A psoriasis vulgaris, magyar nevén pikkelysömör, gyakran előforduló bőrgyógyászati kórkép, melynek különböző súlyosságú formái ismertek.
Enyhe esetben csak nĂ©hány, elszĂłrt kiĂĽtĂ©s láthatĂł a testen, de vannak olyanok, akiknĂ©l a test több mint felĂ©t, vagy akár a teljes testfelszĂnt is beborĂthatják a hámlĂł kiĂĽtĂ©sek.
A bĹ‘rtĂĽnetek viszketnek, pszichĂ©sen zavarják a beteg mindennapjait, kezelĂ©sĂĽk idĹ‘igĂ©nyes, kellemetlen lehet, valamint sĂşlyos roncsolĂł ĂzĂĽleti- Ă©s körömtĂĽnetek kĂsĂ©rhetik a bĹ‘r Ă©rintettsĂ©gĂ©t. Ezek alapján a pikkelysömör jelentĹ‘s Ă©letminĹ‘sĂ©g-romlást okozhat az Ă©rintett betegnĂ©l.
A megfelelĹ‘en kezelt psoriasisos beteg teljesen vagy csaknem teljesen tĂĽnetmentessĂ© tehetĹ‘, ĂzĂĽleti fájdalma megszűnik, azonban ehhez szĂĽksĂ©ges a beteg Ă©s orvos szoros egyĂĽttműködĂ©se, a beteg megfelelĹ‘ tájĂ©kozottsága Ă©s aktĂv közreműködĂ©se is.
A psoriasis gyakorisága, életkori megoszlása
Magyarországon elĹ‘fordulása 1,5% körĂĽli, számĂtások szerint Ăgy hazánkban 150.000 psoriasisos beteg Ă©l. Bármely Ă©letkorban elĹ‘fordulhat.
A psoriasisra jellemző gyulladás
A psoriasis az immunrendszer Ă©s a bĹ‘r sejtjeinek veleszĂĽletett, öröklött eltĂ©rĂ©sei Ă©s kĂĽlsĹ‘ provokálĂł tĂ©nyezĹ‘k egyĂĽttes hatására kialakulĂł betegsĂ©g. Az immunrendszer egyes elemei fokozottan működnek, gyulladást indĂtanak el Ă©s tartanak fenn a bĹ‘rben, mely gyulladás következtĂ©ben a bĹ‘r sejtjei erĹ‘teljesen osztĂłdnak. A bĹ‘r sejtjeinek gyors szaporodása következtĂ©ben nem megfelelĹ‘ a sejtek Ă©rĂ©se Ă©s szarukĂ©pzĂ©se, Ăgy jönnek lĂ©tre a gyulladt Ă©s hámlĂł kiĂĽtĂ©sek a betegek testĂ©n.
A psoriasis okozta bőrtünetek jellemzői, elhelyezkedésük
A betegsĂ©g leggyakoribb lokalizáciĂłja a hajas fejbĹ‘r, a könyök Ă©s tĂ©rd terĂĽlete, a vĂ©gtagok feszĂtĹ‘ felszĂne, a gerinc Ă©s a derĂ©k terĂĽlete, sĂşlyos esetekben azonban bármely testrĂ©szen kialakulhatnak a tĂĽnetek.
A psoriasishoz társuló egyéb szervi tünetek
A pikkelysömörös betegek átlagosan 30%-ának van társulĂł psoriasisos ĂzĂĽleti gyulladása. Leggyakoribb a kĂ©z Ă©s láb kisĂzĂĽleteinek, a csuklĂłknak a fájdalma, duzzanata, ritkább a tĂ©rdek, könyökök, bokák illetve a csĂpĹ‘k gyulladása. A betegek közel felĂ©nek körömtĂĽnetei is vannak a bĹ‘r Ă©s ĂzĂĽleti tĂĽnetek mellett. A kĂ©zkörmök gyakrabban Ă©rintettek, mint a lábkörmök.
Mi váltja ki a gyulladást psoriasisban? - Genetikai és provokáló külső tényezők szerepe
Bizonyos, hogy genetikai és külső tényezők együttes hatására indul el a gyulladás a bőrben. Ugyanakkor nem lehet előre megjósolni, hogy kinek lesz psoriasisa a családban, mivel nem ismerjük pontosan azokat a géneket, melyek felelősek a betegség kialakulásáért.
A genetikai faktorokon kĂvĂĽl számos környezeti tĂ©nyezĹ‘ van, ami provokálhatja a klinikai tĂĽnetek kialakulását. Ilyen provokálĂł tĂ©nyezĹ‘k: stressz, tĂ©li hideg idĹ‘, a bĹ‘rt Ă©rĹ‘ fizikai trauma, napĂ©gĂ©s, fertĹ‘zĂ©sek, gyĂłgyszerallergiás reakciĂł, bizonyos gyĂłgyszerek szedĂ©se, alkohol, hormonális hatások, elhĂzás, anyagcserebetegsĂ©gek.
Az étkezés és a pikkelysömör kapcsolata
Jelenleg nem ismerĂĽnk olyan diĂ©tát, ami egyĂ©rtelműen javĂtana a betegsĂ©g lefolyásán. Ugyanakkor megfigyelĂ©sek bizonyĂtják, hogy az elhĂzott, cukorbeteg vagy magas vĂ©rzsĂrszintű betegek psoriasisa javul, ha lefogynak, vagy rendezĹ‘dik az anyagcsere eltĂ©rĂ©s. Ezek alapján javasolt a betegeknek a normál, egĂ©szsĂ©ges Ă©tkezĂ©s, mely mellett testsĂşlyuk testmagasságuknak megfelelĹ‘ mĂ©rtĂ©kben csökken.
A diagnĂłzis felállĂtása
A psoriasis bĹ‘rtĂĽneteit a bĹ‘rgyĂłgyász szakorvos diagnosztizálja a kĂłrelĹ‘zmĂ©ny Ă©s a klinikai vizsgálat alapján. Ritkán szĂĽksĂ©g lehet a diagnĂłzis megerĹ‘sĂtĂ©sĂ©hez biopsziás vizsgálatra. A terápia megtervezĂ©se során figyelembe kell venni a betegsĂ©g kiterjedtsĂ©gĂ©t, klinikai tĂpusát, az esetleges ĂzĂĽleti panaszok fennállását, a beteg nemĂ©t, korát, társulĂł egyĂ©b betegsĂ©geit is.
Életminőség-romlás psoriasisban
A psoriasis általában nem befolyásolja az Ă©let hosszát, azonban jelentĹ‘sen rontja az Ă©let minĹ‘sĂ©gĂ©t. Az utĂłbbi Ă©vekben számos tanulmány bizonyĂtotta, hogy a psoriasisban szenvedĹ‘ betegek Ă©letminĹ‘sĂ©ge jelentĹ‘sen romlik, Ă©s ennek mĂ©rtĂ©ke elĂ©ri a sĂşlyos szĂvbetegsĂ©gben, cukorbetegsĂ©gben vagy egyĂ©b krĂłnikus betegsĂ©gben szenvedĹ‘k Ă©letminĹ‘sĂ©g-romlását.
A psoriasis terápiájának megválasztásánál az orvosnak nem csupán azt kell figyelembe venni, hogy milyen tĂpusĂş Ă©s milyen kiterjedtsĂ©gű a psoriasis, hanem azt is, hogy milyen Ă©letminĹ‘sĂ©g-romlást okoz az adott betegnĂ©l.
A psoriasis terápiája
A psoriasis kezelĂ©sekor figyelembe kell vennĂĽnk, hogy a betegsĂ©g jelenlegi tudásunk szerint nem gyĂłgyĂthatĂł, azonban tĂĽnetmentessĂ© tehetĹ‘. Mivel a psoriasis egy Ă©leten át elkĂsĂ©ri a beteget, fontos, hogy olyan kĂ©szĂtmĂ©nyeket alkalmazzunk, melyek káros mellĂ©khatásai minĂ©l kisebb mĂ©rtĂ©kben rombolják a beteg szervezetĂ©t, ugyanakkor olyan hatĂ©konyak legyenek, hogy a beteg teljes Ă©rtĂ©kű Ă©letet tudjon Ă©lni, bĹ‘rtĂĽneteinek meglĂ©te ne befolyásolja Ă©letvitelĂ©t.
A kezelĂ©s során az egyes kĂ©szĂtmĂ©nyeket alkalmazhatjuk önállĂłan vagy kombinált terápiakĂ©nt. A kezelĂ©si lehetĹ‘sĂ©geinket 3 fĹ‘ csoportra lehet osztani, alkalmazhatunk: helyi kezelĂ©seket, fĂ©nyterápiát Ă©s gyĂłgyszeres terápiát.
Helyi kezelési lehetőségek
A psoriasisban szenvedĹ‘ betegek szinte valamennyien alkalmaznak helyi kortikoszteroidot tartalmazĂł krĂ©meket, kenĹ‘csöket. Ezen kĂ©szĂtmĂ©nyek elsĹ‘sorban a gyulladásos folyamatokat gátolják a bĹ‘rben, könnyen használhatĂłak, szĂntelenek Ă©s szagtalanok, azonban hosszĂş távon Ă©s nem megfelelĹ‘ alkalmazásuk esetĂ©n a bĹ‘r elvĂ©konyodását Ă©s más mellĂ©khatásokat okozhatnak.
Ugyancsak kiválĂł gyulladás csökkentĹ‘ hatásĂşak a D-vitamin származĂ©kot tartalmazĂł kenĹ‘csök melyek a bĹ‘r sejtjeinek fokozott osztĂłdását is csökkentik. A kortikoszteroidot Ă©s D-vitamin származĂ©kokat kombináltan is alkalmazhatjuk. A pikkelyek leválasztására használhatunk szalicil- Ă©s kĂ©ntartalmĂş lokális kĂ©szĂtmĂ©nyeket.
A ditranol fekvőbeteg intézetekben alkalmazott hatékony terápiás mód a pikkelysömörös bőrkiütések kezelésében, a kezelés kivitelezése azonban nehéz és szakképzett ápoló személyzetet igényel. Nem szakszerű alkalmazásával súlyos gyulladást lehet okozni az ép bőrön.
Fényterápia
A fĂ©nyterápia számos formája alkalmazhatĂł pikkelysömör kezelĂ©sĂ©re. Az UVB Ă©s az UVA spektrumĂş ultraibolya fĂ©nyt sugárzĂł terápiás kĂ©szĂĽlĂ©kek használata intĂ©zethez kötött Ă©s a kezelĂ©sben járatos orvos Ă©s szakasszisztens egyĂĽttműködĂ©sĂ©vel valĂłsĂthatĂł meg. Igen modern kezelĂ©si mĂłd az excimer lĂ©zer terápia.
Az UVA terápia hatĂ©konyságának fokozásához fĂ©nyĂ©rzĂ©kenyĂtĹ‘ anyag alkalmazására van szĂĽksĂ©g. Ezt a fĂ©nyĂ©rzĂ©kenyĂtĹ‘ anyagot a beteg szájon át szedheti, vagy fĂĽrdĹ‘- esetleg krĂ©mkezelĂ©ssel juttathatĂł fel a bĹ‘rĂ©re. A kezelĂ©seket általában hetente 3-4 alkalommal vĂ©gezzĂĽk.
Szisztémás gyógyszeres kezelések
A gyĂłgyszeres kezelĂ©sek között 3 jĂłl bevált kĂ©szĂtmĂ©nyt alkalmazunk szájon át. Az elsĹ‘ egy A-vitamin származĂ©k, melynek kedvezĹ‘ hatása pikkelysömörben elsĹ‘sorban abbĂłl adĂłdik, hogy a bĹ‘rsejtek fiziolĂłgiás Ă©rĂ©sĂ©t segĂti elĹ‘, kĂłrosan gyors osztĂłdásukat csökkenti.
A metotrexát kĂĽlönösen jĂłl használhatĂł a psoriasis ĂzĂĽleti panaszokkal járĂł formájában mivel a gyĂłgyszer erĹ‘sen csökkenti a gyulladást a bĹ‘rben Ă©s az ĂzĂĽletben egyaránt. VĂ©gĂĽl egy ciklosporin nevű hatĂłanyaggal bĂrĂł gyĂłgyszert emlĂthetĂĽnk, melyet a betegek naponta kĂ©tszer szednek, Ă©s elsĹ‘sorban gyulladáscsökkentĂ©s rĂ©vĂ©n fejti ki kedvezĹ‘ terápiás hatását pikkelysömörben.
Biológiai terápia
A közĂ©psĂşlyos Ă©s sĂşlyos psoriasis kezelĂ©sĂ©re legĂşjabban kifejlesztett terápiás lehetĹ‘sĂ©geink a biolĂłgiai terápiák. A biolĂłgiai terápiák olyan szintetikusan előállĂtott nagy molekulájĂş fehĂ©rjĂ©k, melyek egy adott betegsĂ©g kialakulásában kulcsfontosságĂş szerepet játszĂł gyulladást okozĂł anyagok vagy sejtek működĂ©sĂ©t gátolják, Ăgy a betegsĂ©g folyamatának elĹ‘rehaladását megállĂthatják, vagy nagymĂ©rtĂ©kben csökkenthetik.
MegjelenĂ©sĂĽk feltĂ©tele volt, hogy a betegsĂ©gek mechanizmusát hosszĂş Ă©vtizedek tudományos kutatásának eredmĂ©nyekĂ©nt olyan szinten megismerhettĂĽk, hogy terápiás beavatkozásra is lehetĹ‘sĂ©gĂĽnk nyĂlik. A biolĂłgiai terápiák nagy elĹ‘nye tehát hogy a pikkelysömörben alkalmazva hatásos, szelektĂv Ă©s jĂłl tolerálhatĂł terápiának tekinthetĹ‘k.
forrás: archĂvum
(sha)