A stressz és a rendszertelen életmód hatásai a koszorúérrendszerre.
A koszorúér elmeszesedĂ©se, az iszkĂ©miás szĂvbetegsĂ©g kockázata az Ă©letkor elĹ‘rehaladásával mindkĂ©t nemben fokozĂłdik. Ugyanakkor sajnos a fiatalkori – fĂ©rfiaknál 45, nĹ‘knĂ©l 55 Ă©v alatt – szĂvinfarktusok gyakorisága az elmĂşlt Ă©vtizedben növekedĂ©st mutatott. Ez a tendencia az összes szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri akut esemĂ©ny gyakoriságának fokozĂłdásával egyĂĽtt Ă©szlelhetĹ‘. Számos kutatĂłcsoport vizsgálta a fiatalkori szĂvinfarktus okait, Ă©s az A tĂpusĂş szemĂ©lyisĂ©g (menedzser tĂpus), illetve a munkahelyi stressz oki szerepĂ©t igazolták.
Az A tĂpusĂş szemĂ©lyisĂ©g (mely a fiatal menedzserek sajátossága volt az USA-ban, ezĂ©rt menedzsertĂpusnak is neveztĂ©k) impulzivitásával, megalkuvást nem ismerĹ‘ sikerorientáltságával Ă©s állandĂł teljesĂtmĂ©nykĂ©nyszerĂ©vel folyamatos stresszt jelent saját maga Ă©s a környezete számára is.
Ez a teljesĂtmĂ©nyt kezdetben jelentĹ‘s mĂ©rtĂ©kben javĂtja, de azáltal, hogy kĂ©ptelen "kikapcsolni", pihenni, számos pszichoszomatikus betegsĂ©g okozĂłja lehet. A panaszok teljes mĂ©rtĂ©kben hasonlĂłak a szervi betegsĂ©ghez, tĂpusos anginás rosszullĂ©ttel, nehĂ©zlĂ©gzĂ©ssel, szapora-rendetlen szĂvverĂ©s Ă©rzĂ©sĂ©vel.
Kezdetben a panaszok hátterĂ©ben a legalaposabb kivizsgálással sem lehet szervi eltĂ©rĂ©st találni, de a betegek szorongása ezáltal nem csökken. A tartĂłsan fennállĂł stresszhelyzet azonban bizonyĂthatĂłan sĂşlyos egĂ©szsĂ©gkárosodásokhoz vezethet.
Amikor a munka során valaki stresszben van, nagy mennyisĂ©gű stresszhormon kerĂĽl a vĂ©ráramlásba, gyorsul a szĂvritmusa, megnĹ‘ a vĂ©rnyomása Ă©s megfeszĂĽlnek az izmai. Mindez nem okoz jelentĹ‘s problĂ©mát, ha csak alkalomszerűen jelentkezik. Azonban tartĂłs feszĂĽltsĂ©g esetĂ©n az emberi test folyamatosan kĂ©szĂĽltsĂ©gben áll, Ăgy megnĹ‘ a kĂĽlönfĂ©le panaszok Ă©s betegsĂ©gek kockázata.
A betegeknek több lehetőségük van: vagy minden alkalommal felkeresik a családorvosukat, vagy előjegyzést kérnek kardiológiai szakrendelésre, vagy nem foglalkoznak a tünetekkel. A betegek általában már panaszmentesen jutnak el az orvosi rendelőbe, ahol a nyugalmi EKG általában nem mutat eltérést.
Tudni kell azonban, hogy a szĂvinfarktus elĹ‘rejelzĂ©sĂ©ben a panaszmentes idĹ‘szakban kĂ©szĂtett EKG nem jelzi megfelelĹ‘ Ă©rzĂ©kenysĂ©ggel a közelgĹ‘ koszorúéresemĂ©nyt. A negatĂv EKG a beteget sem nyugtatja meg, Ăşjabb panasz esetĂ©n ismĂ©t tanácstalan a teendĹ‘ket illetĹ‘en. A terhelĂ©ses EKG-vizsgálat – mint következĹ‘ lĂ©pcsĹ‘fok – sokkal jobb diagnosztikai lehetĹ‘sĂ©g, de negatĂv esetben a beteg nem nyugszik meg, mert az Ĺ‘ panaszai nem fizikai terhelĂ©sre, hanem stresszre szoktak kialakulni.
A teendĹ‘ nagyon egyszerűnek tűnik: iktassuk ki a kĂłros mĂ©rtĂ©kű stresszt az Ă©letĂĽnkbĹ‘l, s a megfelelĹ‘ diĂ©ta tartása mellett vĂ©gezzĂĽnk rendszeres testmozgást. Sajnos, ez a mindennapi gyakorlatban nehezen megvalĂłsĂthatĂł, Ă©s csak a "baj" bekövetkezte után (szĂvinfarktus, stroke) kĂ©pesek a betegek radikálisan változtatni Ă©letmĂłdjukon.
A stresszes Ă©letmĂłdot Ă©lĹ‘knek segĂtsĂ©get jelenthetne ugyanakkor, ha mindig, a panaszok alatt elĂ©rhetĹ‘ lenne egy olyan kĂ©szĂĽlĂ©k, amellyel nem csak egyszerűen EKG kĂ©szĂthetĹ‘, de megjegyzi a normális alap EKG-t, Ă©s azzal összehasonlĂtva jelzi az esetleges kĂĽlönbsĂ©geket is. Egy kardiolĂłgus számára is ideális állapot, ha a betege a panaszok alatt kĂ©szĂĽlt EKG-val keresi fel, ennek segĂtsĂ©gĂ©vel megnyugtathatja Ĺ‘t, vagy elkezdheti a megfelelĹ‘ terápiát.
Az emberek egy jelentős része nem megy el orvoshoz panaszok esetén sem, mert a személyiségükből adódóan az ottani várakozást sem tolerálják. Az ő számukra is ideális lehetőség lenne egy kisméretű, hordozható és könnyen kezelhető EKG-készülék, amely jelezné a változásokat, és a megfelelő időben juttatná el a beteget az orvoshoz.
Ă–sszefoglalva elmondhatĂł, hogy a stressz számos olyan tĂĽnetet produkálhat, mely megfelelhet az anginának, de nem biztos, hogy a panaszok szervi eredetűek. Egy hordozhatĂł EKG a betegnek megnyugvást jelenthet, az amĂşgy is meglĂ©vĹ‘ feszĂĽltsĂ©get, szorongást csökkenthetnĂ© - Ă©s nem utolsĂłsorban idĹ‘ben orvoshoz irányĂtaná Ĺ‘t.
Dr. Papp Előd
belgyógyász, kardiológus szakorvos
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 06.01.05)
KaphatĂłk okosĂłrák, melyek figyelik a szĂv elektromos aktivitását, egycsatornás EKG kĂ©szĂtĂ©sĂ©re kĂ©pesek. Mindazonáltal pontosságuk Ă©s megbĂzhatĂłságuk ezen az egy szűkös csatornán sem garantált.