Mindennapi "csodaszerek"
Mire figyeljünk?
Az egészség megőrzésében, kisebb betegségek kezelésében, megelőzésében hazánkban és szerte a világon fontos szerepet kapnak a "természet patikájából" származó szerek, a növényi eredetű, a népgyógyászatban hosszú ideje sikeresen alkalmazott, jól bevált termékek, speciális biotermékek, régen elfeledett élelmiszerek.
Ezek, attól függően, hogy hatásukat milyen módon bizonyították - bizonyították-e egyáltalán, illetve milyen típusú és milyen mennyiségű hatóanyagot tartalmaznak, van-e bennük hatóanyag ", lehetnek gyógyszerek, gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású termékek, táplálékkiegészítők (más néven: étrend-kiegészítők, funkcionális élelmiszerek), funkcionális termékek, esetleg kozmetikumok stb.
Ha ezek - az egyébként kedvező élettani hatású termékek - nem gyógyszerek, illetve gyógytermékek, sem a szó mindennapi értelmében vett élelmiszerek, ún. határterületi készítményeknek is tekinthetők.
Az alábbiakban összefoglaljuk, hogy mire vigyázzunk, ha ilyen ún. határterületi termék hirdetését olvassuk, illetve ilyen készítményt vásárolunk.
Hogyan győződhetünk meg a termék hitelességéről?
Betegségmegelőzés, súlyos betegség gyógyítása, gyors, koplalás nélküli fogyás stb. érdekében képesek vagyunk a legkülönfélébb "csodaszerekre" pénzt költeni. Sokukról nem lehet biztosan tudni, honnan származik, valójában mire való.
Mielőtt bármit megvásárolnánk, elkezdenénk szedni, érdemes megnézni a dobozt, hogy szerepelnek-e rajta a következők:
Ha sikerül fellelnünk valamiféle engedélyszámot, ebből következtethetünk az alábbira:
Ha egyébként mindent rendben találunk, akkor is érdemes megbeszélni a gyógyszerésszel, a kezelőorvosunkkal, hogy a termék beilleszthető-e a korábban alkalmazott terápiába, nincs-e kölcsönhatása valamelyik szedett gyógyszerrel, nem befolyásolja-e károsan a fennálló egyéb betegségeket?
Abádiné dr. Erdei Ildikó
OGYI Reklámfelügyeleti Főosztály
forrás: Patika Tükör - 2003-10-01