Gondolkodásunk, ĂzlĂ©sĂĽnk, igĂ©nyeink Ă©letĂĽnk során állandĂłan változnak. Ezek a változások nemcsak gondolkodásmĂłdunkban, megjelenĂ©sĂĽnkben, hanem a minket körĂĽlvevĹ‘ tárgyakon is megmutatkoznak. ElkĂ©pzelĂ©seink megvalĂłsĂtásában szinte csak az anyagi lehetĹ‘sĂ©geink szabnak határt.
Emellett azonban figyelembe kell vennĂĽnk a rendelkezĂ©sĂĽnkre állĂł teret is. Legyen akár kicsi, akár nagyobb a lakásunk, ĂzlĂ©sesen berendezhetjĂĽk azt egymással harmonizálĂł bĂştorokkal Ă©s kiegĂ©szĂtĹ‘kkel anĂ©lkĂĽl, hogy tĂşlzsĂşfolttá tennĂ©nk.
Ma már a modern lakberendezĂ©ssel foglalkozĂł cĂ©gek gondolnak arra, hogy olyan praktikus, sokoldalĂş, egyben elegáns bĂştorokat gyártsanak, amelyek Ă©vekig, Ă©vtizedekig dĂszei lehetnek lakásunknak. Ilyenek a mobil bĂştorok is, amelyek a XXI. század elejĂ©n egyre divatosabbá válnak. A mobil bĂştorok nĂ©pszerűsĂ©gĂĽket – bármennyire furcsán hangzik is – annak köszönhetik, hogy jĂłl tudnak alkalmazkodni felgyorsult Ă©letĂĽnkhöz. Mivel nem lábakon, hanem görgĹ‘kön állnak, könnyű Ĺ‘ket mozgatni, egy-egy költözĂ©s alkalmával elemeikre bonthatĂłk, Ăgy szállĂtásuk könnyű, Ă©s összeszerelĂ©sĂĽkhöz sem kell komoly szaktudás.
E bĂştorokat Ăşgy terveztĂ©k, hogy a lakás minden helyisĂ©gĂ©ben jĂłl funkcionáljanak, "megállják a helyĂĽket". Legnagyobb elĹ‘nyĂĽk azonban abban rejlik, hogy nagyon jĂłl variálhatĂłak. Ha már megunjuk megszokott bĂştoraink helyĂ©t, pl. a fiĂłkos tárolĂłelem, ami eddig a hálĂłszobában volt, egy mozdulattal átkerĂĽlhet a konyhába, vagy a fĂĽrdĹ‘szobába. Otthonunkat a mobil bĂştorok segĂtsĂ©gĂ©vel Ăşgy varázsolhatjuk Ăşjjá, hogy egyetlen bĂştort sem kell vásárolnunk.
A mobil bĂştorok mellett közkedveltek mĂ©g a többfunkciĂłs bĂştorok is, melyek egyszerre több igĂ©nyt elĂ©gĂtenek ki. Eredeti rendeltetĂ©sĂĽk mellett mĂ©g egy- vagy több bĂştordarabot rejtenek magukban. ElsĹ‘sorban olyan kis lakásokban veszik legnagyobb hasznukat, ahol egy helyisĂ©gben három-nĂ©gy bĂştordarabnál több már nem fĂ©rne el.
A kislakások berendezĂ©se mindig nehĂ©z feladat, hiszen törekedni kell arra, hogy egy-egy szoba ne legyen tĂşlzsĂşfolt, de arra is, hogy olyan fontos bĂştordarabokat, mint pl. az ágy, ne kelljen nĂ©lkĂĽlözni. A többfunkciĂłs bĂştorok, mint pl. ruhásszekrĂ©ny, mely kĂ©tszemĂ©lyes franciaágyat rejt magában, vagy a gardrĂłbszekrĂ©ny, amely kinyitva kisebb dolgozĂłsarokká alakĂthatĂł, mind-mind a hely-hiányt prĂłbálja orvosolni.
Egyszer egy hĂres holland Ă©pĂtĂ©sz, Berlage azt mondta: "Egyetlen szĂ©k, asztal, edĂ©ny sincs, ami szĂ©pĂ©rzĂ©kĂĽnket kielĂ©gĂtenĂ©, akár csak rĂ©szben is. S annak, hogy a bosszĂşság mĂ©g nem fokozĂłdott bennĂĽnk a kĂ©tsĂ©gbeesĂ©sig, csak egyetlen oka van; az, hogy – sajnos, vagy talán inkább szerencsĂ©re – az ember mindent meg tud szokni."
Berlage arra a fontos gondolatra világĂt rá, hogy az emberek szeretik a szĂ©p tárgyakkal, ĂzlĂ©sesen berendezett lakásukat, lehetĹ‘leg Ăşgy, hogy a tárgyak Ă©s bĂştorok az idĹ‘ Ă©s a divat változásával is kĂ©pesek legyenek megĂşjulni, egy Ăşj környezet illĂşziĂłját kelteni.A XXI. században a mobil Ă©s többfunkciĂłs bĂştorok sokoldalĂşságukkal ezt az alapvetĹ‘ emberi igĂ©nyt prĂłbálják kielĂ©gĂteni.
Potondi Eszter
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 030604)