Száraz üszkösödés (gangréna) akkor alakul ki, amikor az érintett terület (leggyakrabban végtag) vérkeringése károsodik és a szövetek oxigén- és tápanyagellátása tartósan súlyos zavart szenved.
Nedves ĂĽszkösödĂ©srĹ‘l akkor beszĂ©lĂĽnk, amikor – leggyakrabban Ăşn. anaerob (levegĹ‘ Ă©s oxigĂ©n nĂ©lkĂĽl Ă©letkĂ©pes) – baktĂ©riumok a szöveteket elpusztĂtják, mintegy elfolyĂłsĂtják. Ebben az esetben mindenkĂ©ppen műtĂ©ti megoldás szĂĽksĂ©ges, hiszen a vĂ©rkeringĂ©sbe jutĂł baktĂ©riumtoxinok a beteg Ă©letĂ©t veszĂ©lyeztetik.
A láb üszkösödése kb. 18-20-szor gyakrabban fordul elő cukorbetegeknél, mint az egészséges népességben. Ebben nemcsak a cukorbetegségre jellemző érbetegség, hanem az erre a betegségre szintén jellemző bakteriális fertőzésekkel szembeni fokozott fogékonyság és a láb érzőidegeinek kóros működése is szerepet játszik.
A dohányzás egyĂ©rtelműen károsĂtĂł tĂ©nyezĹ‘kĂ©nt hat.
A szövetek károsodott oxigĂ©nellátásának elsĹ‘ jelekĂ©nt vörös-szederjes elszĂnezĹ‘dĂ©s figyelhetĹ‘ meg. Az Ă©rintett vĂ©gtag hűvös tapintatĂş. A folyamat elĹ‘rehaladtával a vĂ©gtag szĂĽrkĂĽl, egyre sötĂ©tebb, vĂ©gĂĽl fekete lesz, majd elhal. A megoldást ebben az esetben is a vĂ©gtag amputáciĂłja jelenti.
Dr. Igaz Iván
belgyógyász szakorvos