Ha sötĂ©t van, felkapcsoljuk a lámpát, ha nem akarjuk, hogy megromoljon az Ă©tel, hűtĹ‘be tesszĂĽk. MagátĂłl Ă©rtetĹ‘dĹ‘, hogy meleg vĂz folyik a csapbĂłl Ă©s hogy a patikában mindenfĂ©le bajunkra kaphatunk gyĂłgyszert. ValĂłszĂnűleg senkinek sem jut az eszĂ©be, mikor pl. valamilyen fájdalomcsillapĂtĂłt vásárol, hogy milyen hosszĂş Ăşt vezetett odáig, mĂg a gyĂłgyszertárak polcaira s oÂnnan a betegekhez kerĂĽl egy-egy hatásos pirula...
Idő és pénz
Az, hogy napjainkra szinte teljesen elfelejthettĂĽnk nĂ©hány, annak idejĂ©n gyĂłgyĂthatatlannak vĂ©lt betegsĂ©get, a gyĂłgyszerkutatásoknak, az Ăşj terápiás mĂłdok megtalálásának s ezek folyamatos fejlesztĂ©sĂ©nek köszönhetĹ‘. Az e terĂĽleteken dolgozĂł szakembereknek szinte szusszanásnyi idejĂĽk sincs, hiszen az állandĂł munka ellenĂ©re mĂ©g nagyon sok olyan betegsĂ©g van, amely nem, vagy nem megfelelĹ‘ eredmĂ©nnyel kezelhetĹ‘. Gondoljunk csak az emberek milliĂłit Ă©rintĹ‘ civilizáciĂłs, illetve az Ăşjra növekvĹ‘ veszĂ©lyt jelentĹ‘ fertĹ‘zĹ‘ betegsĂ©gekre.
A kĂĽlönbözĹ‘ gyĂłgyszerek Ă©s gyĂłgyhatásĂş kĂ©szĂtmĂ©nyek alkalmazása egy idĹ‘s az emberisĂ©ggel. A "kutatás" kezdetben megfigyelĂ©seken, generáciĂłkon átörökĂtett tapasztalatokon alapult. Az Ăgy "kifejlesztett" - fĹ‘leg növĂ©nyi eredetű - szerek hatĂłanyagának igen jelentĹ‘s rĂ©szĂ©t a mai napig alkalmazza az orvostudomány.
Ha napjainkban vállalkozna valaki arra, hogy kĂĽlsĹ‘ szemlĂ©lĹ‘kĂ©nt vĂ©gigkĂsĂ©ri egy Ăşj gyĂłgyszer kifejlesztĂ©sĂ©t, nemritkán 15-16 Ă©vet kellene várnia, mĂg kezĂ©be vehetnĂ© a törzskönyvezett, forgalmazásra várĂł pirulákat. S az Ă©vek során nemcsak azt tapasztalná, hogy milyen alapos Ă©s aprĂłlĂ©kos munkával kĂ©szĂĽl el az Ăşj gyĂłgyszer, hanem azt is, hogy mindez milyen sok pĂ©nzbe kerĂĽl...
Hogyan szĂĽletik a gyĂłgyszer?
A felfedezĂ©s Ă©s a kutatás idĹ‘szakában sok-sok ezernyi kĂ©miai vegyĂĽletet kell előállĂtani Ă©s tesztelni ahhoz, hogy rátaláljanak egy ĂgĂ©retes molekulára. S bár a gyĂłgyszerfejlesztĂ©s cĂ©lzottan zajlik, nĂ©hányszor elĹ‘fordul, hogy a vizsgált gyĂłgyszer eredetileg mellĂ©kesnek tartott egyĂ©b hatása válik meghatározĂłvá. Gondoljunk csak a pĂ©ldátlan karriert befutott potencianövelĹ‘ szerre, melyet eredetileg szĂvgyĂłgyszerkĂ©nt vizsgáltak.
Egy Ăşj gyĂłgyszerkĂ©szĂtmĂ©ny kifejlesztĂ©se több mint 500 milliĂł dollárba kerĂĽl. A költsĂ©gek legjelentĹ‘sebb rĂ©szĂ©t egyĂ©bkĂ©nt az Ă©veken keresztĂĽl tartĂł klinikai vizsgálatok teszik ki, de ezeket megelĹ‘zĹ‘en a kĂ©miai laboratĂłriumbĂłl kikerĂĽlt hatĂłanyagot enzimkĂ©szĂtmĂ©nyeken, sejttenyĂ©szetekben, illetve állatkĂsĂ©rletekben vizsgálják. Ha a hatĂłanyag ĂgĂ©retes teljesĂtmĂ©nyt nyĂşjtott, akkor egĂ©szsĂ©ges embereknek is beadják, hogy tanulmányozhassák a gyĂłgyszer sorsát az emberi szervezetben is (felszĂvĂłdás, eloszlás, lebomlás, kiĂĽrĂĽlĂ©s), továbbá azĂ©rt, hogy kezdeti tapasztalatokat nyerjenek a biztonságos adagolásrĂłl, a mellĂ©khatásokrĂłl, az esetleges toxicitásrĂłl.
Ezt követĹ‘en – ha mĂ©g mindig ĂgĂ©retes a hatĂłanyag –, kiprĂłbálják betegeken is, hogy megtudják, milyen a gyĂłgyszer betegsĂ©gre, illetve a beteg ember szervezetĂ©re gyakorolt hatása. Siker esetĂ©n ezt követik a már emlĂtett - nagy lĂ©tszámĂş - klinikai vizsgálatok. Ez már az illetĹ‘ hatĂłanyag fĹ‘prĂłbájának tekinthetĹ‘. Az ebben a fázisban elszenvedett kudarcok miatt az "elĹ‘adás" bizony gyakran elmarad, vagyis a gyĂłgyszer valamilyen problĂ©ma miatt sohasem jut el a patikák polcaira.
A klinikai vizsgálatok forgatĂłkönyve általában a következĹ‘: vĂ©letlenszerű besorolással kĂ©t csoportra osztják a jelentkezĹ‘ket, akik kiválasztásánál fontos szempont, hogy ugyanaz a betegsĂ©gĂĽk legyen, továbbá hasonlĂł legyen az Ă©letkoruk, az általános egĂ©szsĂ©gi állapotuk. Az Ăşgynevezett "aktĂv kezelĂ©sben" rĂ©szesĂĽlĹ‘ csoport a vizsgált gyĂłgyszert kapja, a kontrollcsoport viszont hatĂłanyag nĂ©lkĂĽli (placebo) szert. Ezek a vizsgálatok általában Ăşgy zajlanak, hogy sem a betegcsoportok tagjai, sem a kezelĹ‘orvosok nem tudják, ki kapja a gyĂłgyszert Ă©s ki a placebĂłt. EzĂ©rt nevezik ezt a mĂłdszert kettĹ‘svak vizsgálatnak.
Az Ăgy kapott informáciĂłk alapján már árnyalt kĂ©p alakul ki a szer fontos tulajdonságairĂłl. Minderre azĂ©rt van szĂĽksĂ©g, mert a beteg hatĂłanyag nĂ©lkĂĽli kĂ©szĂtmĂ©nybe vetett hite is jelentĹ‘s állapotjavuláshoz vezethet, Ă©s amit a valĂłdi kĂ©szĂtmĂ©ny ehhez kĂ©pest pluszban produkál, az a tulajdonkĂ©ppeni igazi hatás. MásrĂ©szt, ha a kezelĹ‘orvos tudná, hogy a páciens placebĂłt szed-e vagy igazi gyĂłgyszert, viselkedĂ©sĂ©vel esetleg befolyásolná a beteget, s ennek kihatása lehetne a kezelĂ©si eredmĂ©nyekre. A vizsgálatokat sokszor több országra is kiterjesztik.
Ha végül mindent rendben találnak, vagyis a gyógyszer megfelel a gyógyszer-engedélyező állami hatóságok által támasztott minőségi, gyógyszerbiztonsági és hatékonysági követelményeknek, a gyógyszergyártó kérelmezheti a gyógyszer forgalomba hozatali engedélyét.
Nincs megállás...
Az orvostudomány manapság is számtalan megoldatlan kĂ©rdĂ©ssel kĂĽzd, ráadásul a már jĂłl gyĂłgyĂthatĂł betegsĂ©gek esetĂ©ben is számolni kell a rĂ©gebbi gyĂłgyszerek hatĂ©konyságának csökkenĂ©sĂ©vel. S itt az emberi gĂ©ntĂ©rkĂ©p, melynek megfejtĂ©se meghĂşsszorozza a gyĂłgyszeres beavatkozások lehetĹ‘sĂ©gĂ©t! ĂŤgy tehát nincs megállás: Ăşjabb Ă©s Ăşjabb gyĂłgyĂtĂł szerekre van szĂĽksĂ©g.
m.j.
(Köszönöm dr. Dobson Szabolcs segĂtsĂ©gĂ©t.)
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 020201)