Eredete ismeretlen, jellemzője, hogy a bél nyálkahártyája vérbő, kifekélyesedett. Az állandó hasmenés, rossz tápanyagfelszívódás miatt a beteg állapota leromlott, vérszegénység, fehérjehiányos állapot jellemző.
A diéta célja, a kóros anyagcserezavarok kivédése, az ingerlékeny colon (vastagbél) megnyugtatása, az étvágytalan beteg állapotának javítása.
Az étrend: zsír-, rost-, fűszerszegény, fehérje-, vitamin- és energiagazdag.
Zsírszegénység: a zsiradékok megengedett napi mennyisége 50 g, ennek kb. fele használható ételek készítésére, másik fele a nyersanyagok természetes zsírtartalmából adódik. Az ételkészítéshez felhasznált zsiradék lehetőleg növényi eredetű (olaj) legyen, vaj helyett light margarinok fogyasztása ajánlott. Az ételek sűrítése habarással, száraz rántással vagy diétás rántással történjen. Az ételek elkészítéséhez alufólia, teflon, cserép, AMC edények jól alkalmazhatók.
Rostszegénység: élelmiszerválogatással ill. konyhatechnológiai módszerek segítségével valósíthatjuk meg. Magas rosttartalmú ételeket ajánlatos passzírozva fogyasztani.
A turmixolás csak pépesít, a rosttartalmat nem csökkenti!
Fűszerszegénység: A bélnyálkahártyát izgató fűszerek nem használhatók a diétában.
Energia- és fehérjegazdagság: A zsiradék adása fokozza a vastagbélműködést, ezért energiát elsősorban szénhidráttartalmú, döntően keményítőtartalmú nyersanyagokkal biztosítják. Az egyszerű cukrok adása szintén fokozza a bélmozgást. A fehérjegazdagságot dúsítással, sovány húsok, sovány túró, sovány sajt, lágytojás és a máj fokozottabb adásával lehet biztosítani.
Tejmentesség: Ha a tej fájdalmat, puffadást okoz, akkor is mellőzni kell, ha a székletek számát nem szaporítja. A betegek egy része panasz nélkül tud fogyasztani savanyított tejet, ill. tejtermékeket, joghurtot, kefírt, aludttejet, melyek védik a bél nyálkahártyáját és hasznosak a bélflóra épségének fenntartásában. Gyakori, hogy a hasmenést székrekedés válthatja fel, ilyenkor szükség van a finom rostokban gazdag étrend adására.
Javasolt ételek és italok
- Reggeli italok: enyhe orosz tea, csipkebogyó-, hársfa-, kamillatea, joghurt, kefír, vizes gyümölcsturmixok, (aprómagvas gyümölcsökből nem), vizes kakaó, limonádé, a beteg állapotától függően alacsony zsírtartalmú tej, tejeskávé.
- Kenyerek, péksütemények: másnapos vagy pirított kenyér, pászka, pékárú fogyasztható. Friss kenyér, kalács, kelt tészták nem ajánlottak.
- Levesek: lezsírozott húsleves, csirkeaprólékleves, hús-, máj-, daragaluska, kömény-, dara-, zöldség-, ragu-, tavaszi-, zöldborsópüré-, zöldbabpüré levesek, tejmentes gyümölcsleves fogyaszthatók.
- Húsok: sovány csirkehús, pulyka, hal, borjú, sertéshús párolva, natúr formában, zöldségesen, egyben sütve, diétás vagdalt húsként, rizseshúsnak, töltött, rakott ételként vagy főzve fogyasztható.
- Tojás: lágytojás, buggyantott tojás, tükörtojás, tojáslepény sovány sonkával és sajttal, májjal vagy hússal teflonba sütve.
- Köretek: párolt rizs, burgonya minden formában (kivéve bő zsírban sütve), rizseshús (fűszerszegényen), pirított dara.
- Főzelékek: burgonya-, paraj-, sárgarépa-, spárgafej-, saláta-, tökfőzelék. A zöldbab, zöldborsó, karalábé, karfiol, a finomfőzelék tej nélkül és passzírozva készíthető. Almamártás, kapormártás adható.
- Édességek: piskótafélék (nem vajkrémmel töltött), gyümölcspiskóta, rizsfelfújt, egyensúly-tészta ehetők. Egyéb édességek a beteg állapota függvényében fogyaszthatók.
- Gyümölcsök: banán, alma, őszibarack, nyersen és hámozva, befőttnek, kompótnak, turmixoknak fogyaszthatók (aprómagvasok semmiképpen nem ajánlatosak).
- Ajánlott fűszerek: babérlevél, köménymag, friss fűszernövények (petrezselyem, zellerlevél), csípmentes paprika mértékkel, vegeta, vaníliacukor, fahéj, ecet helyett citrom.
Nem ajánlott ételek, italok
Jelentős mennyiségű zsiradékot tartalmazó ételeink: marha, zsíros sertés, liba, kacsa, vadhúsok nem ajánlottak!
Babgulyás, halászlé, gulyás-, korhely-, frankfurti leves, töltött-, rakott káposzta, zsíros, fűszeres pörköltek, vadas marhaszelet, erősen tejfeles ételek, paprikás burgonya, hagymás ételek, rántott-, resztelt máj, kenőmájas, zsíros felvágottak (pl. tarja), lecsó, bő zsírban sültek, majonézes saláták, tej, tejszín, tejföl, tejfölös mártások, madártej, disznósajt, tepertő, füstölt húsok, hurka, kolbászfélék, szalámik, liba- és kacsazsír, pecsenyezsír, szalonna, kelt tészták, lángos, fánk, zsíros, krémes sütemények, kifőtt tészta, füstölt-, túlérett sajtok.
Jelentős mennyiségű rostot tartalmazó ételeink: káposzta, szárazbab, sárgaborsó, lencse, zöldborsó, karalábé, karfiol, zöldbab, gomba, kukorica, zöldpaprika, retek, mogyoró, mák, mandula, körte, szilva, sárgabarack, apró-magvas gyümölcsök és a dinnye. Amint a beteg állapota javul, fokozatosan friss, zsenge állapotban lévő zöldbab, zöldborsó passzírozás nélkül is fogyasztható.
A szénsavas üdítőitalok puffadást okoznak, ezért nem ajánlottak. A cukor, túl édes szörpök, fokozzák a gyomor-bél működést, ezért hasmenéses állapotban nem ajánlottak, cukor helyett mesterséges édesítőszereket ajánlunk. Sovány tehéntúró, kefír, joghurt, aludttej, sovány sajtok (pl.: Óvári, Tolnai, Köményes, Túra), kockasajtok, sonka, baromfi felvágottak és általában sovány felvágottak jól beilleszthetők.
Nem ajánlott fűszerek: törött bors, csípős paprika, chili, vöröshagyma, fokhagyma, mustár, torma, ketchup, tárkony, oregánó stb.
A túl hideg vagy forró ételek sem ajánlottak!
A colitis hosszan tartó betegség, melyet gyulladásos és panaszmentes időszakok váltakozása jellemez, ezért türelmet, és a dietetikussal egyeztetve egyéni diétás ellátást igényel.
Haragos Pálné
dietetikus
Először is nagyon köszönöm ezt az összefoglalót!
A kedvesemnek a napokban szigmabél-gyulladást állpítottak meg. A kérdésem az, hogy ezek a felsorolt tanácsok mind rá is érvényesek, igaz?
A fekélyes vastagbélgyulladások kb. a fele a szigmabélre-végbélre korlátozódik, de az okok különbözőek lehetnek. A cikk alapvetően a gyakran már hosszabb szakaszt érintő, fellángolásokkal, remissziókkal tarkított krónikus ulceratív colitis diétájáról szól. A szigmabélre korlátozódó gyulladás esetén is iránymutató, de a konkrét kiváltó ok befolyásolja a gyógykezelést és befolyásolhatja a diétát is. Szakorvosi és/vagy dietetikusi ajánlás szükséges.
Nekem is szigma vastagbélgyulladádom van! Én is szívesen venném a Doktor Úr tanácsát diéta kapcsán!
Az a baj,hogy nekem még laktóz tolerancia is van!
Jó napot!
Négy hete vastagbélből kimetszettek egy darabot, betegségem ezzel meggyógyították.
Erős diétát tartottam, lassan vissza kellene térni a normál étrendhez de nem tudom hogyan
Nyers banán után ágynak dőltem többször próbálkoztam a mintaétrend alapján csak befőtt alakjában fogyasztom a gyümölcsöket.
Mivel lehet kezdeni a visszatérést?
Egyedi megfontolás és követés célszerű, ebben dietetikus segítségét kell kérnie.
Mennyi idő után múlva megy le a gyulladás?
Változó a kiváltó októl, diagnózistól, súlyosságától, első megjelenés vagy fellángolás, ill. kezelés, követés, gondozás és diéta függvénye. Colitis ulcerosa esetén hetekben, Crohn-betegség esetén inkább hónapokban mérhető. A diéta célja a különböző okokból megviselt nyálkahártya védelme.
Èrdeklödni szeretnék tej tejszín tejföl milyen lehet? Köszönöm szépen!
Általánosságban kerülendők, tejszín különösen. Tűrőképesség szerint kevés mennyiség a zsírszegény tejből, tejfölből. Egyebek a szövegben (savanyított tejtermékek).
Érdeklődöm, hogy a gyulladásos időszakban zabtej, zabtejszín, kukoricaliszt méz fogyasztható-e?
Válaszát köszönöm.
Ecseriné Márti
Egyénenként változó lehet a különböző élelmiszerekkel szembeni tűrőképesség. A zabtej – egyéb növényi tejekhez hasonlóan – általában jól tolerálható, a zabtejszínnél nem árt az óvatosság. A kukoricaliszt kerülendő, mézet csak keveset.
Sajnos tudománytalan!!!!!
Kedves Béky László!
Megtisztelő, hogy Ön is figyel ránk.
Szeretném megkérdezni, hogy a köreteket, gabonákat tekintve pl. a rizs, quiona, köles, hajdina stb., akár a gyulladásos időszakban, akár az után, lehet -e fogyasztani? vki azt mondja, hogy mivel ezek darabosak, nem tudjuk annyira megrágni stb. nem tud pépes lenni, tehát nem jó, vki meg azt, hogy ehetjük. Erről mi a véleményük? Nekem nem volt szerencsére soha hasmenésem.
Köszönöm szépen!
Szeretném megkérdezni, hogy a fent leírt diéta a bélgyulladás akut ideje alatt javallott, vagy a tünetmentes időszak alatt is. Máshol azt olvastam, hogy a tünetmentes időszakban inkább rostokban gazdag étrendet célszerű tartani. Illetve arra is kíváncsi volnék, hogy a Normix nevű antibiotikum szedése alatt, a hasmenéses akut időszak után (mikor már nincs hasmenés, de azért még étvágy kevésbé van, de bélgáz viszont igen) milyen diétát javasol, vagy a fent leírt étrend megfelelő-e. Nagyon köszönöm a választ és a tanácsokat előre is.
Köszönöm szépen a széleskörű tájékoztatást. Egy kérdésem lenne: ha egy beteg nagyon vágyik egy étel ízére (elsőre a lecsó, zöldborsó, kukorica jut eszembe) és azt az elkészítése után botmixerrel lepürésítem neki, akár át is passzírozom - úgy adható neki?
Szeretnèm mèg tudni: tesztafélék , kòkusztej, szòjaternèkek fogyaszthatòk? Köszönet az informàciòkèrt! Üdv. Dr. Hacki Zsuzsanna
Tésztafélékből a teljes kiőrlésű alapanyagból készültek kerülendők. Kókusztej, szójatej, szójatermékek általában jól tolerálhatóak – ennek megerősítése vagy cáfolata az Ön esetében is orvosi/dietetikusi feladat.
Köszönöm, hogy végre találhattam bélbetegségemre leírást, mit ne fogyasszak. Sajnos a bélgyulladáshoz még társul más betegség is: inzulinos cukorbeteg vagyok, magas vérnyomás, kétoldali szívnagyobbodás, mozgásszervi problémák, kéztő alagútszindróma.
A fenti betegségekre még nem kaptam egy használható diéta-leírást. Arra hivatkoztak a dietetikusok, hogy csak egyféle betegségre tudnak nekem leírást adni.
Kérdezem: miért nem kaphatok egy minden betegségemre kiterjedő diétát?
Igaz, lassan 73 éves vagyok, anyagiakban igen korlátozott, talán ezért nem tartják fontosnak, hogy megfelelő étkezést tudjak összeállítani?!
Voltam már szanatóriumban több esetben, ott is csak a cukorbetegségemet vették figyelembe.