Váratlan, rémisztő, egészségünket romboló stressz. Az effektust hallva akár arra is gondolhatunk, hogy a környezetünkben történt valami baj, épp beverték az erkély ablakát, vagy a gyerek esett bele az előszobaajtóba. A hangerő véleményem szerint messze a megengedett felett van, lehalkított tévénél is ijesztően fülsértő. Itt már nem a halk neszek, környezeti zörejek általános felerősítéséről van szó, hanem a figyelemfelkeltés szempontjából egyesek szerint üdvözítőnek vélt, a képernyő előtt ülők többsége szerint azonban egyértelműen etikátlan, elfogadhatatlan, elítélendő, a nyugalmunk megzavarására ténylegesen és garantáltan alkalmas, felháborító eljárásról.
Amellett, hogy feleslegesen borzolja az idegeinket, nélkülözi a józan észt is, hisz egyes médiapszichológusok véleményével szemben meggyőződésem, hogy a hasonlóan agresszív, „malignus” reklámok ellenérzést keltenek, az „ellenszenv-asszociáció” okán pedig azonnal le is csapódnak a hirdetni kívánt termékre. Magam részéről nem vásárolok egy ideig a támogatónak feltüntetett kozmetikai cég kínálatából, sőt – ellenére annak, hogy időnként belenézek egy-egy jégkorongmérkőzésbe – tiltakozásképpen a svájci világbajnokságot is kihagyom. Befejezéséig különös becsben fogom tartani a távirányítót, annak elnémító gombját, ezt tanácsolva mindannyiunknak, élve a gyanúperrel, hogy a reklám más csatornákon is feltűnhet, bármikor készen arra, hogy újra meg újra összerezzentse a nézőket, próbára téve már egyébként is megviselt stressztűrő képességünket.
Megjegyzés: Biztató, hogy egyes országokban a gyerekeknek szóló műsorok mellett sugárzott reklámok esetén már nem lehet manipulálni azok hangsávjait. Skandináviában pedig ennél is tovább mentek: gyermekműsorok előtt, közben és után egyáltalán nem lehet reklámokat sugározni. (Nálunk meg egy mesefilmet minden további nélkül követhet közvetlenül egy erőszakos jeleneteket tartalmazó filmajánló.) Más országokban is vannak törekvések a reklámlobby megfékezésére. Meggyőződésem, hogy ez csupán a józan belátás, a nézőket szolgáló, gyermekeink mellett mindannyiunk szellemi-lelki egészségét védő elkötelezettség kérdése.
(–VBE–)