A betegsĂ©gekrĹ‘l Ă©s azok kialakulásárĂłl számos, ma már olykor inkább mulatságosnak tűnĹ‘ magyarázatot alkotott a közĂ©pkor hiszĂ©keny, gyakran tudatlan, istenfĂ©lĹ‘ embere. Rontásnak, rossz szellemeknek, Isten bĂĽntetĂ©sĂ©nek tudták be a nyavalyákat. Nem csoda hát, hogy ennek megfelelĹ‘en ördögűzĂ©ssel, ráolvasással, javasasszonyok Ă©s kuruzslĂłk hĂłkuszpĂłkuszaival vagy Ă©ppen imával prĂłbálták elĹ‘segĂteni a gyĂłgyulást.
"Távozz, Sátán ennek az asszonynak a testĂ©bĹ‘l, Ă©s add át helyed a SzentlĂ©leknek! - Ă©s akkor a tisztátalan szellem undorĂtĂł mĂłdon eltávozott az asszony altestĂ©nek nyĂlásán keresztĂĽl, mint váladĂ©k. És ekkoron az asszony meg volt mentve." Az egykori leĂrás szerint Ăgy vĂ©gezte az ördögűzĹ‘ szertartást pĂ©ldául Hildegard von Bingen.
KöpölyözĂ©s, Ă©rvágás, purgálás Ă©s klizma, valamint a hĂşzĂłflastrom. Megannyi fĂ©lelmetes, a sötĂ©t közĂ©pkort idĂ©zĹ‘ kifejezĂ©s. Szinte magunk elĹ‘tt látjuk a fĂ©lelemtĹ‘l fĂ©lholtra vált beteg szenvedĹ‘ arcát. Szemben áll vele a tudĂłs orvosdoktor, borbĂ©ly, seborvos, aki falurĂłl falura vándorolva keresi fel a betegeket. Rettenetesnek tűnĹ‘ szerszámaival fĂ©lĹ‘, hogy inkább kĂnt, mint enyhĂĽlĂ©st hoz.
Egy korabeli elmĂ©let szerint - melynek alapjául az Ăłkori nedvtan, a humorálpatolĂłgia szolgál - a testnedvek arányának megváltozása vagy azok elszennyezĹ‘dĂ©se okozza a nyavalyákat. Logikusnak tűnik tehát, hogy a gyĂłgyĂtáshoz a megbetegĂtett testnedveknek a testbĹ‘l törtĂ©nĹ‘ elvezetĂ©se szĂĽksĂ©geltetik. A nedvelvezetĹ‘ beavatkozások tehát a test megtisztulását szolgálják.
A termĂ©szetes megtisztuláson kĂvĂĽl, ami az izzadáson, váladĂ©kozĂł fekĂ©lyeken, spontán vĂ©rzĂ©seken keresztĂĽl törtĂ©nik, szĂĽksĂ©g van az orvosi beavatkozásokra. A hashajtĂłkkal Ă©s beöntĂ©sekkel alulrĂłl, mĂg a hánytatĂłszerekkel felĂĽlrĹ‘l igyekeztek tisztulást elĹ‘idĂ©zni. A klistĂ©ly vagy klizma a beöntĂ©st jelentette. LĂ©tezett tisztĂtĂł, gyĂłgyszeres Ă©s tápanyagokat bejuttatĂł, táplálĂł klizma. Az V. századbĂłl származĂł Ăłindiai eszközök bizonyĂtják, az eljárás nem Ăşj keletű. A közĂ©pkor legismertebb orvosai mind alkalmazták a mĂłdszert, sĹ‘t saját eszközöket is kifejlesztettek hozzá. A XVII. században jelentĹ‘sĂ©ge nĂ©mikĂ©pp visszaszorult, mert Ăşj diagnosztikus Ă©s terápiás mĂłdszereket fejlesztettek ki helyette, de a termĂ©szeti nĂ©peknĂ©l a mĂłdszert mind a mai napig alkalmazzák.
A vizelethajtĂł Ă©s izzasztĂłkĂşrák a szervezetben már lerakĂłdott mĂ©rgek eltávolĂtására voltak hivatottak. Az Ă©rvágás kĂĽlön szaktudást igĂ©nyelt. Az Ă©rvágás helyĂ©t a csillagjegytĹ‘l, a betegsĂ©g jellegĂ©tĹ‘l Ă©s annak elhelyezkedĂ©sĂ©tĹ‘l tettĂ©k fĂĽggĹ‘vĂ©. A köpölyözĂ©s a vĂ©r mennyisĂ©gĂ©nek Ă©s eloszlásának szabályozására szolgált. Egy szĂ©les szájĂş ĂĽveglombikban felmelegĂtettĂ©k a levegĹ‘t, majd nyĂlásával lefelĂ© a bĹ‘rre helyeztĂ©k. Amint kihűlt, vákuum keletkezett benne, ennek hatására a hajszálerekbĹ‘l vĂ©rt szĂvott ki. A piĂłcák ugyanazt a cĂ©lt szolgálták, mint az Ă©rvágás vagy a köpölyözĂ©s. A piĂłcákat hasonlĂł cĂ©lra már az Ăłkorban is használták.
SzerencsĂ©re a mai kor emberĂ©nek - vĂ©lhetĹ‘leg - nem kell rettegnie az orvosi beavatkozásoktĂłl. Korszerű gyĂłgyszerekkel, kitűnĹ‘ műszerekkel Ă©s nemkĂĽlönben kiválĂł fájdalomcsillapĂtĂłkkal, Ă©rzĂ©stelenĂtĹ‘kkel segĂthetĂĽnk a betegeken. Éppen ezĂ©rt nem is gondolnánk, hogy az Ĺ‘si gyĂłgymĂłdok - Ă©s nem a gyĂłgynövĂ©nyek, a klasszikus kĂnai medicinábĂłl átvett akupunktĂşra Ă©s moxakezelĂ©s Ă©rtendĹ‘ ez alatt - alkalmazása kezdi ismĂ©t reneszánszát Ă©lni.
KlistĂ©ly Ă©s klizma helyett ma annak modern köntösbe bĂşjtatott, gĂ©piesĂtett változatával találkozhatunk. MĂ©regtelenĂtĹ‘ kezelĂ©sre ajánlják a vastagbĂ©ltisztĂtást, vagyis a colon-hidroterápiát. EmĂ©sztĂ©si zavarok, anyagcsere-betegsĂ©gek kezelĂ©sĂ©t, a daganatkĂ©pzĹ‘dĂ©s megelĹ‘zĂ©sĂ©t szolgálja, szĂłl a hirdetĂ©s.
IsmĂ©t divatba jött a száraz Ă©s a nedves köpölyözĂ©s is. Most a bĹ‘r fiatalĂtására, a cellulit kezelĂ©sĂ©re, a szervezet mĂ©regtelenĂtĂ©sĂ©re hivatott az eljárás. Igaz ugyan, hogy formás kis gumiharangokkal vĂ©gzik, Ă©s nem babrálnak sokat az ĂĽveglombik melegĂtĂ©sĂ©vel, de a hatás biztosan nem marad el.
Nem gondolom, hogy a több ezer Ă©v alatt felhalmozĂłdott tapasztalat feleslegessĂ© vált a gyĂłgyĂtásban. A termĂ©szetgyĂłgyászatnak is van helye az eurĂłpai tĂpusĂş orvoslásban. Azt sem állĂtom, hogy bizonyos eljárások teljesen hatástalanok vagy Ă©ppensĂ©ggel károsak lennĂ©nek. Abban azonban biztos vagyok, hogy az orvosi piĂłcákat Ă©s az Ă©rvágás intĂ©zmĂ©nyĂ©t viszont már nem kĂ©ne Ăşjra bevezetni a gyakorlatba. MĂ©g akkor sem, ha a televĂziĂł nyilvánossága elĹ‘tt nagy csinnadrattával bemutatva vagy fĂĽlbe sĂşgva terjesztve az informáciĂłt, számos beteget lehetne toborozni Ă©s alávetni a rĂ©gi-Ăşj gyĂłgymĂłdoknak.
Mert a beteg elmegy bárhová és megfizet bármit. Hiszen az évezredek alatt ez sem változott: reménykedik a gyógyulásban.
Dr. Kökény Zoltán
forrás: archĂvum
(Patika Tükör 010801)