Bizonyára sokan hallották a hallĂłkĂ©szĂĽlĂ©kkel rendelkezĹ‘ családtagoktĂłl vagy ismerĹ‘söktĹ‘l azt a panaszt, hogy a kĂ©szĂĽlĂ©k "minden zajt felerĹ‘sĂt". Ezen alapvetĹ‘ problĂ©ma mĂ©rsĂ©klĂ©sĂ©re vagy kikĂĽszöbölĂ©sĂ©re a digitális hallĂłkĂ©szĂĽlĂ©kek nagy többsĂ©ge alkalmas. A tb-támogatással is megvásárolhatĂł, digitális hallĂłkĂ©szĂĽlĂ©kek többnyire rendelkeznek olyan fejlett zajszűrĹ‘ Ă©s sĂpolást csökkentĹ‘ rendszerrel, amelyek a páciens egyedi igĂ©nyei szerint programozhatĂłak.
A hagyományos (analĂłg) hallĂłkĂ©szĂĽlĂ©k mikrofonja a környezĹ‘ hangrezgĂ©seket felveszi, majd elektromos árammá alakĂtja. A hangerĹ‘sĂtĹ‘, válogatás nĂ©lkĂĽl, a beĂ©rkezĹ‘ elektromos jeleket felerĹ‘sĂti. VĂ©gĂĽl a hangszĂłrĂł, az erĹ‘sĂtett elektromos jeleket ismĂ©t hangrezgĂ©sek formájában sugározza. Sem a mikrofon, sem az erĹ‘sĂtĹ‘ nem válogat. A hallani kĂvánt beszĂ©ddel egyĂĽtt a környezĹ‘ zajok is felerĹ‘södnek. Ez a magyarázata annak, hogy a zajok is erĹ‘sebben hallhatĂłak.
A másik zajforrás a hallĂłkĂ©szĂĽlĂ©k erĹ‘sĂtĹ‘ rendszerĂ©nek belsĹ‘ zaja. Ennek a jelensĂ©gnek az a magyarázata, hogy minden erĹ‘sĂtĹ‘ rendelkezik az alkatrĂ©szek elektromos tulajdonságaibĂłl (hibáibĂłl) eredĹ‘ minimális torzĂtással. Talán mindenki hallotta már valamilyen rendezvĂ©nyen, hogy "sĂşgnak" a hangszĂłrĂłk a kikapcsolt mikrofon ellenĂ©re is. Ezt nevezzĂĽk az erĹ‘sĂtĹ‘ zajának.
A digitális hallĂłkĂ©szĂĽlĂ©kek olyan mikroelektronikai csĂşcstechnolĂłgiát jelentenek, amelyek kĂ©pesek a hangokat aprĂł elemeikre bontani a másodperc tört rĂ©sze alatt. Eközben kĂ©pesek a hasznos hangokat a zajoktĂłl szĂ©tválasztani. KĂ©pesek a beprogramozott hallásmĂ©rĂ©s eredmĂ©nye szerint a hangokat felerĹ‘sĂteni, Ă©s Ăşjra hallhatĂł hangkĂ©nt a fĂĽlbe sugározni. Mindezt olyan gyorsan vĂ©gzik el, hogy a felhasználĂł folyamatosan Ă©s azonnal, kĂ©sĂ©s nĂ©lkĂĽl hallhatja a világot.
A zajcsökkentĂ©s nem egyszerű feladat. A zaj nem minden esetben Ă©s nem mindenki számára jelenti ugyanazt. Gondoljunk a zongoristára Ă©s a szomszĂ©djára. A zongorista hangokat hall, mert gyakorol hangszerĂ©n. A szomszĂ©d ezzel szemben fáradtan hazatĂ©rve csendre vágyik. A zongora hangját zavarĂł zajnak ĂtĂ©li meg. A hangjelensĂ©g ugyanaz. Egyik esetben zaj, másikban hang. A zaj, tehát az a hangjelensĂ©g, amely nemkĂvánatos az adott pillanatban.
A digitális hallĂłkĂ©szĂĽlĂ©kek belsĹ‘ zaja azonosĂthatĂł, Ăgy kikĂĽszöbölhetĹ‘. A kĂĽlsĹ‘ zajforrások közĂĽl jĂł nĂ©hány könnyen azonosĂthatĂł (utcai forgalom, gĂ©pek zaja stb.). Ezek a zajok mindenki számára zavarĂłak Ă©s nemkĂvánatosak. A zajvĂ©delem cĂ©lja, hogy a zajos környezetben is megfelelĹ‘ beszĂ©dmegĂ©rtĂ©st biztosĂtsunk a hallĂłkĂ©szĂĽlĂ©ket viselĹ‘ számára. Sok digitális kĂ©szĂĽlĂ©k rendelkezik elĹ‘re beállĂtott szituáciĂłs programokkal, melyek közĂĽl a felhasználĂł választhat (zene, társaság, utcai közlekedĂ©s).
A digitális hallókészülékek ára ma még magas, de a bennük rejlő többlet nyilvánvaló. A gyors fejlesztés várhatóan az árak csökkenésével is jár majd.
Dr. Rejtő Kálmán
audiolĂłgus szakorvos
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 031201)