A cellulit sok nĹ‘nek okoz esztĂ©tikai problĂ©mát. FelmĂ©rĂ©sek szerint a 30 feletti nĹ‘k 90 százalĂ©ka kĂĽszködik a bĹ‘r bizonyos rĂ©szein lĂ©trejövĹ‘ ilyen tĂpusĂş elváltozásokkal. A cellulit a nem megfelelĹ‘ vĂz- Ă©s zsĂranyagcsere során felhalmozĂłdott salakanyagok eredmĂ©nye. Az anyagcsere elĂ©gtelensĂ©ge folytán a kötĹ‘szövetek leválnak az izomrĂłl, Ă©s kis megkemĂ©nyedett csomĂłk alakulnak ki, amelyek redĹ‘ket Ă©s domborulatokat kĂ©peznek a bĹ‘rön, Ă©s Ăşgy nĂ©znek ki, mint a narancs hĂ©ja.
A narancsbĹ‘r bármilyen korban kialakulhat, de kialakulása nem a sĂşlytöbblettel van összefĂĽggĂ©sben, hanem hormonális eredetű. MĂg rĂ©gebben a cellulitot gyulladásos eredetű elváltozásnak vĂ©ltĂ©k, addig ma már bizonyĂtást nyert, hogy a narancsbĹ‘rt a nĹ‘k bĹ‘r alatti zsĂrszövetĂ©nek jellegzetes felĂ©pĂtĂ©se okozza.
A bĹ‘r alatti zsĂrszövetek mennyisĂ©ge, vastagsága nemcsak egyĂ©nenkĂ©nt, de nemenkĂ©nt is változĂł. A nĹ‘knĂ©l a bĹ‘ralja általában több zsĂrt tartalmaz, mint a fĂ©rfiaknál. A nĹ‘knĂ©l általában combon, a csĂpĹ‘n, Ă©s a fenĂ©ken fokozottan lerakĂłdĂł bĹ‘r alatti zsĂrszövetek okozzák a legtöbb problĂ©mát, amelyek elnyomják a hajszálereket, Ă©s ezzel növelik az ödĂ©mát.
A zsĂrlebenyek között a rostok lefutását Ă©s e sejtek zsĂrsejtekkel törtĂ©nĹ‘ kitöltĂ©sĂ©t a nĹ‘i hormonok befolyásolják, tehát a cellulit a nĹ‘i nemi hormonok Ă©lettani hatásával magyarázhatĂł.
A narancsbĹ‘r kezelĂ©se nehĂ©z Ă©s összetett feladat, amely kellĹ‘ kitartást igĂ©nyel. Ă–nmagában nem elegendĹ‘ a kĂĽlönbözĹ‘ cellulit elleni kozmetikai kĂ©szĂtmĂ©nyek használata, Ă©letmĂłdbeli változásokat is igĂ©nyel a narancsbĹ‘r elleni kĂĽzdelem.
Nagyon fontos az egĂ©szsĂ©ges táplálkozás, lehetĹ‘leg egyĂĽnk minĂ©l több zöldsĂ©get, gyĂĽmölcsöt, rostokban gazdag Ă©lelmiszereket, elsĹ‘sorban a sovány hĂşsokat rĂ©szesĂtsĂĽk elĹ‘nyben. Ne fogyasszunk tĂşl sok sĂłt, alkoholt, Ă©s ne dohányozzunk. A rendszeres mozgás is rĂ©sze a cellulit kezelĂ©sĂ©nek.
A narancsbĹ‘r komplex kezelĂ©st igĂ©nyel. Az egĂ©szsĂ©ges Ă©letmĂłd mellett kisebb otthoni praktikák segĂtsĂ©gĂ©vel is felvehetjĂĽk a harcot ellene. Ha a problĂ©más terĂĽletet finoman csipkedjĂĽk, vagy szivaccsal átmasszĂrozzuk, felĂ©lĂ©nkĂĽl a vĂ©rkeringĂ©s, a bĹ‘r feszesebbĂ©, rugalmasabbá válik.
Érdemes kipróbálni a hideg-meleg vizes tusolást is, amely szintén jótékony hatással van a vérkeringésre, és üdévé varázsolja a bőrt. A cellulit olyan elváltozás, amely nem igazán nyújt esztétikus látványt, és melyhez több gond is társulhat, mint például a bőr ernyedtté válása.
Potondi Eszter
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 030508)