Humán papillomavĂrus - Ăşjonnan felismert kockázati tĂ©nyezĹ‘ a fej-nyaki rákok kialakulásában
Az utĂłbbi Ă©vekben kiderĂĽlt, hogy a fej-nyaki daganatok elĹ‘fordulásának jelentĹ‘s növekedĂ©sĂ©ben a közismert környezeti ártalmakon (egĂ©szsĂ©gtelen Ă©letmĂłd, dohányzás, tĂşlzott alkoholfogyasztás - lásd elĹ‘zĹ‘ számunkban) kĂvĂĽl biolĂłgiai tĂ©nyezĹ‘k is szerepet játszhatnak. A gĂ©ge-, garat- Ă©s szájĂĽregi rákok mintegy 50 százalĂ©kának hátterĂ©ben vĂrusfertĹ‘zĂ©s áll. MĂ©g meglepĹ‘bb lehet, hogy ugyanarrĂłl a vĂruscsaládrĂłl van szĂł (humán papilloma vĂrus, HPV), amely a mĂ©hnyakrákos esetek zömĂ©nĂ©l jelen van.
A HPV-pozitĂv fej-nyaki rákok fĹ‘kĂ©nt nĹ‘knĂ©l fordulnak elĹ‘, Ă©s a szexuális szokásokkal is összefĂĽggĂ©st mutatnak: a szájnyálkahártya fertĹ‘zĂ©se legtöbbször orális szex Ăştján következik be. Ehhez azt kell tudni, hogy a HPV-vĂrussal a fĂ©rfiak egy rĂ©sze is fertĹ‘zött, de esetĂĽkben ez általában nem okoz láthatĂł tĂĽneteket Ă©s nem alakĂt ki betegsĂ©get a nemi szerven. Viszonylag gyakori lehet tehát egy olyan vĂrusterjedĂ©si Ăşt, amelynek során a HPV-vel fertĹ‘zött mĂ©hnyakrĂłl a vĂrus a fĂ©rfi nemi szervre kerĂĽl, majd onnan - orális szex során - a szájĂĽreget fertĹ‘zi meg.
A vĂrus szĂĽlĂ©skor, a fertĹ‘zött anyárĂłl is ráterjedhet az ĂşjszĂĽlött szájnyálkahártyájára.
Magyarországon az Országos onkolĂłgiai IntĂ©zet Molekuláris PatholĂłgiai Osztályán kutatják a vĂrus szerepĂ©t a rák kialakulásában, Szentirmay Zoltán professzor vezetĂ©sĂ©vel. A vĂrus meghatározását - más laboratĂłriumokhoz hasonlĂłan - a betegekbĹ‘l származĂł szövetmintákbĂłl Ă©s citolĂłgiai (sejttani) vizsgálatok során levett anyagbĂłl vĂ©gzik.
A HPV-fertĹ‘zĂ©s a szájĂĽregben enyhe nyálkahártya-elváltozásokkal kezdĹ‘dik, ami fájdalmatlan, fehĂ©res szĂnű folt formájában jelentkezik. Ez egyszerűen, kis műtĂ©ti beavatkozással eltávolĂthatĂł.
A HPV-fertőzés hatására kialakuló fej-nyaki rákokra a többi esethez (dohányzás és túlzott alkoholfogyasztás hatására kialakuló fej-nyaki rákok) képest jellemző, hogy
- gyakrabban jelennek meg 50 éves kor alatt
- gyakoribbak a nőkben
- gyakoribbak nem dohányzókban és nem alkoholizálókban
ez esetben is ún. laphámrákról van szó, de a többi formától
- szövettanilag eltérőek
- érzékenyebbek a sugárkezelésre
- jobban kezelhetők
- kevesebb a kiújulás és az áttét, mindezek miatt
- jobb a betegek 5 éves túlélési aránya.
A dohányzás Ă©s tĂşlzott alkoholfogyasztás hatására kialakulĂł fej-nyaki rákok gyakoribbak fĂ©rfiakban Ă©s 60 Ă©ves kor felett, illetve a fenti állĂtások ellenkezĹ‘je igaz rájuk.
A szájĂĽregi elváltozásokbĂłl törtĂ©nĹ‘ mintavĂ©tel HPV-vizsgálata komplikáltabb, mint a nĹ‘gyĂłgyászati vagy urolĂłgiai esetekben, Ă©s rendszerint az eltávolĂtott kĂłros szövetbĹ‘l, elĹ‘zetes szövettani vizsgálat után lehet elvĂ©gezni. CitolĂłgiai mintavĂ©tel is lehetsĂ©ges az elváltozásbĂłl, de ezt szakorvos vĂ©gzi. SzájĂĽregi HPV-szűrĂ©s egyelĹ‘re nincs rendszeresĂtve: Magyarországon jelenleg az az álláspont, hogy a HPV kimutatása nem tekinthetĹ‘ szűrĹ‘vizsgálatnak.
Ismert, hogy immunhiányos állapotokban a HPV-vel összefĂĽggĹ‘ elváltozások könnyebben kialakulnak, viszont az eddigi, vakcinák kifejlesztĂ©sĂ©vel kapcsolatos állatkĂsĂ©rletek eredmĂ©nyei szerint ellenanyagokkal (antitestekkel) meg lehet gátolni a HPV-fertĹ‘zĂ©st. A fertĹ‘zĂ©st megelĹ‘zĹ‘ vakcina HPV-6, -11, -16, -18 tĂpusok ellen Magyarországon elĹ‘reláthatĂłlag 2007-tĹ‘l lesz elĂ©rhetĹ‘.
KĂ©rĂ©sre több laboratĂłriumban is vĂ©geznek HPV-vizsgálatot a szájnyálkahártyárĂłl levett sejtmintábĂłl. A mintát fĂĽl-orr gĂ©gĂ©sz vagy fogorvos is leveheti. Ugyanakkor a HPV-fertĹ‘zĂ©s nem öröklĹ‘dik, Ăgy a családban elĹ‘fordulĂł HPV-fertĹ‘zĂ©s valĂłszĂnűleg nem veszĂ©lyezteti a többi családtagot.
- m -
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 050705)