Hat intézményt összefogó európai konzorcium tagjaként magyar kutatók vizsgálják a sztrók hosszú távú hatását; a projektre 80 millió forint értékű támogatást nyertek el - tájékoztatta a Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ (Hungarian Centre of Excellence for Molecular Medicine - HCEMM) az MTI-t.
Közleményükben az agyi érkatasztrófát, azaz a sztrókot ismertetve kiemelték, hogy az agy vérellátásában beálló súlyos hiányt az erek megrepedése vagy elzáródása okozza. Ez utóbbit nevezzük iszkémiás sztróknak, ami az esetek túlnyomó részét teszi ki.
Magyarországon Ă©vente egy városnyi ember - 40-50 ezer fĹ‘ - szenved el sztrĂłkot, ami a teljes lakosságszámhoz viszonyĂtva magas arányt jelent. Az esetek körĂĽlbelĂĽl ötöde halállal vĂ©gzĹ‘dik, Ă©s a tĂşlĂ©lĹ‘k jelentĹ‘s rĂ©sze is maradandĂł károsodásokat szenved.
"Gyakori jeleit ma már a laikusok is felismerik. Ilyenek például a féloldalasan petyhüdt arc vagy végtaggyengeség, az egyensúlyvesztés, vagy éppen a zavaros beszéd."
A sztrĂłk EurĂłpa-szerte a maradandĂł egĂ©szsĂ©gkárosodás legfĹ‘bb oka. A betegsĂ©g korai szakaszát azonban hosszĂş, akár hetekig elhĂşzĂłdĂł szubakut fázis követi, amely során az agy működĂ©se megváltozik, hiszen a szervezet prĂłbál Ăşrrá lenni a sztrĂłk által elĹ‘idĂ©zett káros folyamatokon. Ezt a fázist az orvostudomány egyelĹ‘re alig látja át, pedig sokszor ekkor dĹ‘l el, hogy a páciens maradandĂł egĂ©szsĂ©gkárosodást szenved, vagy bĂzhat-e a teljes felĂ©pĂĽlĂ©sben - olvashatĂł a közlemĂ©nyben.
A HCEMM Ă©gisze alatt hat intĂ©zmĂ©nyt összefogĂł eurĂłpai konzorcium rĂ©szekĂ©nt magyar kutatĂłk a sztrĂłk okozta károsodások hosszĂş távĂş gyĂłgyĂtását vizsgálják.
A programban olyan fehĂ©rjĂ©k szerepĂ©t vizsgálják majd, amelyek fĹ‘ feladata az emberi szervezetben a sejtek közötti fehĂ©rjehálĂłzat lazĂtása, a szövetek vázának karbantartása. SztrĂłk után azonban ugyanezek a fehĂ©rjĂ©k az erek gyulladását, az idegsejteket vĂ©dĹ‘ vĂ©r-agy gát lebomlását idĂ©zhetik elĹ‘. Agyszövetben felerĹ‘södĹ‘ aktivitásuk nemcsak a sztrĂłk után bekövezett károsodásokat jelzi, hanem hozzájárulhat annak kialakulásához is.
A kutatĂłk olyan, a sejteknĂ©l kisebb mestersĂ©ges rĂ©szecskĂ©ken alapulĂł eljárást fejlesztenek ki, amellyel meg tudják jelölni, Ă©s hatĂłanyagokkal cĂ©lzottan el is tudják Ă©rni ezeket a fehĂ©rjĂ©ket. Az eljárás egyrĂ©szt bepillantást enged majd az orvosok számára a sztrĂłk egyik fontos, mindeddig rejtve zajlĂł folyamatába, másrĂ©szt eszközt ad a kezĂĽkbe, hogy megállĂtsák, vagy mĂ©rsĂ©keljĂ©k azt, ezáltal megelĹ‘zve a további károsodásokat.
(MTI)