Szövettani felĂ©pĂtĂ©sĂĽket Ă©s működĂ©sĂĽket tekintve szervezetĂĽnkben háromfĂ©le izomszövet találhatĂł. A vázizomzatot harántcsĂkolt izomzat Ă©pĂti fel. Akaratlagos, erĹ‘teljes mozgásra kĂ©pes. A simaizmok, amelyek többek között a gyomor, a belek Ă©s a hĂşgyvezetĂ©k falában, a hörgĹ‘kben, az Ă©rfalban, a mĂ©hben találhatĂłk meg, akaratunktĂłl fĂĽggetlenĂĽl működnek. MűködĂ©sĂĽk továbbĂtja a tápcsatornában a bĂ©ltartalmat, a vizeletelvezetĹ‘ rendszerben a vizeletet, mĂg az Ă©rfal simaizmainak összehĂşzĂłdása szabályozza vĂ©rnyomást.
A szĂvizomzat szintĂ©n akaratunktĂłl fĂĽggetlenĂĽl működik, Ă©letĂĽnk vĂ©gĂ©ig tartĂł, erĹ‘teljes munkára specializálĂłdott szövet.
Az izommozgás alapja az izomrostok és az azokat alkotó izomfonalak összehangolt működése.
Az izomfonalakat egymással párhuzamosan elhelyezkedĹ‘ fehĂ©rjeszálak, az Ăşgynevezett aktin Ă©s miozin molekulák alkotják. IngerĂĽlet hatására az izomrost környezetĂ©ben kalciumionok szabadulnak fel. Hatásukra ezeknek a fehĂ©rjemolekuláknak a tĂ©rszerkezete megváltozik, Ă©s kĂ©pesek egymás mellett elcsĂşszni. Az egymás mellett elcsĂşszĂł fehĂ©rjeszálak vĂ©gĂĽl is az izomfonalat, illetve az izomrostot rövidĂtik meg, Ăgy az izom összehĂşzĂłdik. Az ingerĂĽlet elmĂşltával a kalciumionok kiáramlanak az izomsejtbĹ‘l, Ă©s az izom ellazul. Ha ez a folyamat zavart szenved, az izom tartĂłsan összehĂşzĂłdik, begörcsöl.
Számos görcsállapotot ismerünk, az izomgörcs több betegség tünete is lehet.
LĂ©nyeges, hogy szĂ©tválasszuk a simaizmok görcse okozta állapotokat a harántcsĂkolt izomzat görcseitĹ‘l. Ugyanis, mĂg az elĹ‘bbiekre jĂłl hatnak az Ăşgynevezett "görcsoldĂłk", addig a vázizomzat görcseire ezek hatástalanok. A simaizmok görcsei közĂ© tartozik többek között a vese- vagy epeköves kĂłlika, a hörgĹ‘görccsel járĂł asztmás roham, a menstruáciĂłs görcs Ă©s a bĂ©lgörcs.
A harántcsĂkolt izomzat görcsĂ©vel jár pĂ©ldául az epilepszia vagy rángĂłgörcs, a kellemetlen Ă©jszakai lábikragörcs, a fogfájást vagy tetanuszfertĹ‘zĂ©st kĂsĂ©rĹ‘ szájzár, de a veszettsĂ©gben jellegzetesen jelentkezĹ‘ vĂziszony is, ami a garatizmok reflexes görcse.
Ez utĂłbbiaknál persze jĂłval gyakoribbak pl. a gyermekeknĂ©l jelentkezĹ‘, az epilepsziás görcsökhöz hasonlĂł izommerevsĂ©ggel kĂsĂ©rt, magas testhĹ‘mĂ©rsĂ©klet okozta lázgörcs, csakĂşgy, mint a bizonyos központi idegrendszeri betegsĂ©gekkel járĂł görcsök, Ăgy pl. a szĂ©lĂĽtĂ©s vagy szĂĽlĂ©s körĂĽli oxigĂ©nhiányos állapot következtĂ©ben a magzatban kialakulĂł központi idegrendszeri károsodás. Ez nemcsak izombĂ©nulással, hanem Ă©pp ellenkezĹ‘leg, fokozott görcskĂ©szsĂ©ggel, Ăşgynevezett spasztikus állapottal is járhat.
Az első epilepsziás- vagy lázgörccsel feltétlenül, azonnal orvoshoz kell fordulni. Ez sokszor egyébként is olyan rémisztő a szülő számára, hogy ezt magától is megteszi.
SimaizomgörcsöknĂ©l is (pl. epe-, vesegörcs, asztmás roham) ugyanez tanácsolhatĂł. A gyakorlĂł veseköves vagy asztmás beteg gyakran azonban jĂłl tudja, mi a tennivalĂł ilyenkor. A hasi görcsöket gyakran kĂsĂ©ri hányinger, hányás, ami reflexes eredetű.
Ha egyĂ©b tĂĽnetek is fellĂ©pnek, pl. a hasi görcsök mellett láz, sárgaság jelentkezik, illetve a panaszok a szokásos kezelĂ©sre nem mĂşlnak, haladĂ©ktalanul orvoshoz kell fordulni. Egyszerű eszközös vizsgálatokkal, nĂ©hány laborvizsgálattal a panaszok oka is gyakran egyszerűen kiderĂthetĹ‘, Ă©s orvosolhatĂł.
A betegek jĂł rĂ©sze tudja, hogy panaszait mi váltja ki, igyekszik is ezeket az okokat elkerĂĽlni. Közismert, hogy egyes Ă©telek hajlamosak pl. epegörcsöt elĹ‘idĂ©zni, Ăgy a zsĂros, tejfölös ennivalĂłk, a lecsĂł, az uborkasaláta, de a mákostĂ©szta is. Asztmás rohamot provokálhat fizikai terhelĂ©s, de poros levegĹ‘ is. A simaizomzat görcskĂ©szsĂ©ge fokozott lehet pĂ©ldául hidegfront esetĂ©n, ilyenkor gyakoribbak az epe- Ă©s vesegörcsök.
A simaizomgörcsök kezelĂ©se során görcsoldĂłk, fájdalomcsillapĂtĂłk adására lehet szĂĽksĂ©g. Ha a beteg hány, a kĂşpok hatásosabbak, alkalmazásuk praktikusabb. JĂłt tehet a fájdalmas terĂĽlet jegelĂ©se, hidegvizes borogatása, bár van, akiknĂ©l Ă©pp ellenkezĹ‘leg, a melegvizes fĂĽrdĹ‘, elektromos melegĂtĹ‘párna alkalmazása enyhĂti a tĂĽneteket.
Dr. Kökény Zoltán
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 060328)