Az egĂ©szsĂ©gĂĽgyi ellátĂł intĂ©zmĂ©nyekben világszerte mindennapossá vált a számĂtĂłgĂ©pek használata. A betegfelvevĹ‘ Ă©s -irányĂtĂł rendszerektĹ‘l elkezdve, a laboratĂłriumi alkalmazásokon át, a szakmaspecifikus szakĂ©rtĹ‘i (diagnosztikai Ă©s terápiás) szoftverekig számos terĂĽleten váltak nĂ©lkĂĽlözhetetlennĂ©. TĂ©rhĂłdĂtásuk nem áll meg, olyan helyekre is beszivárognak, ahol eddig csupán a közvetlen emberi kontaktust tudtuk elkĂ©pzelni.
NemrĂ©giben Baltimore (USA) egyik kĂłrházának sebĂ©szeti osztályán a betegeknek leesett az álluk. A reggeli viziten ugyanis nem egĂ©szen az jelent meg, akit vártak. Mintha jĂłl ismert doktoruk lett volna, de mĂ©gsem... Tudniillik kerekeken gurult, s bár orvosuk hangján kĂvánt jĂł reggelt, feje helyĂ©n egy tizenöt hĂĽvelykes monitor imbolygott.
Nem egy sci-fi, esetleg egy horrorfilm forgatĂłkönyvĂ©bĹ‘l idĂ©ztĂĽnk, hanem a mai amerikai valĂłságbĂłl, melyben az idĹ‘hiánnyal kĂĽszködĹ‘ szakorvosok ellenĹ‘rzĹ‘ Ă©s adminisztratĂv jellegű munkáját már tucatnyi intĂ©zmĂ©nyben robotok segĂtik. A vizitelĹ‘ "gĂ©pdoktorok" távolbĂłl, akár egy másik kontinensrĹ‘l is irányĂthatĂłak, de folyamatosan fejlesztett, intelligens programjuk segĂtsĂ©gĂ©vel hamarosan önállĂłan is kĂ©pesek lesznek tájĂ©koztatni Ă©s tájĂ©kozĂłdni.
Az ágy mellett vezetĂ©k nĂ©lkĂĽli kapcsolatba lĂ©pnek a betegek Ă©letjelensĂ©geit figyelĹ‘ műszerekkel, eltárolják Ă©s elemzik az eredmĂ©nyeket. Azonnal reagálnak a vĂ©szhĂvásokra (infravörös Ă©rzĂ©kelĹ‘kkel vannak felszerelve, Ăgy csaknem 4 km/Ăłrás csĂşcssebessĂ©gĂĽk mellett sem mennek neki senkinek), non-stop kĂ©pesek ĂĽgyelni, soha nem kell hazamenniĂĽk, bármikor kĂ©szek referálni hĂşs-vĂ©r felettesĂĽknek...
A fenti, kissĂ© bizarrnak tűnĹ‘ megoldás után könnyebben emĂ©szthetĹ‘ a kĂłrházak Ă©s rendelĹ‘intĂ©zetek digitális betegkartonjainak emberi közreműködĂ©st szintĂ©n nem igĂ©nyelĹ‘, szakmai feldolgozása. SzámĂtĂłgĂ©p fog segĂteni a gyakoribb betegsĂ©gek megjelenĂ©sĂ©nek, terápiájának, családi halmozĂłdásának, öröklĹ‘dĂ©si összefĂĽggĂ©seinek felderĂtĂ©sĂ©ben.
A Harvard Egyetem kutatĂłi olyan komoly elemzĹ‘kĂ©pessĂ©ggel bĂrĂł rendszert terveztek, melynek mestersĂ©ges intelligenciája hamarosan 2.5 millĂł kartonon fogja átrágni magát azĂ©rt, hogy – elsĹ‘ feladatkĂ©nt – megtalálja az asztma Ă©s más betegsĂ©gek feltĂ©telezett genetikai gyökereit.
(–VBE–)
2005-09-20