, képzettségüknek megfelelő állásban helyezkedhetnek el, kocsit vezethetnek stb.
A páciensek egy rĂ©sze azonban mĂ©g Ăşj gyĂłgyszerre vár, mert a jelenlegi kĂ©szĂtmĂ©nyekre rezisztens, vagy más okokbĂłl nem kezelhetĹ‘ velĂĽk. A másik megoldás a műtĂ©t, amely fĹ‘leg a homloklebenyi, vagy a katasztrofális gyermekkori epilepsziák esetĂ©n használatos eljárás.
A harmadik utat a kĂĽlföldön rĂ©gĂłta használt, nálunk mostanában megjelenĹ‘ neuromoduláciĂłs eljárás jelenti. Ilyenkor egy, a betegbe beĂĽltetett chip segĂtsĂ©gĂ©vel egy ideget Ăşgy programoznak át, hogy az agy rohammentes működĂ©se Ă©rvĂ©nyesĂĽlhessen.
Fontos tudni, hogy léteznek úgynevezett „alkalmi" epilepsziás rohamok is, melyek mögött nem epilepsziás működészavar áll, hanem a valamennyiünk agyában jelenlévő görcskészség küszöbe csökkent le valamilyen külső tényező hatására. Ez lehet túlzott alkoholfogyasztás, veseelégtelenség, vagy altatószer-megszokás. Ilyen esetekben ezek állhatnak a rohamok kialakulása mögött.
Elektroenkefalográfia, EEG
Az agy elektromos tevĂ©kenysĂ©gĂ©nek vizsgálata. A hajas fejbĹ‘rre helyezett elektrĂłdák segĂtsĂ©gĂ©vel „felvĂ©tel" kĂ©szĂĽl, s a kirajzolĂłdĂł agyi elektromos görbe elemzĂ©sĂ©vel megállapĂthatĂł nĂ©hány ritka agyi anyagcserezavar Ă©s az epilepszia. ElĹ‘fordul, hogy az EEG olyan elváltozást mutat, mely a tĂpusos epilepsziás megbetegedĂ©s jele, ám a vizsgált szemĂ©lynek mĂ©gsem volt soha kialakult rohama. (keretes)
Az epilepsziát mĂ©g ma is erĹ‘s elĹ‘ĂtĂ©let övezi, mely fĹ‘kĂ©nt az általános informáciĂłhiánybĂłl ered. Egy epilepsziás nagyroham valĂłban megrázĂł látvány lehet, de ha tudunk nĂ©hány alapvetĹ‘ dolgot a betegsĂ©grĹ‘l, segĂthetjĂĽk a beteget.
Mi az, amit tehetĂĽnk?
- Fektessük oldalra a beteget, hogy ne haraphassa el a nyelvét, de ne tegyünk a fogai közé semmit
- Tegyünk valamilyen puha dolgot a feje alá, hogy megelőzhessük az esetleges fejsérülést.
- Ne fogjuk le a beteget, ne próbáljuk meg lefogni rángatózó végtagjait.
- A roham után a beteg általában elalszik. Hagyjuk pihenni.
Ha három percnĂ©l tovább tart, vagy ismĂ©tlĹ‘dĹ‘ a roham, hĂvjunk azonnal orvost.
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 070705)