A köszvény a szervezet húgysav anyagcseréjének zavara. A köznyelvben csúznak is nevezett kórkép lényege, hogy a testfolyadékokban a húgysavszint megemelkedik.
Ennek oka a húgysavtermelés növekedése vagy a húgysavkiválasztás csökkenése lehet.
A húgysav a májban keletkezik, részben a szervezet saját sejtmagjainak, részben pedig a táplálékkal felvett sejtmagok lebontása során. Több mint kétharmada a vizelettel választódik ki, kisebb része a széklettel, az izzadsággal stb. távozik. A köszvény kizárólag az embereknél előforduló megbetegedés.
Kialakulásában genetikus és környezeti tényezők egyaránt szerepelnek. Az elsődleges, feltehetőleg örökletes köszvény 90 százaléka veseeredetű, vagyis a kiválasztás csökkenése a kóroki tényező. A másodlagos, szerzett formák gyakran más betegséghez csatlakozva fordulnak elő.
A szĂ©rum hĂşgysavtartalom nagymĂ©rtĂ©kű emelkedĂ©sĂ©nek következtĂ©ben a tĂşltelĂtett oldatbĂłl az ĂzĂĽletekben, Ă©s más szövetekben is nátrium-urát-monohidrát kristályok csapĂłdnak ki, kĂĽlönbözĹ‘ kĂłrkĂ©peket idĂ©zve elĹ‘.
Hiperurikémia (túl sok húgysav a vérben)
ElĹ‘fordul, hogy csak a laboratĂłriumi vizsgálat tárja fel a magas hĂşgysavszintet, s esetleg (mĂ©g) nincs is más jellemzĹ‘ tĂĽnet. Ilyenkor hiperurikĂ©miárĂłl beszĂ©lĂĽnk. A hĂşgysavanyagcsere-zavarhoz gyakran társul cukor- Ă©s zsĂranyagcsere-zavar is, a betegek nagy rĂ©sze tĂşlsĂşlyos, ezĂ©rt gyakoribb a magas vĂ©rnyomás Ă©s nagyobb a szĂvizominfarktus kialakulásának a veszĂ©lye.
Heveny köszvĂ©nyes ĂzĂĽleti gyulladás
Ha a szĂ©rum hĂşgysavszintje az oldhatĂłsági határt meghaladja, hĂşgysavkristályok válnak ki. Maguk az urátkristályok nem irritálnak, hiszen a köszvĂ©nyes betegek tĂĽnetmentes ĂzĂĽleteiben is jelen lehetnek, de ha a fehĂ©rvĂ©rsejtek bekebelezik a kristályokat, olyan biolĂłgiailag aktĂv vegyĂĽletek szabadulnak fel, amelyek heves gyulladásos reakciĂłt váltanak ki, köszvĂ©nyes gyulladást okozva az ĂzĂĽletekben. Az ĂzĂĽleti folyamat általában 45 Ă©ves kor után, tartĂłsan fennállĂł hiperurikĂ©miát követĹ‘en alakul ki.
A betegsĂ©g fĂ©rfiaknál gyakoribb. Az ĂzĂĽleti gyulladás általában az alsĂł vĂ©gtag ĂzĂĽleteire korlátozĂłdik, Ă©s kezdetben csak egy ĂzĂĽletre lokalizálĂłdik A heves fájdalommal járĂł ĂzĂĽleti gyulladás, a köszvĂ©nyes roham sem ritka. Az esetek zömĂ©ben a nagylábujj, máskor a boka-, sarok-, tĂ©rd-, ritkábban a csuklĂł-, kĂ©zujj- Ă©s könyökĂzĂĽlet is Ă©rintett lehet.
Tophusos (csomós) köszvény
A tophusoknak a tömör, szövetkárosodást okozĂł, kifekĂ©lyesedĂ©sre hajlamos csomĂłkat nevezzĂĽk. Az ĂzĂĽletek környĂ©kĂ©n, a nyomásnak kitett pontokon, vagy a lágyrĂ©szekben, sokszor a fĂĽlkagylĂłn alakulnak ki.
Vesekőbetegség
HĂşgysavkĹ‘ kialakulására a köszvĂ©nyes betegek 10-20 százalĂ©kánál lehet számĂtani, de gyakrabban alakulnak ki náluk kalcium-oxalát tartalmĂş vesekövek is.
A köszvény gyógyszeres kezelése
A köszvĂ©ny kezelĂ©sĂ©nek cĂ©lja – az ĂzĂĽleti gyulladás kezelĂ©sĂ©n tĂşlmenĹ‘en – a szĂ©rumhĂşgysavszint csökkentĂ©se, amit vagy a hĂşgysavszintĂ©zis gátlásával, vagy a hĂşgysavĂĽrĂtĂ©s fokozásával Ă©rnek el.
A köszvény étrendi kezelése
A hĂşgysavkĂ©pzĹ‘dĂ©s Ă©trendi befolyásolása a nagy purintartalmĂş Ă©telek fogyasztásának korlátozását jelenti. A táplálĂ©kbĂłl származĂł purinok a hiperurikĂ©miás betegek szĂ©rumhĂşgysavszintjĂ©t nagyobb mĂ©rtĂ©kben emelik, mint az egĂ©szsĂ©gesekĂ©t. A diĂ©ta mind a megelĹ‘zĂ©s, mind a kezelĂ©s rĂ©sze lehet, hiszen hozzájárulhat a tĂĽnetmentessĂ©g elĂ©rĂ©sĂ©hez, másrĂ©szt az Ă©tkezĂ©s a betegsĂ©g tĂĽneteinek felszĂnre kerĂĽlĂ©sĂ©hez is vezethet.
Energia- Ă©s zsĂrszegĂ©ny Ă©trend
A köszvĂ©nyes betegek nagy rĂ©sze tĂşlsĂşlyos. Energia- Ă©s zsĂrszegĂ©ny Ă©trend, s ennek eredmĂ©nyekĂ©nt a testtömeg fokozatos csökkenĂ©se számos esetben csökkenti a szĂ©rumhĂşgysavszintet, s a gyakran az egyidejűleg fennállĂł kĂłros vĂ©rzsĂrszintet is kedvezĹ‘en befolyásolja.
A túlságosan alacsony energiatartalmú étrend, vagy az éhezés azonban káros hatású, mert ilyen esetekben csökken a húgysavkiválasztás, tehát éppen ellentétes hatást vált ki. Amennyiben cukoranyagcsere-zavar is fennáll - diéta esetén - ezt is figyelembe kell venni.
Alkohol
A hiperurikémiás betegek nagy része rendszeresen fogyaszt alkoholt. Az alkohol – feltehetően a lebontása kapcsán képződő tejsav hatására – gátolja a húgysavkiválasztást a vesében, tehát szérumhúgysavszint-emelkedést eredményez. Nagy mennyiségű alkohol fogyasztása köszvényes rohamot idézhet elő.
A diéta lényege: alacsony purintartalmú étrend
Néhány élelmiszer purintartalma:
- igen nagy: Ă©lesztĹ‘, belsĹ‘sĂ©gek, fĂĽstölt hĂşsok, hĂşskivonatok, pisztráng, hering, szardĂniák, kagylĂłk
- nagy: sertéshús, marhahús, birkahús, kacsa, pulyka, szarvas, szárazbab, lencse, borsó
- közepes: csirke, sonka, angolna, zöldborsó
- jelentéktelen: tej és tejtermékek, sovány sajtok, cereáliák, saláták, gyümölcsök, burgonya, sárgarépa, retek, cékla, cukor, magvak
A köszvĂ©nyes beteg diĂ©tája a gyĂłgyszeres kezelĂ©ssel elĂ©rhetĹ‘ jĂł eredmĂ©nyek ellenĂ©re sem felesleges, bár kĂ©tsĂ©gtelen, hogy veszĂtett a jelentĹ‘sĂ©gĂ©bĹ‘l. (Az Ă©lelmiszerek purintartalmárĂłl a tápanyagtáblázatokbĂłl lehet tájĂ©kozĂłdni.)
A számĂtásoknál azt is figyelembe kell venni, hogy a kisebb purintartalmĂş, növĂ©nyi eredetű Ă©lelmiszerekbĹ‘l, amelyeket általában köretkĂ©nt fogyasztunk, nagyobb mennyisĂ©geket eszĂĽnk meg, Ăgy a purinbevitel nem kevĂ©s. Tehát a purintartalmon kĂvĂĽl az Ă©lelmiszer adagjára is figyelni kell. Az Ă©trend zöme lehetĹ‘leg csekĂ©ly purintartalmĂş Ă©telekbĹ‘l álljon.
Folyadékbevitel
A köszvĂ©nyes beteg fogyasszon sok folyadĂ©kot, ezzel megelĹ‘zheti, hogy a vizelete besűrűsödjön, a vesĂ©kben hĂşgysavkristályok kĂ©pzĹ‘djenek, Ă©s vesekĹ‘ alakuljon ki. A hĂşgysav oldhatĂłságát a vizelet vegyhatása is befolyásolja: savas közegben rosszabb az oldhatĂłság, ezĂ©rt a vizeletet lĂşgosĂtĂł diĂ©ta (tej, gyĂĽmölcsök, fĹ‘zelĂ©kek) alkalmazása is javasolhatĂł.
Fontos, hogy a diĂ©ta ne tartalmazzon tĂşlzottan szigorĂş megszorĂtásokat. SegĂtse, Ă©s ne nehezĂtse a köszvĂ©nyes beteg Ă©letĂ©t.
Dr. Barna Mária
a Magyar Táplálkozástudományi Társaság elnöke
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 040507)
Sajnos 2. tipusú cukorbetegségem is van, és a húgysavszintem is magas, 72 éves vagyok! Csak fél éve jelentkeztek ezek a betegségek és fogalmam sincs, hogyan diétázzak. Hasznos volt a cikk nagyon, értem is meg nem is. Talán a korom miatt jelentkeztek ezek a betegségek!
Dietetikushoz érdemes fordulnia, akár háziorvosa ajánlásával.