Nyáron sokan kedvet kaphatnak ahhoz, hogy hajszĂnĂĽket Ăşjjávarázsolják. Az átváltozás elĹ‘tt azonban Ă©rdemes jĂłl átgondolni, melyik termĂ©kcsaládbĂłl, milyen árnyalatĂş festĂ©ket választunk. A hajfestĂ©kek eltĂ©rĹ‘ kĂ©mhatásĂşak, pH-Ă©rtĂ©kűek, ezĂ©rt nem biztos, hogy fejbĹ‘rĂĽnk, hajunk alkalmazkodni tud ehhez. Érdemes tehát festĂ©s elĹ‘tt bĹ‘rprĂłbát vĂ©gezni, Ăgy megelĹ‘zhetĹ‘ek a festĂ©s utáni kellemetlensĂ©gek, esetleges irritáciĂłk.
A hajfestĂ©kek gyakori váltogatása tönkreteheti a hajat, ragaszkodjunk a már jĂłl bevált, rĂ©gi hajfestĂ©kĂĽnkhöz, ha pedig már festett hajszĂnĂĽnket szeretnĂ©nk megváltoztatni, akkor az eddig is használt hajfestĂ©kbĹ‘l válasszunk Ăşj szĂnt. Ha mĂ©g sose festettĂĽnk tincseinket Ă©s eredeti hajszĂnĂĽnknĂ©l világosabb árnyalatot szeretnĂ©nk elĂ©rni, (pĂ©ldául sötĂ©tbarnábĂłl szĹ‘kĂ©t), mindenkĂ©ppen keressĂĽk fel fodrászunkat, az otthoni kĂsĂ©rletezgetĂ©sek ugyanis többet ártanak, mint használnak. A haj rugalmatlanná, sprĹ‘ddĂ© válhat a gyakori, nem megfelelĹ‘ festĂ©stĹ‘l.
A teljesen Ĺ‘sz haj, illetve a saját hajszĂnĂĽnknĂ©l sötĂ©tebb árnyalat festĂ©sĂ©nĂ©l a teljes hosszon, a tĹ‘tĹ‘l a vĂ©gekig tincsenkĂ©nt egyenletesen oszlassuk el a festĂ©ket, Ăgy Ă©rhetĂĽnk el tökĂ©letes eredmĂ©nyt. LenĹ‘tt haj esetĂ©n a festĂ©ket elĹ‘ször a hajtövekre vigyĂĽk fel, majd a vĂ©gĂ©n fĂ©sĂĽljĂĽk össze.
A hajszĂnezĹ‘k nĂ©hány hajmosás után látszĂłlag teljesen eltávolĂthatĂłk, ez azonban valĂłban csak a látszat, hiszen ha kĂ©sĹ‘bb világosabb hajszĂnt szeretnĂ©nk, a szĂnezĹ‘k hatása visszaĂĽthet. A haj mĂ©g ragyogĂłbb, tartĂłsabb lesz, ha kifejezetten festett hajra kĂ©szĂĽlt táplálĂł sampont Ă©s balzsamot használunk, ezek a kozmetikumok ápolják, vĂ©dik a hajat a napsugarak káros hatásával szemben Ă©s megakadályozzák idĹ‘ elĹ‘tti fakulását.
A nyaralás alatt a nap intenzĂv hatása, a sĂłs tenger vagy akár a strandok klĂłros vize is károsodásokat okozhat a hajban. TöredezettĂ©, szárazzá, fĂ©nytelennĂ© teheti azt. A haj elveszĂti vitalitását, Ă©s rugalmatlanná válik.
Ma már rendkĂvĂĽl hatásos hajkozmetikumok kaphatĂłk az ĂĽzletekben. IgyekezzĂĽk olyan hajápolĂł kĂ©szĂtmĂ©nyeket vásárolni, amelyek száz százalĂ©kban tartalmaznak növĂ©nyi vagy állati hatĂłanyagokat. ElsĹ‘sorban olyan hidratálĂł vagy vitalizálĂł sampont válasszunk, amely tartalmaz kukoricakivonatot, limnanthesolajat vagy kitozánt. A kukoricakivonat Ă©s a limnanthes alba olajok felfrissĂtik, vĂ©dik Ă©s selymessĂ© teszik a hajat, mĂg a kitonáznak, a rákfĂ©lĂ©k ollĂłjábĂłl nyert anyagnak a keratinĂ©pĂtĂ©sben van szerepe.
A hajmosáshoz langyos vizet használjunk, a sampont pedig hĂgĂtva, sosem tömĂ©nyen rakjuk a fejbĹ‘rre. Hajmosás után elengedhetetlen a hajbalzsamok, hajkondicionálĂłk alkalmazása. Olyan balzsamokat, pakolásokat használjunk, amelyek revitalizálĂł hatásĂşak, Ă©s a bennĂĽk levĹ‘ fontos hatĂłanyagok – növĂ©nyi protein, cukorszármazĂ©kok, kukoricacsĂra, algakivonat, rizsolaj, E-vitamin – segĂtsĂ©gĂ©vel ápolják Ă©s vĂ©dik a hajat. Ezek a nĂ©lkĂĽlözhetetlen hatĂłanyagok nĂ©hány perc alatt szĂvĂłdnak fel a hajban Ă©s fejtik ki jĂłtĂ©kony hatásukat.
A frizura elkĂ©szĂtĂ©se elĹ‘tt a mĂ©g nedves hajra Ă©rdemes szárĂtást megkönnyĂtĹ‘ fixálĂłt tenni, amely amellett, hogy selymes fĂ©nyt ad a hajnak, Ăłvja is a forrĂł hajszárĂtĂłtĂłl Ă©s könnyen fĂ©sĂĽlhetĹ‘vĂ© is teszi. SzárĂtás után nyugodtan használhatunk hajlakkot. A hajlakkok, hajhabok nem ragadnak Ă©s amellett, hogy tartást adnak a frizurának, vĂ©dĹ‘rĂ©teget kĂ©peznek, megvĂ©dve ezzel a hajat a káros hatásoktĂłl, pĂ©ldául a kipufogĂłgázoktĂłl, szĂ©ltĹ‘l, erĹ‘s napfĂ©nytĹ‘l.
Potondi Eszter
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 040804)