Az esti séták elmaradhatatlanok családunkban. Városlakóként sokszor a Várban vagy a Liget környékén, esetleg a ritka délutáni időpontok egyikén a Margitszigeten kószálunk, nagyokat beszélgetve. Most, hogy a levegőnek már "tavasz" szaga van, alig várjuk, hogy újra kimehessünk a zöldbe, és hétvégi házunk környékén sétáljunk, majd a kerti székekben elnyúlva beszélgessünk egy-egy pohár jó bor mellett. Ilyenkor át-átruccannak a falubeli szomszédok, és ahogy a kedves olvasók sejthetik, elhalmoznak egészségükkel-betegségükkel kapcsolatos kérdésekkel.
IdĹ‘sebb falubeli barátaim gyakran mutatják bĂĽtykös, munkában Ă©s korban deformálĂłdott kezeiket, Ă©s rögtön kĂ©rdik, mit lehet tenni ezekkel a köszvĂ©nyes ĂzĂĽletekkel? Az ambulancián megjelenĹ‘ betegektĹ‘l is gyakran hallom ugyanezt. Megfigyeltem, hogy a nĂ©pnyelv az ĂzĂĽleti kopásos elváltozásokat összefoglalĂłan köszvĂ©nynek nevezi.
Pedig a köszvĂ©ny jĂłl meghatározhatĂł, kristály okozta megbetegedĂ©s, az akut vagy krĂłnikus elváltozásokĂ©rt a hĂşgysav kristályok a felelĹ‘sek. Leggyakrabban közĂ©pkorĂş, kövĂ©rkĂ©s, magas vĂ©rnyomásra Ă©s cukorbetegsĂ©gre hajlamos fĂ©rfiakon jelentkezik, de bizonyos tĂpusĂş gyĂłgyszerek, pl. vĂzhajtĂłk örökletes tĂ©nyezĹ‘k nĂ©lkĂĽl is hajlamosĂtanak a vĂ©r hĂşgysav szintjĂ©nek emelkedĂ©sĂ©re, Ăgy ma a nĹ‘k körĂ©ben is számolni kell ezen kĂłr megjelenĂ©sĂ©vel.
Ha megvizsgáljuk, mely állapotok váltják ki a szĂ©rum hĂşgysav szintjĂ©nek emelkedĂ©sĂ©t, kĂ©t nagy csoportot kĂĽlönĂthetĂĽnk el: az egyik csoportban a hĂşgysav tĂşltermelĹ‘dĂ©sĂ©t látjuk, mely lehet elsĹ‘dleges, örökletes, vagy másodlagos, fokozott sejtszĂ©tesĂ©s következmĂ©nye (pl. pikkelysömör, daganatok, stb.)
UgyanĂgy a szĂ©rum hĂşgysavszint emelkedĂ©sĂ©t váltja ki az is, ha a hĂşgysav kiválasztĂłdása csökken, ezt elsĹ‘dlegesen a vese tubulusok örökletes működĂ©si zavara váltja ki. Másodlagosan a fent már emlĂtett bizonyos gyĂłgyszerek.
Tovább bonyolĂtva a dolgot, meg kell jegyezni, hogy a szĂ©rum emelkedett hĂşgysav szintje Ă©s a köszvĂ©ny közĂ© nem lehet egyenlĹ‘sĂ©gjelet tenni.
Amikor a nyárestĂ©ken nĂ©pszerű tudományos fejtegetĂ©semben eddig eljutok, a szomszĂ©dok fele feltűnĂ©s nĂ©lkĂĽl eloldalog. De Ă©n folytatom. Azt lehet mondani, nincs köszvĂ©ny köszvĂ©nyes roham nĂ©lkĂĽl. Ez leggyakoribb a láb elsĹ‘ ujjának alapĂzĂĽletĂ©nĂ©l. Ilyenkor a hĂşgysavval tĂşltelĂtett szĂ©rumbĂłl az ĂzĂĽletben kicsapĂłdnak a tű alakĂş urát kristályok, s a velĂĽk kapcsolatos biolĂłgiai folyamatok vĂ©ge a gyulladásos haddelhadd. Rendszerint Ă©jszaka, váratlanul jelentkezik a heves fájdalom, melyet duzzanat, az ĂzĂĽlet vöröses-lilás elszĂnezĹ‘dĂ©se, melegsĂ©ge követ, mindez jelentĹ‘s mozgáskorlátozottságot okozva. Nem ritka a láz sem.
A láb tĂpusos helyĂ©n kĂvĂĽl a lábtĹ‘, boka, tĂ©rd, könyök Ă©s kĂ©z ĂzĂĽleteiben is lejátszĂłdhat a folyamat. Egyszerre több ĂzĂĽlet Ă©rintettsĂ©ge sem kizárt. Az elsĹ‘ rohamot panaszmentes idĹ‘szakok, majd ismĂ©telt rohamok váltakozása jellemzi, majd a kĂ©sĹ‘bbi idĹ‘szakban megjelennek a köszvĂ©nyes csomĂłk, az Ăşn. tophusok. Ezek a fĂĽlkagylĂłn Ă©s az Achilles-Ăn felett jelennek meg leggyakrabban, de a könyökĂzĂĽletnĂ©l, sĹ‘t a belsĹ‘ szerveken is elĹ‘fordulhatnak.
A csont tophusokat a radiolĂłgus, mint tĂpusos elváltozásokat Ărja le, ilyenkor az ĂzĂĽletközeli csontstruktĂşra lyukasztĂłvas-szerű hiánya láthatĂł a filmen. EgyĂ©rtelmű kĂłrismĂ©hez azonban nem a röntgen segĂtsĂ©gĂ©vel jutunk, hanem az ĂzĂĽletbĹ‘l punkciĂłval nyerhetĹ‘ urátkristályok kimutatásán keresztĂĽl. A tĂpusos röntgen, a roham alatt Ă©szlelhetĹ‘ emelkedett sĂĽllyedĂ©s Ă©s fehĂ©rvĂ©rsejt szám, a magasabb szĂ©rum hĂşgysav szint, mind e kĂłrkĂ©pre jellemzĹ‘.
Értekezésem során idáig érve, már csak álmatlanságban szenvedő szomszédaim követik bágyadt erőlködéssel szavaimat, s én jóleső érzéssel veszem tudomásul, hogy barátaim szerény személyemnek köszönhetően ismét csökkenthetik altató adagjukat. Nem létező éberségüket fitogtatva beleszólnak.
A diĂ©ta az nagyon fontos! Nem szabad belsĹ‘sĂ©get, nehĂ©z, zsĂros Ă©teleket, alkoholt, csokoládĂ©t, stb. fogyasztani. Ez igaz, bĂłlogatok ilyenkor, bár a gyĂłgyszereknek köszönhetĹ‘en ez a diĂ©ta ma már nem olyan szigorĂş. A gyĂłgyszeres kezelĂ©srĹ‘l a betegnek azt kell tudni, hogy más a teendĹ‘ akut roham esetĂ©n, Ă©s más rohammentes idĹ‘szakban.
A megfelelően adagolt gyógyszerek mellett a borogatásoknak, gyógyszeres pakolásoknak, az ágynyugalomnak vagy éppen a gyógytornának, mint minden krónikus mozgásszervi betegségnél, óriási jelentősége van. A köszvényes beteg szakorvosi gondozásra szorul!
Dr. Bors Katalin
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 000104)