A poszttraumás stressz szindróma (röviden: PTSD) a súlyos stressz következtében fellépő tünetegyüttes.
Mindennapi Ă©letĂĽnkben sokfĂ©le stresszhelyzetet Ă©lĂĽnk át, többnyire az ezekhez kapcsolĂłdĂł problĂ©mákat kĂ©pesek vagyunk megoldani. Hol könnyebben, hol nehezebben, de fel tudjuk dolgozni a minket Ă©rt bántĂł esemĂ©nyeket, a traumákhoz kapcsolĂłdĂł negatĂv Ă©rzĂ©sek elmĂşlnak, s gyakran magát az esemĂ©nyt is elfelejtjĂĽk. De elĹ‘fordulhatnak olyan helyzetek, amelyekkel nem ilyen könnyű elbánni: sokáig rágĂłdunk rajtuk, Ăşjra Ă©s Ăşjra eszĂĽnkbe jutnak, s az esemĂ©nyhez kapcsolĂłdĂł rossz Ă©rzĂ©sek sem akarnak elmĂşlni.
A PTSD tünetei és az azt előidéző helyzetek
Melyek azok a helyzetek, amikkel fokozottan nehĂ©z megkĂĽzdeni? Ha valaki pĂ©ldául átĂ©li, hogy Ĺ‘t magát vagy közvetlen környezetĂ©t sĂşlyos sĂ©rĂĽlĂ©s vagy halál fenyegeti, vagy ilyen sĂ©rĂĽlĂ©s Ă©ri, akkor elĹ‘fordulhat, hogy nem kĂ©pes a visszatĂ©rĹ‘ emlĂ©kkĂ©pektĹ‘l szabadulni. RĂ©málmai vannak rĂłla, sĹ‘t Ă©ber állapotban is ĂşjraĂ©lheti betörĹ‘ emlĂ©kkĂ©pek formájában, szinte filmszerűen. JellemzĹ‘, hogy az esemĂ©ny ĂşjraĂ©lĂ©se során az eredetivel közel azonos erĹ‘ssĂ©gű fĂ©lelmet, rettegĂ©st, illetve tehetetlensĂ©get Ă©l át a szemĂ©ly. A tehetetlensĂ©g fontos tĂ©nyezĹ‘ a tĂĽnetegyĂĽttes lĂ©trejöttĂ©ben: ha valaki aktĂvan meg tud kĂĽzdeni a helyzettel a trauma során, akkor jĂłval könnyebben fel tudja dolgozni azt.
Ilyen sĂşlyos stresszhelyzetnek számĂthat közeli hozzátartozĂł váratlan halála vagy Ă©letveszĂ©lyes sĂ©rĂĽlĂ©se, betegsĂ©ge is. Leggyakrabban szexuális Ă©s fizikai erĹ‘szakot elszenvedĹ‘knĂ©l diagnosztizálnak a kĂ©sĹ‘bbiekben PTSD-t, de gyakori ez az állapot a kĂĽlönfĂ©le baleseteket, termĂ©szeti csapást vagy bűneseteket, háborĂşs esemĂ©nyeket átĂ©lĹ‘k körĂ©ben is.
A tragikus esemĂ©nyt Ăşjra átĂ©lni borzasztĂł Ă©lmĂ©ny, ezĂ©rt a traumatizált szemĂ©lyek kerĂĽlik a traumához kapcsolĂłdĂł, arra emlĂ©keztetĹ‘ helyeket vagy embereket, illetve az errĹ‘l valĂł beszĂ©lgetĂ©st is. Ez viszont beszűkĂti Ă©letterĂĽket, Ă©rzelmi Ă©letĂĽket, Ă©s segĂtsĂ©get sem kĂ©pesek kĂ©rni, hiszen emlĂteni sem szeretik azt, ami velĂĽk törtĂ©nt. Az is elĹ‘fordulhat, hogy csak az egyĂ©n megváltozott viselkedĂ©se tűnik fel a környezetnek: felfokozott Ă©lĂ©nksĂ©ge, ingerlĂ©kenysĂ©ge, esetleges dĂĽhkitörĂ©sei, rosszkedve, illetve csökkent Ă©rdeklĹ‘dĂ©se Ă©s rĂ©szvĂ©tele a korábban szeretett társas tevĂ©kenysĂ©gekben
A traumatizált személy is átéli ezeket a tüneteket: úgy érezheti, elidegenedett a környezetétől, érzelmeit nem tudja kifejezni, koncentrációs nehézségekkel és alvászavarral küzd.
A tünetegyüttes felléphet a traumatizáló eseményt követően azonnal, ekkor akut stressz szindrómáról, ha fennmarad egy hónapot követően is, akkor már PTSD-ről beszélünk. A tünetek jellemzően pár héttel a traumát követően lépnek fel, de hónapokkal később is kialakulhat a PTSD, s akár évekig is fennmaradhat megfelelő kezelés hiányában.
A PTSD a nĂ©pessĂ©g 3-6 százalĂ©kát Ă©rinti: az emberek körĂĽlbelĂĽl egyharmada Ă©l át intenzĂv stresszt Ă©lete folyamán, de csak 10-20 százalĂ©kuknál fejlĹ‘dik ki a betegsĂ©g. Azt, hogy kinĂ©l alakulhat ki PTSD, számtalan körĂĽlmĂ©ny befolyásolja. MeghatározĂł lehet a stressz intenzitása, mĂ©rtĂ©ke Ă©s szemĂ©lyes jelentĂ©se, az egyĂ©n szemĂ©lyisĂ©ge, Ă©letkora, Ă©rzelmi Ă©rettsĂ©ge, fontosak korábbi, stresszel kapcsolatos tapasztalatai. Fontos tudni, hogy a PTSD pszichĂ©sen teljesen egĂ©szsĂ©ges embereknĂ©l is kialakulhat sĂşlyos trauma következtĂ©ben.
A kezeletlen PTSD lehetséges következményei
A PTSD egyĂ©b pszichĂ©s betegsĂ©gekre is fogĂ©konyabbá tesz, s ha ezek a kezeletlen PTSD-vel párhuzamosan lĂ©pnek fel, tovább ronthatják az Ă©letminĹ‘sĂ©get. KĂsĂ©rĹ‘betegsĂ©gkĂ©nt elĹ‘fordulhat depressziĂł, kĂĽlönbözĹ‘ szorongásos kĂłrkĂ©pek, szerfĂĽggĹ‘sĂ©g (drog, alkohol), s kedvezĹ‘tlen szemĂ©lyisĂ©gváltozások is elĹ‘fordulhatnak.
El kell-e viselni a PTSD tüneteit? Lehetséges gyógymódok
A kialakult állapotba valĂł belenyugvás a lehetĹ‘ legrosszabb megoldás. A PTSD kezelĂ©sĂ©re számtalan terápiás mĂłdszer áll rendelkezĂ©sre mind a gyĂłgyszeres, mind a pszichoterápia terĂĽletĂ©n. Számos áldozatvĂ©delemmel foglalkozĂł alapĂtvány működik Magyarországon, ahol segĂtsĂ©get kaphat a traumát elszenvedett szemĂ©ly. Ezeken a helyeken Ă©s egyĂ©b terápiás intĂ©zmĂ©nyekben is kaphat ellátást a rászorulĂł. Fontos a trauma megosztása, megbeszĂ©lĂ©se, mivel ily mĂłdon az elszenvedĹ‘ a leggyötrĹ‘bb Ă©rzĂ©st, a tehetetlensĂ©get tudja átalakĂtani.
A pszichoterápia során olyan "megkĂĽzdĂ©si" mĂłdszereket sajátĂthat el, amelyek segĂtsĂ©gĂ©vel elĹ‘bb az enyhĂ©bb, majd a sĂşlyosabb stresszt kiváltĂł ingereket is megtanulhatja kezelni. ĂŤgy ezeket a stresszingereket a továbbiakban nem kell elkerĂĽlni, s jelentĂ©sĂĽk feldolgozhatĂłvá válik. A gyĂłgyszeres terápia során szorongáscsökkentĹ‘ Ă©s az alvásminĹ‘sĂ©get javĂtĂł szereket kaphat a traumatizált szemĂ©ly.
A PTSD tehát mindenkĂ©pen kezelhetĹ‘, az elsĹ‘ lĂ©pĂ©s - a segĂtsĂ©gkĂ©rĂ©s - a legfontosabb.
Szili Katalin
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 031201)