A fogamzásgátlĂł tabletta feltalálása után igen hamar a legnĂ©pszerűbb vĂ©dekezĂ©si eszközzĂ© vált. Nem volt többĂ© körĂĽlmĂ©nyes ĂĽgyeskedĂ©s, megszakĂtott Ă©lvezet, idegen anyag a testben. LátszĂłlag. Csak bekapunk egy pirulát, mint amikor a fejĂĽnk fáj, Ă©s ezzel nemcsak egy-egy szeretkezĂ©s idejĂ©re, de folyamatos hatállyal drasztikusan eltöröljĂĽk a megtermĂ©kenyĂĽlĂ©s lehetĹ‘sĂ©gĂ©t. De vajon mi törtĂ©nik a nĹ‘i testben, amikor harcba kĂĽldĂĽnk egy kĂ©miai anyagot? Milyen beavatkozás kĂ©pes legyĹ‘zni a sejtekbe kĂłdolt, Ĺ‘serejű ösztönt?
A hagyományos, szeretkezĂ©s alatt alkalmazhatĂł mĂłdszerek (mint a pesszárium, a megszakĂtott közösĂĽlĂ©s vagy a gumi Ăłvszer) mechanikusan állják Ăştját a spermiumoknak Ă©s akadályozzák meg, hogy azok ráleljenek a petesejtre. Ugyanezen elven működnek a mĂ©hen belĂĽli eszközök azzal a kĂĽlönbsĂ©ggel, hogy a szeretkezĂ©stĹ‘l fĂĽggetlen vĂ©delmet biztosĂtanak. A gyĂłgyszernek már nincsen szĂĽksĂ©ge semmifĂ©le akadálykĂ©pzĂ©sre ehhez, az ondĂłsejtek szabadon haladhatnak, amerre csak akarnak, hiszen petesejtet Ăşgysem találnak.
A tabletta előbb lép be a folyamatba, a gátakat már a tüszőfejlesztésben, vagyis a petesejt kiszabadulásánál elhelyezi. Egyik összetevője a fogamzásgátlásért, a másik a menstruáció fenntartásáért felelős. Az addigi természetes, magától működő rendszer helyébe ezzel mesterséges stimuláció lép.
A hormonális fogamzásgátlĂł hatĂłanyagai az agyalapi mirigyben leállĂtják az FSH hormon termelĹ‘dĂ©sĂ©t, amely normál körĂĽlmĂ©nyek között a petefĂ©szek tĂĽszĹ‘hormonjának termelĹ‘dĂ©sĂ©t szabályozná. A petesejteket tartalmazĂł tĂĽszĹ‘ nem reped meg, nem indul el Ă©rett petesejt a mĂ©h felĂ©, nincs, ami megtermĂ©kenyĂĽljön. A kemikália a mĂ©hnyákot is megváltoztatja, Ăgy az akadályozza a spermiumok mozgását. A mĂ©hnyálkahártya elvĂ©konyodik, kĂ©ptelen a magzatkezdemĂ©ny befogadására.
A tabletta tehát csak a ciklus közĂ©pidejĂ©ben szĂłl bele látványosan a folyamatba, de ehhez a hatĂłanyagoknak a megelĹ‘zĹ‘ hetekben is jelen kell lenni a nĹ‘i testben. Többek között ezĂ©rt vannak olyanok, akik a számolásos, vagy mechanikus mĂłdszereket elĹ‘nyben lĂ©tesĂtik a gyĂłgyszernĂ©l. Hagyományos vĂ©dekezĂ©s esetĂ©n ugyanis elegendĹ‘ a termĂ©keny, Ă©s az azt megelĹ‘zĹ‘ napokon Ăłvatosnak lenni. EzenkĂvĂĽl számos nĹ‘ idegenkedik attĂłl, hogy teste okos, magátĂłl működĹ‘ hormonális folyamataiba - melyek egĂ©szsĂ©ge a gyermektervezĂ©s idejĂ©n oly nagy szerepet kap majd - beavatkozzon.
Köztudott persze, hogy a gumi Ăłvszer, vagy az egyĂĽttlĂ©tek mellĹ‘zĂ©se a közĂ©pidĹ‘ben kevĂ©sbĂ© hatĂ©kony, mint a hormonrendszerre hatĂł anyagok használata. MĂ©g a megszakĂtott közösĂĽlĂ©s is csak 83 százalĂ©kos vĂ©dettsĂ©get nyĂşjt, mĂ©gis ez volt a tabletták bevezetĂ©se elĹ‘tt leggyakrabban használt mĂłdszer. KĂ©tsĂ©gtelen elĹ‘nye, hogy nem igĂ©nyel elĹ‘kĂ©szĂĽleteket.
A fogamzásgátlĂł tabletta a nĹ‘k 15 százalĂ©kánál vezet mellĂ©khatások, szövĹ‘dmĂ©nyek kialakulásához. Az enyhe panaszok gyakoriak (Ă©melygĂ©s, emlĹ‘feszĂĽlĂ©s, hányinger), Ă©s annak tudhatĂłk be, hogy a tabletta álterhes állapotot hoz lĂ©tre. Az elsĹ‘generáciĂłs tabletták mĂ©g olyan nagy dĂłzisban tartalmaztak hormont, hogy okozhattak károsodásokat. Bár a mai csökkentett hormontartalmĂş változatoknál ilyesmitĹ‘l nem kell tartani, ma sem ajánlatos fogamzásgátlĂł tablettát szedni annak, aki dohányzik. A tabletta kedvezĹ‘tlenĂĽl befolyásolja a vĂ©ralvadást, Ăgy növeli a trombĂłzis Ă©s embĂłlia kialakulásának kockázatát. Ugyanez okbĂłl a vĂ©ralvadásra, szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri betegsĂ©gre hajlamosak, vagy ezekben szenvedĹ‘knek is le kell mondaniuk a mĂłdszerrĹ‘l.
NĹ‘gyĂłgyászok szerint a helyes alkalmazás az, ha a tervezett gyermekáldások elĹ‘tt Ă©s között szedjĂĽk a tablettát. Magyarországon furcsa mĂłdon Ă©ppen fordĂtott a helyzet, sokan nem mernek gyĂłgyszert szedni a gyermekvállalás elĹ‘tti Ă©vekben attĂłl fĂ©lve, hogy az károsĂthatja a magzatot. Aki azonban már nem szeretne több gyermeket, nyugodtan áttĂ©rhet más, pĂ©ldául mĂ©hen belĂĽli eszközre.
Kockázatok
A tablettaszedĂ©s kezdetekor elĹ‘fordulhat nĂ©hány kilogrammnyi testsĂşlynövekedĂ©s, melyet a folyadĂ©k- Ă©s sĂłvisszatartás okoz. Azok azonban, akik fenĂ©kben, combban tovább terebĂ©lyesednek, valĂłszĂnűleg Ă©rzĂ©kenyek az ösztrogĂ©nnel szemben.
A tablettát szedőknél a petefészekrák előfordulása harminc százalékkal, méhtestrák kialakulása csaknem hetven százalékkal ritkább. Egy nagyon ritka májdaganat gyakoribb a gyógyszerrel élőknél, és nem zárható ki a méhnyakrák fokozott kockázata sem. Az emlőrákkal való összefüggés tárgyában a tudomány nem helyezkedik egységes álláspontra.
Az bizonyos, hogy spontán vetĂ©lĂ©s hĂşsz százalĂ©kkal kevesebbszer fordul elĹ‘, Ă©s az Ăgy vĂ©dekezĹ‘ anyák ĂşjszĂĽlöttjei nagyobb sĂşllyal jönnek a világra. KörĂĽkben ritkábban fordul elĹ‘ koraszĂĽlĂ©s. A gyĂłgyszerszedĂ©s mĂ©rsĂ©keli a menstruáciĂłs görcsöket, ám a nĹ‘k egy százalĂ©kánál átmeneti meddĹ‘sĂ©get eredmĂ©nyez, a termĂ©szetes ciklus nem indul be magátĂłl a tabletta elhagyása után, az orvosok ezĂ©rt csak olyan tinĂ©dzsernek Ărnak fel tablettát, akinĂ©l a ciklus már stabilizálĂłdott.
Kempf Zita
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 030901)