A zord tĂ©li idĹ‘járást, a havat Ă©s fagyokat követĹ‘en elĹ‘bb-utĂłbb beköszönt a tavasz, az örök megĂşjulás. A langyosodĂł hĹ‘mĂ©rsĂ©klet, az olvadĂł hĂł Ă©s jĂ©g nedvessĂ©ge kipattantja a rĂĽgyeket, megindul a hajtások fejlĹ‘dĂ©se, a magvak csĂrázása. A termĂ©szet tavaszi megĂşjulása sokunkat kicsal a parkba, az erdĹ‘be, s bizony a hosszĂş tĂ©l után jĂłlesik a sĂ©ta, a mozgás vagy egyszerűen csak öröm gyönyörködni a növĂ©nyvilág legfrissebb kĂ©pviselĹ‘iben. IsmerkedjĂĽnk meg a korai növĂ©nyek nĂ©hány olyan fajával, melyek már a zord napok vĂ©ge felĂ©, meglepĹ‘en hamar fejlĹ‘dĂ©snek indulnak, valamennyiĂĽnk örömĂ©re.
A tĂ©ltemetĹ‘ legkorábban virágzĂł növĂ©nyfajaink egyike. Mediterrán eredetű, de KözĂ©p-EurĂłpa gyertyános tölgyeseiben, ligeterdĹ‘iben is meghonosodott, bár állománya nem tĂşl nagy. Sokszor kertekben is találkozhatunk vele (vagy közel rokon fajaival, mint ĂĽltetett, pompás dĂsznövĂ©nnyel).
A tĂ©ltemetĹ‘ gumĂłs növĂ©ny, melynek tĹ‘levelei szálasak, sallangosak, s egyetlen szĂ©p sárga virágot kĂ©peznek. Az igen korai virágzást követĹ‘en tĂĽszĹ‘termĂ©sek fejlĹ‘dnek, melyek aprĂł magjait majd a hangyák terjeszthetik. Az elvirágzás követĹ‘en a sárga virágok megzöldĂĽlnek, visszafejlĹ‘dnek, s a növĂ©ny a gumĂłba visszahĂşzĂłdva marad a következĹ‘ Ă©v tavaszáig. A tĂ©ltemetĹ‘ ma hazánk vĂ©dett növĂ©nyei közĂ© tartozik, hatĂłanyagai közĂĽl bizonyĂtott egyes alkaloidok jelenlĂ©te, s hajdanán - állĂtĂłlag - hatásosnak tartották a skorpiĂł csĂpĂ©se ellen is.
A májvirág gyökĂ©rtörzses, Ă©velĹ‘, alacsony növĂ©ny. RendkĂvĂĽl jellemzĹ‘k a levelei, mert tőállĂłak, háromkarĂ©jĂşak, Ă©pszĂ©lűek, formájuk a máj lebenyeire emlĂ©keztet. A levelek fonákján fehĂ©res szĹ‘rözöttsĂ©g figyelhetĹ‘ meg, a szĂni rĂ©szen gyakran fehĂ©res foltok láthatĂłk. A virágok egyesĂ©vel jelennek meg a szĹ‘rös kocsányokon, szĂnĂĽk káprázatos Ă©gszĂnkĂ©k, rĂłzsaszĂnű, lilás vagy fehĂ©res. A virágok estefelĂ© becsukĂłdnak Ă©s csukva maradnak rossz idĹ‘járás esetĂ©n is.
A növény tipikusan a félárnyékos termőhelyek faja, azaz világos tölgyesekben, bükkösökben, elegyes erdőkben él. Hazánkban védett fajként az Északi- és a Dunántúli-középhegységben fordul elő, de kertekben, termesztett növényként is találkozhatunk vele.
A májvirág protoanemonin- Ă©s anemonintartalma miatt mĂ©rgezĹ‘ fajnak számĂt, elsĹ‘sorban friss állapotban, hiszen szárĂtáskor ezen anyagok nagyrĂ©szt elbomlanak. Az esetleges mĂ©rgezĂ©s tĂĽnetei közĂ© tartozik a hasmenĂ©s, szĂ©dĂĽlĂ©s, görcsök, sĂşlyos esetekben lĂ©gzĂ©sbĂ©nulás vagy a lĂ©gutak nyálkahártyájának gyulladása.
RĂ©gebben azonban a májvirág gyĂłgynövĂ©nynek is számĂtott, gyĂłgyhatását már 1665-ben leĂrták, mĂ©ghozzá Ăşgy, hogy májpanaszok ellen kell alkalmazni. Ez a használati lehetĹ‘sĂ©g abbĂłl a közĂ©pkori nĂ©zetbĹ‘l fakadt, hogy egy adott szervet olyan növĂ©nyek gyĂłgyĂtanak, amelyek ezen szervhez hasonlĂtanak, pĂ©ldául levelĂĽk alakja hasonlĂł ("szignatĂşra-tan"). A májvirág tehát innen kapta a nevĂ©t (több nyelven is Ăgy hĂvják), a hatást azonban korszerű mĂłdszerrel senki nem erĹ‘sĂtette meg (bár a homeopátiában nĂ©hol alkalmazzák).
A hóvirág a kora tavasz kedves szimbóluma, egy filigrán, évelő, egyszikű, hagymás növény. Nyirkos, sziklás erdőkben, üde tölgyesekben, vagy egyéb lomberdőkben sokszor már január közepén megkezdődik virágzása. Európa déli-délkeleti részén még gyakori, másutt erősen visszaszorulóban van. Hazánkban az erőteljes gyűjtés következtében szintén erősen megritkult, mindenképpen védelemre szorul, bár ma még törvényi védettséget nem élvez.
A hĂłvirág általában könnyebb tĂĽnetekkel járĂł mĂ©rgezĂ©st okoz. A mĂ©rgezĹ‘ anyagok az Ăşgynevezett amarillisz-alkaloidok csoportjába tartoznak, melyek közĂĽl talán legismertebb a galantamin (amely a kolinĂ©szteráz nevű enzimet kĂ©pes gátolni), leggyakoribb a likorin, amely kis adagban nyálzást, hányást, hasmenĂ©st, nagyobb dĂłzisban bĂ©nulást Ă©s ájulást okozhat. A galantamint izomgyengesĂ©gben, izomsorvadásos állapotban, gyĂłgyszerkĂ©szĂtmĂ©nyek formájában is alkalmazzák.
A farkasboroszlán csak 50-60 centimĂ©ter magasra növĹ‘, fĂ©nylĹ‘ levelű törpecserje. Az elĹ‘zĹ‘ Ă©vi levelek hĂłnaljábĂłl fejlĹ‘dnek ki a legtöbbször hármasával állĂł, rĂłzsaszĂnű, kellemes illatĂş virágok. A termĂ©sek borsĂł nagyságĂş, hosszĂşkás, egymagvĂş piros bogyĂłk. Hazánk közĂ©phegysĂ©geinek bĂĽkköseiben, bĂĽkkelegyes erdeiben Ă©lĹ‘ növĂ©ny.
A farkasboroszlán, kĂĽlönösen a bogyĂłk, Ăşgynevezett dafnan-származĂ©kokat, Ăgy mezereint Ă©s dafnetoxint tartalmaznak, melyek szerkezetileg diterpĂ©nĂ©szterek. Humán mĂ©rgezĂ©si esetek fĹ‘kĂ©nt akkor fordulhatnak elĹ‘, ha gyerekek fogyasztanak a bogyĂłkbĂłl. Ilyenkor a szájnyálkahártya vörösödĂ©se Ă©s duzzanata, szomjĂşságĂ©rzĂ©s, gyomorfájdalom, hányás Ă©s hasmenĂ©s, kĂ©sĹ‘bb fejfájás, szĂ©dĂĽlĂ©s, a szĂvritmus gyorsulása Ă©s görcsök lĂ©phetnek fel. Igen sĂşlyos esetben vesekárosodás Ă©s halál is bekövetkezhet. Az Ăłkorban - Ă©ppen a növĂ©ny erĹ‘s hatásai nyomán - bizonyos esetekben gyĂłgynövĂ©nykĂ©nt is alkalmazták, a cserje kĂ©rge köszvĂ©nynĂ©l, reumánál szolgált fájdalomcsillapĂtásra.
Dr. Vetter János
egyetemi tanár
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 040303)