TĂ©rdrögzĂ­tƑk sĂ­elĂ©shez

Kanyarodó sielƑ
IllusztrĂĄciĂł (fotĂł: Maarten Duineveld, unsplash.com)

TestĂŒnk egyik legnagyobb erƑhatĂĄsoknak kitett rĂ©sze a tĂ©rdĂ­zĂŒlet. Ennek oka az, hogy nagy erƑkarok mentĂ©n nagy erƑk hatnak, ezĂ©rt a tĂ©rd sĂ©rĂŒlĂ©sveszĂ©lye a többi Ă­zĂŒlethez kĂ©pest fokozott. KĂŒlönösen Ă©rvĂ©nyes ez sportolĂłk esetĂ©ben, amikor a tĂ©rdĂ­zĂŒlet megterhelĂ©se az ĂĄtlagosnĂĄl nagyobb. A sĂ©rĂŒlĂ©kenysĂ©g nemcsak versenyszerƱ sportolĂłknĂĄl ĂĄll fenn, hanem az alkalomszerƱen sportolĂłk szĂĄzezreinĂ©l is fenyeget. SĂ­elĂ©skor az Ășgynevezett sportbalesetek többnyire a tĂ©rdĂ­zĂŒlet sĂ©rĂŒlĂ©sĂ©vel jĂĄrnak, ezĂ©rt kĂŒlönösen fontos ennek a testrĂ©sznek a vĂ©delme, a sĂ©rĂŒlĂ©s megelƑzĂ©se.

A tĂ©rdĂ­zĂŒlet feszessĂ©gĂ©t, valamint a nagy terjedelmƱ szabad mozgĂĄsĂĄt bonyolult szalagrendszer biztosĂ­tja. Emellett a combizomzat Ă©s az Ă­zĂŒleten belĂŒli rugalmas porcgyƱrƱk is rĂ©szt vesznek a tĂ©rd stabilitĂĄsĂĄban. A tĂ©rdsĂ©rĂŒlĂ©s egyik leggyakoribb oka a bemelegĂ­tĂ©s elmulasztĂĄsa vagy csak formĂĄlis elvĂ©gzĂ©se. Ha az izomzat Ă©s az Ă­zĂŒletek ĂĄtmozgatĂĄsĂĄt nem vĂ©gezzĂŒk el kellƑ alapossĂĄggal, a hirtelen fellĂ©pƑ nagy erƑbehatĂĄsok következtĂ©ben sĂșlyos sĂ©rĂŒlĂ©sek alakulhatnak ki, hiszen az izomzat nincsenek megfelelƑen felkĂ©szĂ­tve a szokatlanul nagy igĂ©nybevĂ©telre.

A kĂŒlönbözƑ tĂ©rdrögzĂ­tƑk jĂłl hasznĂĄlhatĂłk mind a tĂ©rdsĂ©rĂŒlĂ©sek megelƑzĂ©sĂ©re, mind a korĂĄbban kĂĄrosodott Ă­zĂŒlet kezelĂ©sĂ©re, rögzĂ­tĂ©sĂ©re. Abban az esetben, ha korĂĄbban mĂĄr valamilyen tĂ©rdsĂ©rĂŒlĂ©st szenvedtĂŒnk, a sĂ­elĂ©s ĂșjrakezdĂ©se vagy elkezdĂ©se elƑtt mindenkĂ©ppen konzultĂĄljunk kezelƑorvosunkkal annak eldöntĂ©sĂ©re, hogy az ilyen jellegƱ mozgĂĄst – akĂĄr tĂ©rdrögzĂ­tƑben is – a tĂ©rdĂ­zĂŒlet elviseli-e, nem ĂĄll-e fenn az ĂșjrasĂ©rĂŒlĂ©s veszĂ©lye.

A tĂ©rdsĂ©rĂŒlĂ©sek megelƑzĂ©sĂ©re többnyire az oldaltĂĄmasz nĂ©lkĂŒli tĂ©rdrögzĂ­tƑk ajĂĄnlottak. Ezek rugalmas szövĂ©sƱ anyagbĂłl kĂ©szĂŒlnek, ĂĄltalĂĄban tĂ©pƑzĂĄrral tapadĂł, meghĂșzhatĂł szĂ­jakkal, oldalspirĂĄllal megerƑsĂ­tettek. BiztosĂ­tjĂĄk az Ă­zĂŒlet rugalmas megtĂĄmasztĂĄsĂĄt, ugyanakkor a szabad mozgĂĄsĂĄt csak minimĂĄlisan akadĂĄlyozzĂĄk. TermĂ©szetesen a megfelelƑ mĂ©ret kivĂĄlasztĂĄsa igen fontos, hiszen a nagyobb tĂ©rdrögzĂ­tƑ nem biztosĂ­tja a szĂŒksĂ©ges stabilitĂĄst, a szƱk pedig igen hamar kellemetlen, szorĂ­tĂł Ă©rzĂ©st fog okozni.

Abban az esetben, ha a tĂ©rd korĂĄbban sĂ©rĂŒlt volt, az elƑbbi tĂ©rdrögzĂ­tƑk többnyire mĂĄr nem elegendƑek. Az Ă­zĂŒlet megtĂĄmasztĂĄsĂĄra oldalsĂ­nekkel megerƑsĂ­tett tĂ©rdrögzĂ­tƑ viselĂ©se javallt. Ilyenkor a stabilitĂĄst nemcsak a tĂ©rdrögzĂ­tƑ rugalmas anyaga Ă©s a feszesen meghĂșzhatĂł szorĂ­tĂł pĂĄntok biztosĂ­tjĂĄk, hanem az oldalsĂ­nek is, melyek alsĂł Ă©s felsƑ szĂĄra a tĂ©rdĂ­zĂŒlet közĂ©ppontjĂĄnak magassĂĄgĂĄban csuklĂłval erƑsĂ­tettek egymĂĄshoz. HasznĂĄlat elƑtt a fĂ©mbƑl (acĂ©lbĂłl vagy alumĂ­niumbĂłl) kĂ©szĂŒlt oldalsĂ­neket a lĂĄbszĂĄr Ă©s a comb oldalĂĄhoz kell igazĂ­tani, Ășn. adaptĂĄlni kell, melyet elsƑ alkalommal tanĂĄcsos szakemberrel elvĂ©geztetni. Ha a sĂ­n anyaga megfelelƑen erƑs Ă©s vastag anyagbĂłl kĂ©szĂŒlt, szalagsĂ©rĂŒlĂ©sek utĂĄn is kellƑ stabilitĂĄst tud biztosĂ­tani. Ezeknek a tĂ©rdrögzĂ­tƑknek a kicsit vastagabb elasztikus anyaga, valamint a fĂ©m sĂ­nezet a szabad tĂ©rdmozgĂĄsokat kisebb nagyobb mĂ©rtĂ©kben beszƱkĂ­tik, akadĂĄlyozzĂĄk, ezĂ©rt a viselĂ©sĂŒk elejĂ©n gyakran okoznak diszkomfort Ă©rzĂ©st, a tĂ©rd szorĂ­tottsĂĄgĂĄt, a tĂ©rdhajlĂ­tĂĄs akadĂĄlyozottsĂĄgĂĄt. NĂ©hĂĄny napos hasznĂĄlat utĂĄn azonban könnyen meg lehet szokni ezeket az aprĂł, kellemetlen Ă©rzĂ©seket, amelyek sajnos a szĂŒksĂ©ges funkciĂł ellĂĄtĂĄsĂĄhoz, a tĂ©rd stabilitĂĄsĂĄhoz, megtĂĄmasztĂĄsĂĄhoz nĂ©lkĂŒlözhetetlenek.

Sokkal kevesebb kellemetlen Ă©s szokatlan Ă©rzĂ©sben lehet rĂ©szĂŒnk akkor, ha a tĂ©rdrögzĂ­tƑt a sĂ­elĂ©s elƑtt legalĂĄbb egy hĂ©ttel, mĂ©g otthon, a hĂ©tköznapi Ă©letben kezdjĂŒk el viselni Ă©s megszokni. Így mĂ©g idƑben el tudjuk vĂ©gezni az oldalsĂ­nek meghajlĂ­tĂĄsĂĄnak esetleges korrekciĂłjĂĄt, kitapasztalhatjuk a szorĂ­tĂłpĂĄntok optimĂĄlis megfeszĂ­tĂ©sĂ©t Ă©s rögzĂ­tĂ©sĂ©t.

Nem szabad elfeledkezni ugyanakkor a combizomzat tĂ©rdĂ­zĂŒletet stabilizĂĄlĂł funkciĂłjĂĄrĂłl sem, Ă©ppen ezĂ©rt a jĂłl kivĂĄlasztott tĂ©rdrögzĂ­tƑ mellett figyelnĂŒnk kell a combizomzat megerƑsĂ­tĂ©sĂ©re is, melyet akĂĄr egĂ©sz Ă©vben vĂ©gezhetĂŒnk, a sĂ­elĂ©s sorĂĄn ennek szĂĄmtalan elƑnyĂ©t fogjuk lĂĄtni.

 

Dr. Farkas Péter
ortopéd szakorvos

(thuasne.hu)

EgyszerƱ szöveg

  • A HTML jelölƑk hasznĂĄlata nem megengedett.
  • A webcĂ­mek Ă©s e-mail cĂ­mek automatikusan kattinthatĂł hivatkozĂĄsokkĂĄ alakulnak.
  • A sorokat Ă©s bekezdĂ©seket a rendszer automatikusan felismeri.