JelentĂ©se "becsövezĂ©s", cĂ©lja a biztonságos lĂ©gzĂ©s/lĂ©legeztetĂ©s, illetve – műtĂ©t esetĂ©n – a gázkeverĂ©kkel törtĂ©nĹ‘ narkĂłzis biztosĂtása, fenntartása.
Sürgősségi orvoslásban az endotracheális (légcsőbe történő) intubáció az eszméletlen beteg légzési reanimációjának, a légutak szabadon tartásának legfontosabb eszköze. Az intubálást, illetve a tubus bevezetéséhez szükséges gégebemenet feltárást laringoszkóppal végzik.
Az eszközre általában a nyelvhát görbĂĽletĂ©nek megfelelĹ‘en hajlĂtott, kĂĽlönbözĹ‘ mĂ©retű lapocok csatolhatĂłk. A lapocok vĂ©gĂ©n fĂ©nyforrás van a garatban/gĂ©gĂ©ben törtĂ©nĹ‘ tájĂ©kozĂłdás megkönnyĂtĂ©se vĂ©gett.
A tubus kb. 30 cm hosszĂş, egyik vĂ©gĂ©n (ami a lĂ©gcsĹ‘be kerĂĽl) mandzsetta találhatĂł. Ez a 6-8 ml levegĹ‘vel felfĂşjhatĂł, körkörös "párnácska" biztosĂtja azt, hogy a tubus – miután a laringoszkĂłp segĂtsĂ©gĂ©vel a lĂ©gutak legszűkebb rĂ©szĂ©n, azaz a hangrĂ©sen is átvezetĂ©sre kerĂĽlt – lĂ©gmentesen fekĂĽdhessen neki a lĂ©gcsĹ‘ falának. EnĂ©lkĂĽl nyál, vĂ©r, felöklendezett gyomortartalom kerĂĽlhetne a tĂĽdĹ‘be (aspiráciĂł).
Intubálás elĹ‘tt (mĂ©g narkĂłzis Ă©s eszmĂ©letlensĂ©g esetĂ©n is) javasolt csökkenteni a nyálkahártya reflexingerlĂ©kenysĂ©gĂ©t. Gyakorlat, hogy a tubus vĂ©gĂ©t is befĂşjják Lidocainnal, Ăgy azt a beteg öntudatának visszanyerĂ©se után is jobban tűri (az eszmĂ©letĂ©re tĂ©rt betegnek a tubus jelenlĂ©te igen kellemetlen).
A gyors és helyes intubálás nagy gyakorlatot igényel. Spontán légzés hiányában általában egy percen belül sikerülnie kell, ellenkező esetben be kell fejezni, és a beteget az újabb próbálkozás előtt maszkon keresztül alaposan át kell lélegeztetni.
A tubussal a beteg biztonságosan lĂ©legeztethetĹ‘ (pozitĂv nyomással is, a gyomor felfĂşjĂłdásának veszĂ©lye nĂ©lkĂĽl), kikĂĽszöbölhetĹ‘ a maszkos lĂ©legeztetĂ©snĂ©l fellĂ©pĹ‘ holttĂ©r-növekedĂ©s, megelĹ‘zhetĹ‘ az aspiráciĂł, megtisztĂthatĂłak (leszĂvhatĂłak) a mĂ©lyebb lĂ©gutak is.
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu
(040812)