KĂ©t Ă©vbe telt a HIV okának kiderĂtĂ©se, Ă©s további Ă©vekbe a kiváltĂł vĂrus genetikai felĂ©pĂtĂ©sĂ©nek azonosĂtása. A SARS okainak meghatározása Ă©s a kĂłrokozĂł meghatározĂł gĂ©njeinek dekĂłdolása azonban mindössze kĂ©t hĂłnapot vett igĂ©nybe.
Hogy mi a kĂĽlönbsĂ©g oka? Az Ăşj, nagy teljesĂtmĂ©nyű mĂłdszerek, Ă©s a fejlett informáciĂł-technolĂłgia egyĂĽttes alkalmazása.
A molekuláris technolĂłgiák Ă©s a legkorszerűbb laboratĂłriumi automatizáciĂł, továbbá egy Linux-alapĂş IBM eServer xSeries rendszerekbĹ‘l összeállĂtott fĂĽrt segĂtsĂ©gĂ©vel a kanadai Vancouverben működĹ‘ gĂ©nkutatási központ, a Michael Smith Genome Sciences Centre szakembereinek sikerĂĽlt azonosĂtani az atĂpusos tĂĽdĹ‘gyulladásĂ©rt (SARS – Severe Acute Respiratory Syndrome) vĂ©lhetĹ‘en felelĹ‘s koronavĂrus elsĹ‘ gĂ©nsorozatát. Az áttörĂ©s április 12-Ă©n, hajnali 4:00 Ăłrakor következett be.
Felfedezés az éjszaka közepén?
Valóban az éjszaka közepén, mert a kutatók világméretű összefogás keretében, napi 24 órában dolgoztak a gyorsan terjedő kór megfékezéséért.
Dr. Caroline Astell projektvezető nem is tudta leplezni izgatottságát, mikor kimondta: "Óriási lépést tettünk a SARS további terjedésének megakadályozására."
Természetesen mindannyian abban reménykedünk, hogy az eredmények birtokában a tudósok rájönnek majd, miért ennyire magas a SARS halálozási aránya, és végül sikerül kifejleszteni a hatékony vakcinát.
Még mindig nagyon keveset tudunk a SARS-ról
Az EgĂ©szsĂ©gĂĽgyi Világszervezet (WHO) szerint a kanadai áttörĂ©s ellenĂ©re mĂ©g mindig nagyon keveset tudunk a kĂłrrĂłl. A WHO Ăşgy fogalmazott, hogy a SARS-vĂrus "minden más, eddig ismert emberi Ă©s állati vĂrustĂłl kĂĽlönbözik." A Michael Smith Genome Sciences Centre kĂ©t másik intĂ©zmĂ©ny, a British Columbia Centre for Disease Control Ă©s a kanadai National Microbiology Lab oldalán harcba szállt a SARS ellen, jĂłllehet, elsĹ‘dleges feladata a rák elleni kĂĽzdelem.
A gĂ©nkutatási központ a rákkutatás, a diagnosztizálás Ă©s kezelĂ©s továbbfejlesztĂ©sĂ©re jött lĂ©tre. A genetikai kĂłd megfejtĂ©sĂ©hez egy genetikai tĂ©rkĂ©p kĂ©szĂtĂ©sĂ©re, valamint DNS-tĂ©rkĂ©pezĂ©sre szolgálĂł, nagy teljesĂtmĂ©nyű labor eszközeit Ă©s technolĂłgiáit alkalmazza.
Az IBM-technolĂłgia használatával a tudĂłsok már kezelni tudják a DNS-tĂ©rkĂ©pezĂ©shez szĂĽksĂ©ges hatalmas mennyisĂ©gű adatot, mĂg a fĂĽrtözött IBM eServer xSeries rendszerekkel vĂ©gzett párhuzamos feldolgozás felgyorsĂtja a számĂtĂłgĂ©pes modellezĂ©s folyamatát.
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu
(forrás: IBM, 2003-05-28)