Az Alzheimer-kór az idős emberek betegsége. Abban, hogy egyre többet hallunk mostanában e betegségről, szerepe van a korszerű orvosi vizsgálati módszereknek, de az életkor meghosszabbodásának is. Éppen a modern diagnosztikai eljárásoknak köszönhetően, mára már eloszlott az a tévhit, hogy ez a kór az érelmeszesedésre vagy az ún. agylágyulásra származtatható vissza.
Az Alzheimer-kĂłr önállĂł betegsĂ©g, amelyet - a tudomány mai állása szerint - a központi idegrendszerben törtĂ©nĹ‘ szövettani elváltozásokra, sejtelhalásra, valamint egy speciális anyagnak az idegrendszerben törtĂ©nĹ‘ lerakĂłdására, illetve gyulladásokra - ebbĹ‘l következĹ‘en a biokĂ©miai folyamatokban törtĂ©nĹ‘ változásokra - származtatnak vissza a szakemberek. A betegsĂ©gnek kĂ©t tĂpusa van: az örökletes, amelynek elsĹ‘ tĂĽnetei már 40-50 Ă©ves kor között, Ă©s az Ăşn. szerzett forma, amelynek jelei 70 Ă©ves kor körĂĽl jelentkeznek. A kĂłr legfĹ‘bb jellemzĹ‘i: az emlĂ©kezetvesztĂ©s, illetve más szellemi tevĂ©kenysĂ©gek, kĂ©szsĂ©gek leĂ©pĂĽlĂ©se.
A betegség kezdeti stádiumában a korábbi ismeretek emlékezetben tartása és felidézése válik egyre nehézkesebbé, a kór előrehaladtával pedig már a térbeli tájékozódás, a szókincs elszegényedése, a verbális készség épül le, s a világ iránti érdeklődés is beszűkül.
Az Alzheimer-kĂłrban szenvedĹ‘k agyát vizsgálĂł számĂtĂłgĂ©pes rĂ©tegfelvĂ©telek (CT) azt igazolják, hogy az agyi állomány pusztulása Ă©s a beteg állapota között nincs egyenes összefĂĽggĂ©s, ugyanis a korábban elsajátĂtott viselkedĂ©si sztereotĂpiák - fĹ‘leg a betegsĂ©g kezdeti stádiumában - átsegĂtik a beteget a nehĂ©zsĂ©geken.
Ki gondolná, hogy az egyik legnagyobb francia regĂ©nyĂrĂł, aki egĂ©sz Ă©letĂ©ben a szavak mestere volt, idĹ‘s korában azzal szembesĂĽlt, hogy egyre kevesebb szĂł (fĹ‘leg fĹ‘nĂ©v) jut eszĂ©be. Egy Ă©vvel halála elĹ‘tt, 58 Ă©ves korában arrĂłl panaszkodott egy levelĂ©ben, hogy egyre többször okoz neki nehĂ©zsĂ©get a hĂ©tköznapi tárgyak megnevezĂ©se, elnevezĂ©sĂ©nek felidĂ©zĂ©se.
A mai szakemberek szerint Stendhal - tudtán kĂvĂĽl - kĂłrismĂ©zte az Alzheimer-kĂłr elsĹ‘ stádiumának tĂĽnetĂ©t: a fĹ‘nevek elfelejtĂ©sĂ©t. A betegsĂ©g elĹ‘rehaladtával a beteg fokozatosan elveszĂti emlĂ©kezĹ‘- Ă©s ĂtĂ©lĹ‘kĂ©pessĂ©gĂ©t, kĂ©ptelennĂ© válik az önállĂł Ă©letvitelre, elveszĂti környezetĂ©vel a kapcsolatát, mert mĂ©g a közvetlen családtagjait sem ismeri fel, kommunikáciĂłja beszűkĂĽl, zavarossá válik, majd megszűnik.
Az Alzheimer-kĂłrra azonban nem csak az emlĂ©kezetzavar, a tĂ©rvesztĂ©s, szavak elvesztĂ©se a jellemzĹ‘. Korai tĂĽnete lehet, hogy a beteg nem tud egyszerre kĂ©tfelĂ© figyelni, vagy hirtelen leblokkol olyan hĂ©tköznapi feladatnál is, amelyet kicsi gyerekkora Ăłta rutinszerűen vĂ©gez (nem tudja, hogyan kell felöltöznie, elmosogatnia, egy ebĂ©det elkĂ©szĂtenie).
Azt, hogy egy idĹ‘s embernĂ©l a gyakran az Ă©letkorral járĂł szellemi hanyatlásrĂłl, vagy kĂłros elbutulásrĂłl van-e szĂł, gyakran csak alapos Ă©s hosszan tartĂł orvosi kivizsgálás alapján lehet eldönteni. A szellemi hanyatlásnak, az emlĂ©kezetvesztĂ©snek ugyanis sokfĂ©le oka Ă©s tĂĽnete lehet. A leggyakoribb: az erek elmeszesedĂ©se, amely agyi vĂ©rkeringĂ©si zavarokhoz, az agy oxigĂ©nellátottságának elĂ©gtelensĂ©gĂ©hez, Ăgy figyelem- Ă©s memĂłriazavarokhoz vezethet.
A szakemberek számon tartják Ă©s ismerik az Ăşn. korfĂĽggĹ‘ (nem szervi eredetű) feledĂ©kenysĂ©g fogalmát Ă©s jeleit is, aminek lĂ©nyege: általában 50 Ă©ves kor felett jelentkezik nĂ©mi szellemi teljesĂtmĂ©nycsökkenĂ©s, esetleg feledĂ©kenysĂ©g (fĹ‘leg az esemĂ©nyek idejĂ©re, egyes emberek kereszt- vagy vezetĂ©knevĂ©re nem emlĂ©kszik az Ă©letkora harmadik harmadában járĂł).
A korfĂĽggĹ‘ feledĂ©kenysĂ©g nem romlik drámaian az Ă©letkor elĹ‘rehaladtával, a beteg nem veszĂti el kapcsolatát a kĂĽlvilággal. Ennek ellenĂ©re a tĂĽnetekkel Ă©rdemes szakemberhez fordulni, mert a változĂł korba lĂ©pĹ‘ ötveneseket lelkileg mĂ©lyen Ă©rintik, Ă©s nagyon megviselik az önmagukon tapasztaltak (szorongĂłvá, feszĂĽlttĂ©, esetleg depressziĂłssá válhatnak emiatt!).
A szellemi kĂ©pessĂ©geket károsĂthatják olyan betegsĂ©gek is, mint a csökkent pajzsmirigyműködĂ©s, a sĂşlyos vĂ©rszegĂ©nysĂ©g, a veseelĂ©gtelensĂ©g vagy az agydaganat. S persze befolyással lehetnek az agy működĂ©sĂ©re, a gondolkodásra, emlĂ©kezĹ‘kĂ©pessĂ©gre a kĂĽlönfĂ©le - rendszeresen szedett - nyugtatĂłk, altatĂłk, sĹ‘t bizonyos allergia elleni szerek is.
Az Ăşgynevezett nagyivĂłk közĂĽl ugyancsak sokan számĂthatnak a szellemi leĂ©pĂĽlĂ©sre Ă©letkoruk elĹ‘rehalatával. A depressziĂłban szenvedĹ‘knĂ©l az Ă©rdeklĹ‘dĂ©s hiánya, a befelĂ© fordulás okozhat memĂłriazavarokat, szellemikĂ©pessĂ©g-csökkenĂ©st, hiszen akibĹ‘l kivĂ©sz a világ dolgai iránti Ă©rdeklĹ‘dĂ©s, annak elsivárosodik a gondolkodása.
MĂg a kĂĽlönfĂ©le speciális betegsĂ©geket kĂsĂ©rĹ‘ tĂĽnetek az alapbetegsĂ©g kezelĂ©sĂ©vel - általában - megszűnnek (a beteg szellemi Ă©rdeklĹ‘dĂ©se visszatĂ©r, ha kezelik a depressziĂłját, nem sĂşlyosbodik az emlĂ©kezetvesztĂ©se, ha leállĂtják a nyugtatĂł vagy altatĂł szedĂ©sĂ©t, ha kezelik az arterioszklerĂłzisát stb.), addig az Alzheimer-kĂłros beteg állapotromlását a szakemberek megállĂtani nem, csupán kĂ©sleltetni tudják.
EzĂ©rt is van fontossága a beteggel valĂł szakszerű foglalkozásnak, Ă©rzelmi törĹ‘dĂ©snek. Az idĹ‘s emberek izmainak karbantartása (gyĂłgytorna) Ă©ppĂşgy a terápiához tartozik, mint az agy "tornáztatása". (Ez utĂłbbit csak a kezdeti stádiumban ajánlják egyes szakemberek). A napi feladatok elismĂ©teltetĂ©se, begyakoroltatása, a tárgyak nevĂ©nek napi többszöri felidĂ©zĂ©se, az Ăşn. realitástrĂ©ning segĂthet a teljes szellemi leĂ©pĂĽlĂ©s kĂ©sleltetĂ©sĂ©ben.
A pszichiáterek, ideggyĂłgyászok, gerontolĂłgusok fontosnak tartják, hogy a beteg meglĂ©vĹ‘ kĂ©pessĂ©geit (kĂ©zĂĽgyessĂ©g, zenei Ă©rdeklĹ‘dĂ©s stb.) mozgĂłsĂtsák a terápia során. A gyĂłgyszeres kezelĂ©s - átmenetileg - ugyancsak segĂthet a beteg leĂ©pĂĽlĂ©sĂ©nek kĂ©sleltetĂ©sĂ©ben.
Az Alzheimer-kĂłrra is igaz, ami bármely más betegsĂ©gre: lefolyása sokfĂ©le lehet, ám igen sokat segĂthet, ha a beteg mellett szeretĹ‘ családtagok vannak, hiszen a mentális állapot befolyással van a betegsĂ©g lefolyására. FĹ‘leg az idĹ‘s emberek esetĂ©ben van szerepe az Ă©rzelmi gondoskodásnak, hogy önbecsĂĽlĂ©sĂĽk, önbizalmuk, Ă©letminĹ‘sĂ©gĂĽk ne romoljon drasztikusan.
Az Alzheimer-kór három stádiumának tünetei:
- Gyakori emlékezetzavar, különösen közelmúltban történtek elfelejtése, térbeli és időbeli tájékozódási zavarok (merre kell menni egy ismert útvonalon, milyen hónap, hányadika van stb.)
- Bizonyos tárgyak használatának tévesztése, illetve az azokkal való bánásmód megváltozása (pl. a kalapácsot nem tudja használni)
- A kezdeményezőkészség, a szellemi érdeklődés csökkenése
- Lehangoltság, zavarodottság
- Beszédzavar (szavak, mondatok esnek ki, maradnak ki a beszédből, szótagok cserélődnek fel)
- Elbizonytalanodás az ismerősök, családtagok felismerése terén
- A mindennapi tevékenységekben áll be zavarodottság (a boltból hazamegy a beteg bevásárlás nélkül, valamilyen ruhadarabját elfelejti felvenni stb.)
- Indulatkitörések, hangulathullámzások
T. Puskás Ildikó
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 030701)