Február eleji kora dĂ©lután, kint szikrázĂł napsĂĽtĂ©s, +17 fok. A sarki iskolábĂłl ráérĹ‘sen ballagnak haza a gyerekek, a babakocsit tologatĂł mamák a napfĂ©ny felĂ© fordĂtják kicsinyĂĽket, a nyugdĂjasok is ráérĹ‘sebben igyekeznek haza a boltbĂłl. A tavasz nĂ©hány napra beköltözött a tĂ©lbe. A lányom szerint az autĂłsok figyelmetlenebbek, mellettem a villamoson megállás nĂ©lkĂĽl ásĂtozik valaki, ebben a hirtelen jött, ám már napok Ăłta tartĂł tavaszban fejfájĂłsan Ă©bredek.
A becslĂ©sek szerint minden harmadik ember – kĂĽlönösen a nĹ‘k többsĂ©ge – frontĂ©rzĂ©keny, azaz Ă©rzĂ©kenyen reagál az idĹ‘járás változásaira. Ez a változĂ©konyság keringĂ©si problĂ©mákat, anyagcsere- vagy akár hormonháztartási zavarokat is elĹ‘idĂ©zhet, a pszichĂ©s, vegetatĂv, szomatikus problĂ©mák egyĂĽtt jelentkeznek.
Sokan már jó előre érzik a melegfront közeledtét (általában 1-2 órával annak érkezte előtt ingerült, fáradt, megemelkedik a pulzusa, vérnyomása), illetve az ellenfrontra érzékenyeknél a hideg légáramlat átvonulását követően jelentkeznek a szomatikus, pszichés panaszok.
A melegfront közeledtĂ©vel az erre a lĂ©gköri változásra Ă©rzĂ©kenyek feszĂĽltebbek lesznek, szĂvĂĽk erĹ‘sebben ver, a lĂ©gzĂ©sĂĽk felgyorsul, fejĂĽk fáj. Az alacsony lĂ©gköri nyomástĂłl szenvedĹ‘k szervezete e front közeledtĂ©re fáradĂ©konysággal, aluszĂ©konysággal, koncentráciĂłs zavarokkal, esetleg mozgásszervi problĂ©máik felerĹ‘södĂ©sĂ©vel, hangulatingadozással válaszol.
A frontátvonulásokra kĂĽlönösen a legyengĂĽlt immunrendszerű idĹ‘sek, lábadozĂł betegek, a valamilyen krĂłnikus betegsĂ©gben szenvedĹ‘k szervezete felel szĂ©lsĹ‘sĂ©ges testi Ă©s pszichĂ©s tĂĽnetekkel. A frontváltozások azĂ©rt terhelik meg kĂĽlönösen a szerveztet, mert ilyenkor a levegĹ‘ hĹ‘mĂ©rsĂ©kletĂ©n, páratartalmán, a lĂ©gnyomáson kĂvĂĽl annak oxigĂ©ntartalma is változik, utĂłbbi befolyásolja a szervezet oxigĂ©nellátottságát. Ez – egyes esetekben – nehĂ©zlĂ©gzĂ©shez, fulladáshoz, vagy akár szĂvműködĂ©si zavarokhoz is vezethet.
A hidegfront melegfrontba törtĂ©nĹ‘ átmenete hajlamosĂt pĂ©ldául a vĂ©rzĂ©kenysĂ©gre, vĂ©rnyomás- Ă©s vĂ©rcukorszint-emelkedĂ©sre, mĂg a melegfront után bekövetkezĹ‘ hideg idĹ‘ jöttekor fokozĂłdik a görcskĂ©szsĂ©g, erĹ‘södhetnek az allergiás tĂĽnetek, asztmás rohamok, ĂzĂĽleti fájdalmak.
Ma már tudományosan alátámasztott tény, hogy a hirtelen időjárás változásokkor megnő a balesetek, a szülések száma, a műtéti szövődmények aránya is. Különösen a tavaszi évszakforduló terheli meg szervezetünket, veszi igénybe fokozottan alkalmazkodóképességünket, mert ebben az átmeneti időszakban gyors egymásutánban váltogatják egymást a magas és alacsony légnyomású frontok.
Egyes becslések szerint az évi 120 időjárási front többsége a tavaszi hónapokra esik. A tavasz közeledte, és az utóbbi néhány évben a minden átmenet nélkül beköszöntő nyári időjárás tehát alaposan megviseli a szervezetünket, hiszen az nem tud fokozatosan hozzászokni a meleghez.
Érdekes, hogy a közĂ©p-eurĂłpaiak döntĹ‘ többsĂ©ge melegfront-Ă©rzĂ©keny. Az utĂłbbi hĂşsz Ă©vben kutatĂłk százai keresik az összefĂĽggĂ©st a globális klĂmaváltozás Ă©s az allergiás, asztmás betegek számának növekedĂ©se között. EgyelĹ‘re bizonyĂthatatlan, hogy ezek a változások befolyással lesznek-e a betegek számának növekedĂ©sĂ©re, illetve e kĂłr gyĂłgyĂthatĂłságára.
Bártfai ErzsĂ©bet, az Országos MeteorolĂłgiai Szolgálat orvos-meteorolĂłgusa szerint azonban a globális felmelegedĂ©skĂ©nt emlegetett klĂmaváltozás egyáltalán nem Ăşj, nem kirĂvĂł meteorolĂłgiai jelensĂ©g, Ă©s nem is kell tĹ‘le tartani. Mint mondja, a Föld eddigi törtĂ©nete során számos, a mostanihoz hasonlĂł klĂmaváltozás volt már. A szakember szerint az elkövetkezĹ‘ negyven-ötven Ă©vben az emberi szervezet is, az Ă©lĹ‘világ is alkalmazkodni fog ehhez a kissĂ© szĂ©lsĹ‘sĂ©ges – melegebb nyarak, hidegebb, rövidebb telek – idĹ‘járáshoz, ha máskĂ©nt nem, hát Ă©letmĂłdváltással.
Lehet, hogy a mérsékelt égövön lakóknak is déli életmódra kell áttérniük (mondjuk a déli szieszta bevezetésével kell a legforróbb nyári órák elől elmenekülniük), s az sem kizárt, hogy többet és másként kell az időjárással kapcsolatos előrejelzésekkel és a szélsőségessé vált időjárás következtében kialakuló egészségügyi panaszokkal foglalkozni.
Az orvos-meteorolĂłgus egyĂ©bkĂ©nt a mostani klĂmaváltozás nĂ©lkĂĽl is fontosnak tartja, hogy ismerjĂĽk saját szervezetĂĽnk idĹ‘járási szĂ©lsĹ‘sĂ©gekre adott válaszait, hiszen pĂ©ldául a frontĂ©rzĂ©keny, krĂłnikus betegeknĂ©l ezekben az idĹ‘szakokban indokolt lehet a medicina adagolásának megváltoztatása (pĂ©ldául a dĂłzis csökkentĂ©se vagy növelĂ©se).
Amennyiben tudjuk magunkrĂłl, hogy milyen idĹ‘járási frontra vagyunk Ă©rzĂ©kenyek, Ăşgy a házi- vagy kezelĹ‘orvosunkkal Ă©rdemes megbeszĂ©lnĂĽnk, hogyan lehet mĂ©rsĂ©kelni annak kellemetlen tĂĽneteit, illetve hogyan mehetĂĽnk elĂ©be betegsĂ©gĂĽnk (szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri, cukor-, vesebaj) sĂşlyosbodásának.
Az orvos-meteorolĂłgus azt tanácsolja, hogy az idĹ‘járás változásait nehezen tűrĹ‘k (pĂ©ldául az idĹ‘sek), vagy akiket ezek a változások zavarnak a megszokott Ă©letvitelĂĽkben, munkavĂ©gzĂ©sĂĽkben, kĂ©rjĂ©k ki háziorvosuk tanácsát, hiszen e kellemetlensĂ©gek gyĂłgyhatásĂş kĂ©szĂtmĂ©nyekkel, mozgással, megfelelĹ‘ táplálkozással ma már kivĂ©dhetĹ‘k.
T. Puskás Ildikó
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 040303)
ArchĂvum
Archivált Ărás. A benne foglaltak aktualitása nem garantált, vagy nem feltĂ©tlenĂĽl tĂĽkrözik a vonatkozĂł tudományterĂĽletek jelenlegi ismeretanyagát, szempontjait Ă©s hangsĂşlyait.