A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) egymilliárd forintos beruházással erősíti Magyarország szerepét a műhold alapú kvantumkommunikáció területén.
Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint a QCIHungary projekt részeként a Műegyetem egy kvantumképes optikai földi állomást vásárol az osztrák Quantum Technology Laboratories GmbH (qtlabs) vállalattól, mely lehetővé teszi, hogy kvantumkulcsszétosztási kísérleteket végezzen kvantumkommunikációs műholdakkal, biztosítva ezzel Magyarország jelenlétét a kiberbiztonsági technológiák következő generációjában.
Kifejtették, hogy a kvantumkulcsszétosztás (quantum key distribution, QKD) egy olyan új technológia, amely a kvantumfizika törvényeit használja ki a titkosításhoz használt kriptográfiai kulcsok biztonságos továbbítására.
A hagyományos titkosítási módszerekkel ellentétben a QKD a matematikai problémák bonyolultságán alapuló biztonság helyett a fizika alapvető törvényszerűségein alapuló védelmet nyújt, így a kvantumszámítógépek által jelentett jövőbeli fenyegetések elleni védekezés hatékony eszközének tekintik. A beruházás utat nyit Magyarország számára a kvantumkommunikációs műholdakat használó rendszerekhez való csatlakozáshoz.
Mint írták, a QCIHungary projekt célja egy biztonságos kvantumkommunikációs gerinchálózat kiépítése Magyarországon.
Az Európai Kvantumkommunikációs Infrastruktúra (EuroQCI) kezdeményezéshez hozzájáruló hazai projekt a Pro-M Zrt., a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont konzorciumi együttműködése révén valósul meg.
(MTI)
A kvantumkommunikáció kvantumbitekkel (qubit) valósítható meg. Ezek bizonyos állapota csak akkor figyelhető meg, ha megváltoztatjuk őket. Az ezen alapuló titkosítás (kvantumkulcsszétosztással) biztonságos, a titkosítási kulcs megosztásakor egy esetleges lehallgató tevékenység észlelhető. Földi környezetben a kvantumjelek elveszhetnek vagy torzulhatnak, míg az űrben nagyobb távolságok esetén is csekély a veszteség, ezért érdemes kvantumműholdakat használni a titkosítási kulcs szétosztására.
A kvantumkommunikáció kvantumbitekkel (qubit) valósítható meg. Ezek bizonyos állapota csak akkor figyelhető meg, ha megváltoztatjuk őket. Az ezen alapuló titkosítás (kvantumkulcsszétosztással) biztonságos, a titkosítási kulcs megosztásakor egy esetleges lehallgató tevékenység észlelhető. Földi környezetben a kvantumjelek elveszhetnek vagy torzulhatnak, míg az űrben nagyobb távolságok esetén is csekély a veszteség, ezért érdemes a titkosítási kulcs szétosztására kvantumműholdakat használni.