Tavaly minden eddiginél több, összesen 4137 figyelmeztetést regisztrált az uniós termékbiztonsági riasztási rendszer. A magyar hatóságok 365 veszélyes termékről küldtek riasztást a Safety Gate rendszerbe, ezzel Magyarország, Olaszország, Németország és Svédország után ismét a negyedik helyet szerezte meg az európai országok között, megelőzve többek között Franciaországot, Lengyelországot és Ausztriát is - olvasható a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) MTI-hez eljuttatott közleményében.
A Safety Gate az EurĂłpai UniĂł által működtetett gyorsriasztási rendszer, amely lehetĹ‘vĂ© teszi a nem Ă©lelmiszer jellegű veszĂ©lyes termĂ©kekrĹ‘l szĂłlĂł informáciĂłk gyors megosztását a tagállamok között. Ennek köszönhetĹ‘en a nemzeti hatĂłságok - Ăgy a magyar piacfelĂĽgyeleti hatĂłságok is - gyorsan kĂ©pesek beavatkozni a fogyasztĂłk vĂ©delme Ă©rdekĂ©ben.
A benyĂşjtott magyar riasztások 47 százalĂ©ka kozmetikumokra vonatkozott, amelyeket a 2022 márciusátĂłl tiltott BMHCA jelenlĂ©te miatt minĹ‘sĂtettek veszĂ©lyesnek. A BMHCA nevű mĂ©rgezĹ‘ anyag bĹ‘rszenzibilizáciĂłt okozhat, károsĂthatja a reproduktĂv rendszert, valamint a szĂĽletendĹ‘ gyermekek egĂ©szsĂ©gĂ©t.
Ezt követtĂ©k a dĂszvilágĂtási fĂĽzĂ©rek (19 százalĂ©k) Ă©s elektromos kĂ©szĂĽlĂ©kek (14 százalĂ©k), pĂ©ldául hajszárĂtĂłk, hosszabbĂtĂłk Ă©s USB töltĹ‘k, amelyek áramĂĽtĂ©s Ă©s Ă©gĂ©s kockázatot jelentettek. A bejelentett játĂ©kok esetĂ©ben (11 százalĂ©k) továbbra is kiemelkedĹ‘ kockázatot jelent a ftalát-tartalom, valamint a fulladásveszĂ©ly, a halláskárosodás Ă©s a lángállĂłság hiánya.
A gépjárművek, a ruházati termékek, a gyermekgondozási eszközök, a sporteszközök és a lézerpointerek a fennmaradó riasztások között szerepeltek.
A közlemĂ©nyben NĂ©met-Weingartner Lilla, az NKFH elnöke kifejtette, hogy "Magyarország Ă©vek Ăłta az Ă©lmezĹ‘nyben van a veszĂ©lyes termĂ©kek kiszűrĂ©sĂ©ben. A 365 riasztás 97 százalĂ©ka sĂşlyos kockázatot jelölt, a fennmaradĂł rĂ©sz közepes vagy magas kockázatĂş termĂ©k volt. Az aktĂv hatĂłsági jelenlĂ©t hozzájárul nemcsak a hazai fogyasztĂłk, hanem az egĂ©sz EurĂłpai UniĂł lakosainak biztonságához."
A Nemzeti Kereskedelmi Ă©s FogyasztĂłvĂ©delmi HatĂłság Ă©s a szakmai irányĂtása alatt állĂł kormányhivatalok minden esetben intĂ©zkedtek a termĂ©kek forgalombĂłl törtĂ©nĹ‘ kivonása Ă©s indokolt esetben a fogyasztĂłktĂłl törtĂ©nĹ‘ visszahĂvása Ă©rdekĂ©ben. Az NKFH továbbra is elkötelezett a magyar fogyasztĂłk biztonsága iránt, Ă©s minden eszközzel azon dolgozik, hogy hazánk piacán kizárĂłlag biztonságos termĂ©kek legyenek elĂ©rhetĹ‘k.
(MTI)