A szemĂ©szeti gyulladĂĄsos betegsĂ©gek között â a leggyakrabban elĆfordulĂł kötĆhĂĄrtya-gyulladĂĄs utĂĄn â a szemhĂ©jszĂ©l megbetegedĂ©sĂ©vel talĂĄlkozhatunk a legsƱrƱbben.
A szemhĂ©j szĂ©lĂ©re lokalizĂĄlĂłdĂł gyulladĂĄs kĂŒlönbözĆ kĂłrkĂ©pekhez vezet.
A pikkelyes szemhĂ©jgyulladĂĄs fĆleg olyan fehĂ©r bĆrƱ, vörös/vilĂĄgos hajĂș fiatalok kĂ©toldali megbetegedĂ©se, akiknek a bĆre testszerte, de kĂŒlönösen arcon, fokozott faggyĂștermelĂ©sre hajlamos. Ezen betegsĂ©gben a szemhĂ©jak vörösek, duzzadtak, korpĂĄzĂł hĂĄmlĂĄs tapasztalhatĂł. Legtöbbször krĂłnikus kötĆhĂĄrtya-gyulladĂĄs kĂsĂ©ri.
A pillaszĆrtĂŒszĆk gennykeltĆ baktĂ©riumok okozta gyulladĂĄsakor â fekĂ©lyes szemhĂ©jgyulladĂĄs â a szemhĂ©jszĂ©l szintĂ©n vörös, duzzadt. Szinte valamennyi pillaszĆr tövĂ©t sĂĄrgĂĄsvĂ©res pörk fedi, a pörk eltĂĄvolĂtĂĄsa utĂĄn pedig a szĆrtĂŒszĆ gennyes hĂłlyag formĂĄjĂĄban tƱnik elĆ. SpontĂĄn gyĂłgyulĂĄs sorĂĄn a szĆrtĂŒszĆ elpusztul, a pillĂĄk kihullanak. KĂ©sĆbb a szemhĂ©jszĂ©l hegesedik, megvastagszik, a megmaradt pillĂĄk pedig rendezetlenĂŒl nĆnek. A hibĂĄsan ĂĄllĂł pillĂĄk a szemgolyĂłt sĂșrolva ĂĄllandĂł irritĂĄciĂłt, felszĂni sĂ©rĂŒlĂ©seket okozhatnak.
Vannak olyan baktĂ©riumok, amelyek a bĆr szarurĂ©tegĂ©t bontĂł enzimet termelnek. A kĂŒlsĆ szemzugban megtelepedve a terĂŒlet ĂĄllandĂł vörössĂ©gĂ©t, viszketĂ©sĂ©t, nedvedzĂ©sĂ©t okozzĂĄk. Az ĂĄllapot mindig fokozott könnyezĂ©ssel jĂĄr, ami az Ă©rintett bĆrterĂŒlet tovĂĄbbi felĂĄzĂĄsĂĄhoz vezet. A szem ĂĄllandĂł törölgetĂ©se pedig - mĂĄsodlagosan - egyĂ©b kĂłrokozĂłk megtelepedĂ©sĂ©t segĂti.
Az emlĂtett gyulladĂĄsok többnyire ĂĄrtalmatlanok, megfelelĆ szemĂ©lyi higiĂ©nĂ© (gyakori kĂ©zmosĂĄs, a szem naponta többszöri tiszta vizes leöblĂtĂ©se), esetleg langyos kamillĂĄs borogatĂĄs az esetek többsĂ©gĂ©ben elegendĆnek bizonyul. Ha mĂ©gsem, ajĂĄnlatos szemorvoshoz fordulni, aki megfelelĆ antibiotikumos kezelĂ©st rendel.
Ărpa, jĂ©gĂĄrpa
A szemhĂ©jszĂ©l az elĆzĆeknĂ©l jĂłval gyakoribb betegsĂ©ge a köznyelvben csak ĂĄrpĂĄnak nevezett elvĂĄltozĂĄs (hordeolum). Ez a szemhĂ©j mirigyeinek akut vagy krĂłnikus gyulladĂĄsa. A szemhĂ©j szöveteiben, a pillĂĄk tövĂ©nĂ©l nyĂlĂł valĂłdi Ă©s mĂłdosult faggyĂșmirigyek vannak. SzerepĂŒk, hogy termelĆdĆ vĂĄladĂ©kukkal sĂkosan tartsĂĄk a szemhĂ©j szĂ©lĂ©t, ahol az elszarusodĂł hĂĄmbĂłl felĂ©pĂŒlĆ bĆr Ă©s az el nem szarusodĂł hĂĄmbĂłl felĂ©pĂŒlĆ kötĆhĂĄrtya egymĂĄssal talĂĄlkozik.
Ha ezeknek a mirigyeknek a kivezetĆ nyĂlĂĄsa valami miatt elzĂĄrĂłdik, a folyamatosan termelĆdĆ mirigyvĂĄladĂ©k nem tud kiĂŒrĂŒlni, a mirigy gyulladttĂĄ vĂĄlik. Az akut gyulladĂĄst közönsĂ©ges ĂĄrpĂĄnak, a krĂłnikust jĂ©gĂĄrpĂĄnak (chalazion) nevezzĂŒk.
Az akut gyulladĂĄst a pangĂł vĂĄladĂ©kban felszaporodĂł baktĂ©riumok okozzĂĄk. Ilyenkor a szemhĂ©j szĂ©li rĂ©sze â esetleg az egĂ©sz szemhĂ©j â megduzzad, s ez akĂĄr olyan fokĂș is lehet (kĂŒlönösen gyerekek esetĂ©ben), hogy ĂĄtmenetileg nem tudjuk kinyitni a szemĂŒnket. A gyulladt mirigy fölött a bĆr vörös, nyomĂĄsra Ă©rzĂ©keny. IdĆvel a gyulladĂĄs egyre körĂŒlĂrtabbĂĄ vĂĄlik. EzutĂĄn vagy beolvad Ă©s az elfolyĂłsodott genny spontĂĄn kiĂŒrĂŒl, vagy az ĂĄllapot krĂłnikussĂĄ vĂĄlik.
A jĂ©gĂĄrpa kialakulhat akut kezdet nĂ©lkĂŒl is. Ekkor a pangĂł mirigyvĂĄladĂ©k besƱrƱsödik, de nem fertĆzĆdik. Ez a forma gyakoribb a felsĆ szemhĂ©jon. Ilyenkor a szemhĂ©j felszĂnĂ©bĆl fĂĄjdalmatlan, kerekded, borsnyi-borsĂłnyi csomĂł emelkedik elĆ, mely tömött tapintatĂș, nyomĂĄsra nem Ă©rzĂ©keny, felette a bĆr eltolhatĂł, környezetĂ©vel egyezĆ szĂnƱ. A jĂ©gĂĄrpa ritkĂĄn felszĂvĂłdhat, de ĂĄltalĂĄban csak mƱtĂ©ttel lehet eltĂĄvolĂtani.
Akut szakban meleg borogatĂĄssal, kenĆcsös pĂĄrakötĂ©ssel a beolvadĂĄs Ă©s a spontĂĄn megnyĂlĂĄs, a kiĂŒrĂŒlĂ©s meggyorsĂtĂĄsa a cĂ©l. A jĂ©gĂĄrpa visszafejlĆdĂ©sĂ©re vagy ĂĄttörĂ©sĂ©re antibiotikus szemcseppekkel, kenĆcsökkel akkor van esĂ©ly, ha akutan (vöröses csomĂł formĂĄjĂĄban) kezdĆdött.
A konzervatĂv kezelĂ©ssel dacolĂł ĂĄrpa esetĂ©n a mƱszeres eltĂĄvolĂtĂĄs lehet a megoldĂĄs. Ilyenkor â elĆzetes Ă©rzĂ©stelenĂtĂ©s utĂĄn â a szemhĂ©j belsĆ felszĂnĂ©n ejtett 1-2 mm-es metszĂ©sbĆl a felszaporodott faggyĂșt Ă©s a megvastagodott mirigyfalat eltĂĄvolĂtjĂĄk, majd megfelelĆ utĂłkezelĂ©ssel biztosĂtjĂĄk a mielĆbbi sebgyĂłgyulĂĄst. A beavatkozĂĄsnak, amit ambulĂĄns mƱtĂ©t formĂĄjĂĄban vĂ©geznek, gyakorlatilag nincs kockĂĄzata. ElmaradĂĄsa esetĂ©n azonban â az esztĂ©tikai hibĂĄn tĂșl â a jĂ©gĂĄrpĂĄnak szemgolyĂłra kifejtett nyomĂĄsa következtĂ©ben lĂĄtĂĄszavar, ĂĄllandĂł irritĂĄciĂł lĂ©phet fel.
Dr. Kabai Magdolna
szemész szakorvos
forrĂĄs: archĂvum
(Patika TĂŒkör â 030901)