Ki tudja hányszor hallottam már a fenti mondatot. A pácienseim 80 százaléka ezzel a problémával fordul hozzám, trichológusként naponta szembesülök vele.
E kétségbeesett mondat mögött ott van a félelem, hiszen a külsőnket leginkább befolyásoló betegségről van szó. Rohanó világunkban bármelyikünket elérheti, életmódunktól függetlenül is.
A hajhullás kialakulásához különböző okok vezethetnek, míg a zsírosodás, illetve a korpásodás pontosan behatárolható folyamat. Elsősorban a stressz, a hormonháztartás egyensúlyának változása, a trauma, a rossz kapilláris keringés, a gyógyszerek mellékhatása, a nem megfelelő diéta stb. okozhatnak hajhullást.
A zsírosodásért és korpásodásért általában a túl lúgos samponok (pH 8-9) a felelősek, mivel felborítják a savas fejbőr (pH5-6) egyensúlyát. Ennek eredménye a túlzott fagyútermelés és a fejbőr hámlása.
Stressz vagy hormonproblémák esetén a hajhullás mellé zsírosodás is társul, sőt akár hosszú távon - kezelés hiányában allopeciához (hajritkulás, kopaszodás) is vezethet. Ha nem vesszük figyelembe hajunk és fejbőrünk jelzéseit, akkor a már kialakult betegséggel kell szembenéznünk.
Senki ne keseredjen el! E gondokon lehet segíteni - akár gyorsan is -, de semmiképpen nem néhány nap alatt. Az elpusztult hajszál hajhagymája 30 napig szarusodik a tényleges kihullás előtt, így a leggyorsabb kezelés eredménye is 30+1 nap múlva lesz látható.
Fontos, hogy az olcsó, szintetikus vagy kemikália alapú termékeket kerüljük! Külsőleg nem szívódnak be a fejbőrbe, így teljesen hatástalanok, káros mellékhatásaik lehetnek, sőt allergiát is okozhatnak.
A hajunk és fejbőrünk él. Ne kísérletezzünk velük!
Az igazi, természetes hatóanyagokat tartalmazó termékek soha nem olcsóak (mint pl. a valódi parfümök sem), mert előállításuk a természetre hárul. Szerencsére egyre többen tudják, hogy az igényesség és az odafigyelés megelőzheti a betegségek kialakulását, ugyanakkor hosszú távon kifizetődő. Végül is hajat mindenki hosszú ideig szeretne viselni. Egy életen át.
forrás: archívum
(Patika Tükör – 050305)