Lábunk a legjobban igĂ©nybe vett testrĂ©szeink egyike. Kimutatták, hogy egy tevĂ©keny ember szĂĽletĂ©sĂ©tĹ‘l haláláig akár hĂ©t EgyenlĂtĹ‘nyi távot jár le. Ehhez a terhelĂ©shez egĂ©szsĂ©ges lábakra van szĂĽksĂ©g, de az is Ă©rthetĹ‘, hogy Ă©ppen emiatt a lábakkal kapcsolatban sokfĂ©le problĂ©ma merĂĽlhet fel. Járjuk ezt kĂĽröl bĹ‘rgyĂłgyászati szempontbĂłl!
A fiatalok között a leggyakoribb problĂ©ma a tĂşlzott izzadás. Nem vĂ©letlen, hogy ez a terĂĽlet nedvesedik legjobban, hiszen itt helyezkednek el legsűrűbben azok a verejtĂ©kmirigyek, melyek közvetlenĂĽl a bĹ‘r felszĂnĂ©re nyĂlnak. SerdĂĽlĹ‘ Ă©s fiatal felnĹ‘tt korban a hormonális változások hatására a verejtĂ©kmirigyek működĂ©se fokozĂłdik, Ă©s ha ehhez mĂ©g a meleg, rosszul szellĹ‘zĹ‘ műszálas zoknik Ă©s műanyag edzĹ‘cipĹ‘k hatása is hozzájárul, az Ă©rintetteknek sok kellemetlensĂ©ggel kell számolni.
Az izzadás, a meleg, nedves, sötét közeg jó táptalaja a kórokozók, elsősorban a gombák megtelepedésének.
A gombák jelenlĂ©tĂ©t – a fertĹ‘zĹ‘dĂ©s után közvetlenĂĽl – elsĹ‘kĂ©nt a bĹ‘r viszketĂ©se jelzi, amit bĹ‘rpĂr követ. KĂ©sĹ‘bb a viszketĂ©st hámlás vagy aprĂł hĂłlyagok megjelenĂ©se követi.
A hólyagok gyakran körkörösen helyezkednek el. A kör alakú, gyulladt elváltozás – hosszabb fennállás után – középső részén látszólag gyógyul, a széli részén pedig terjed. Kezeletlenül nagy területeken is kialakulhatnak összefolyó, gombás foltok. A bőrről a gombásodás átterjedhet a körmökre is: a magyar lakosság legalább 10 százaléka szenved a körömgombásodás tüneteitől.
Melyek ezek a tĂĽnetek?
A körömlemez megvastagodik, a köröm töredezettĂ© válik, a körömlemez alĂłl sárgás szarumassza kaparhatĂł ki. Eleinte csak egy körmön, annak is csak a szĂ©li rĂ©szĂ©n Ă©szlelĂĽnk elszĂnezĹ‘dĂ©st, majd megvastagodást, kĂ©sĹ‘bb a gomba megbetegĂti az egĂ©sz körömlemezt, illetve a szomszĂ©dos körmökre is átterjedhet.
A körmöt fonalas, sarjadzĂł Ă©s penĂ©szgomba egyaránt megbetegĂtheti. A fonalas gombák által okozott fertĹ‘zĂ©s általában a szabad szĂ©l felĹ‘l kezdĹ‘dik, a sarjadzĂłgomba inkább a körömágy felĹ‘l támad. Egyes betegsĂ©gek, pĂ©ldául a cukorbetegsĂ©g vagy az immunrendszer gyengesĂ©gĂ©t okozĂł egyĂ©b állapotok hajlamosĂtanak gombásodásra, de gyakrabban fertĹ‘zĹ‘dnek a sportolĂłk is – nemcsak a vizes sportokat űzĹ‘k, hanem azok is, akik más sportágakban versenyeznek, Ă©s a közös zuhanyzĂłkban fertĹ‘zĹ‘dnek.
A gombásodás kezelĂ©se kis felĂĽletre terjedĹ‘, csak a bĹ‘rön jelenlĂ©vĹ‘ tĂĽnetek esetĂ©ben lokálisan használhatĂł oldatokkal, krĂ©mekkel is lehetsĂ©ges. Ha azonban makacs, nagy terĂĽletre terjedĹ‘, vagy a körömlemez nagy rĂ©szĂ©t is Ă©rintĹ‘ betegsĂ©grĹ‘l van szĂł, nem elegendĹ‘ a kĂĽlsĹ‘leg alkalmazott kezelĂ©s, hanem szájon át szedhetĹ‘, orvos által felĂrt gyĂłgyszerre van szĂĽksĂ©g.
Nemcsak a gombásodás okozhat kellemetlenséget a körmökön, illetve a körmöket körülvevő szövetekben. Gyakori probléma a benőtt köröm, amely általában helytelen pedikűrözési technika miatt alakul ki.
Ha a köröm hegyes vége nyomja a bőrt, ott sérülést okoz. Ezen a sérülésen kórokozók hatolhatnak be, és gennyes fertőzést hozhatnak létre. Hosszabb fennállás után a gyulladás krónikussá válik, a köröm mellett pedig „vadhús” képződik. Ez olyan méreteket is ölthet, hogy a rendes cipő viselését is akadályozhatja. Megoldása a gyulladás kezelése után általában sebészi, de az enyhébb esetek vértelenül is kezelhetők.
Ahhoz, hogy lábunk egészségét megőrizzük, érdemes hangsúlyt fektetni a betegségek megelőzésére.
„Lábravaló” tanácsok
- Lábbelink legyen elég bő, ne nyomja a körmöket. Lehetőleg bőrből készüljön, nyáron pedig legyen nyitott.
- Viseljünk pamutból vagy cérnából készült zoknit.
- Manikűrözéskor vágjuk helyes technikával a körmöket, ne okozzunk sérülést.
- Uszodában, közös zuhanyzóban hordjunk papucsot.
- Otthon se használjuk más papucsát, törülközőjét.
- A bőrt, különösen a lábujjak közét, töröljük mindig szárazra.
Dr. Vass Ilona
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 060505)