AI Symposium 2025 elnevezéssel háromnapos nemzetközi szimpóziumot rendeznek a mesterséges intelligenciáról május 8. és 10. között Budapesten, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat és a szingapúri Nanyang Technológiai Egyetem (NTU) közös szervezésében.
A mesterséges intelligencia világszerte legkiválóbb kutatói találkoznak Budapesten, hogy a legújabb fejlesztésekről, trendekről és áttörésekről beszéljenek. A több mint 50 vezető kutató között lesznek amerikai, német, szingapúri és magyar szakértők is.
A szimpĂłziumon nĂ©gy fĹ‘ tĂ©makör mentĂ©n járják körbe az mestersĂ©ges intelligencia legfontosabb kĂ©rdĂ©seit: a megbĂzhatĂł Ă©s fenntarthatĂł mestersĂ©ges intelligencia, a hálĂłzattudomány, az egĂ©szsĂ©gĂĽgy Ă©s az ipari automatizálás kerĂĽlnek a fĂłkuszba.
KözlemĂ©nyĂĽkben a szervezĹ‘k az elĹ‘adĂłk között kiemeltĂ©k Tao Dachenget, az NTU professzorát, aki több mint 112 ezer hivatkozással a világ egyik legtöbbet idĂ©zett AI-szakembere. A hálĂłzattudományrĂłl beszĂ©l majd Barabási Albert-LászlĂł, mĂg az orvosbiolĂłgiai AI-alkalmazásokat Guan Cuntai professzor, a BCI (agy-számĂtĂłgĂ©p interfĂ©sz) kutatás egyik vezetĹ‘je mutatja be. Az ipari automatizálás Ă©s robotika frontvonalát Lin Weisi professzor kĂ©pviseli a vizuális jelfeldolgozás terĂĽletĂ©rĹ‘l.
"A mestersĂ©ges intelligencia nem a jövĹ‘, hanem a jelen. Ez az esemĂ©ny lehetĹ‘sĂ©get teremt arra, hogy Magyarország ne csak követĹ‘je, hanem alakĂtĂłja legyen az AI-forradalomnak. A mestersĂ©ges intelligencia ugyanakkor tudományos felelĹ‘ssĂ©g is. Magyarország cĂ©lja, hogy a kutatási hálĂłzatán keresztĂĽl Ă©len járjon a megbĂzhatĂł, átláthatĂł Ă©s emberközpontĂş AI fejlesztĂ©sĂ©ben. A mestersĂ©ges intelligencia tehát iránytű a jövĹ‘ felĂ©" - idĂ©ztĂ©k a közlemĂ©nyben Jakab Rolandot, a HUN-REN vezĂ©rigazgatĂłját.
A tájĂ©koztatĂłban hangsĂşlyozták: a szimpĂłzium kĂĽlönlegessĂ©ge, hogy a hazai kutatĂłk Ă©s vállalatok kĂ©pviselĹ‘i aktĂv szereplĹ‘ivĂ© válhatnak a tudományos párbeszĂ©dnek.
Az esemĂ©ny olyan nemzetközi partnerek támogatásával valĂłsul meg, mint a Bosch, a Nokia, az Ericsson Ă©s a Continental, amelyek szakmai jelenlĂ©tĂĽkkel erĹ‘sĂtik a tudomány Ă©s ipar közötti egyĂĽttműködĂ©st. A magyar kutatĂłk Ă©s vállalatok megismerhetik a legĂşjabb nemzetközi eredmĂ©nyeket, Ă©s közvetlen kapcsolatot Ă©pĂthetnek az Ă©lvonalbeli AI-kutatĂłkkal.
További információ és a program részletei elérhetők a szimpózium hivatalos oldalán.
(MTI)