KĂnai, nĂ©met, brit Ă©s madagaszkári tudĂłsok a korai krĂ©ta korszakbĂłl származĂł, mintegy 140 milliĂł Ă©vvel ezelĹ‘ttrĹ‘l, MadagaszkárrĂłl Ă©s a kĂnai Csinghaj-Tibet-fennsĂk terĂĽletĂ©rĹ‘l elĹ‘kerĂĽlt osztrigafosszĂliák elemzĂ©se alapján arra a következtetĂ©sre jutottak, hogy a korabeli tengervĂz hĹ‘mĂ©rsĂ©klete Ă©vszakosan jelentĹ‘sen ingadozott, Ă©s a sarki jĂ©gtakarĂłk idĹ‘szakosan olvadtak.
Az osztrigák kagylóhéján található növekedési sávok, akárcsak a fák évgyűrűi, nemcsak az élőlény korát árulják el, hanem a képződésük idején uralkodó környezeti viszonyokról is árulkodnak. A világosabb, szélesebb sávok melegebb időszakokra, a sötétebb, vékonyabb rétegek hidegebb periódusokra utalnak.
A Science Advances cĂmű tudományos folyĂłiratban megjelent tanulmány szerint az akkori ĂĽvegházszerű klĂmában a tengervĂz hĹ‘mĂ©rsĂ©klete nem folyamatosan emelkedett, hanem ciklikusan ingadozott. A hidegebb periĂłdusok lehetĹ‘vĂ© tettĂ©k a sarki jĂ©g ĂşjrakĂ©pzĹ‘dĂ©sĂ©t, ami megkĂ©rdĹ‘jelezi azt a rĂ©gĂłta fennállĂł nĂ©zetet, miszerint az ilyen Ă©ghajlati korszakokra alacsony Ă©vszakos ingadozás Ă©s ritka gleccseraktivitás volt jellemzĹ‘ – közölte Ting Lin, a CSA akadĂ©mikusa.
A fosszĂliák növekedĂ©si sávjait mikroszkopikus Ă©s kĂ©miai vizsgálatokkal, valamint klĂmamodellek segĂtsĂ©gĂ©vel elemeztĂ©k. Az adatok szerint a Föld dĂ©li fĂ©ltekĂ©jĂ©n, a közĂ©psĹ‘ szĂ©lessĂ©gi övben a tĂ©li Ă©s nyári tengerfelszĂni hĹ‘mĂ©rsĂ©klet között akár 10-15 Celsius-fokos kĂĽlönbsĂ©g is volt, ami a mai szezonális változásokhoz hasonlĂthatĂł.
A kutatás arra is rámutatott, hogy a gleccserek az általános meleg éghajlat ellenére is megmaradtak, nyáron pedig részlegesen elolvadtak, édesvizet juttatva az óceánokba – hasonlóan ahhoz, ahogy ma a grönlandi jégtakaró olvadása zajlik. "A korai kréta időszak üvegházhatású Földje olyan, mint egy szimfónia, amelyet időnként hűvösebb, gleccserek által keltett hangjegyek törnek meg" – fogalmazott Ho Szung-lin, a tanulmány első szerzője, a CSA posztdoktori kutatója.
A kutatĂłk szerint a sarki jĂ©gtakarĂłk teljes eltűnĂ©sĂ©t megelĹ‘zĹ‘en várhatĂłan átmeneti idĹ‘szak következik, amelyre a gleccseraktivitás vissza-visszatĂ©rĹ‘ ingadozása lesz jellemzĹ‘ a globális felmelegedĂ©s hatására. A tanulmány arra is figyelmeztet, hogy a klĂmaváltozás nem egyenletes melegedĂ©st jelent – az ĂĽvegházhatásĂş gázok növekedĂ©se inkább gyakoribb Ă©s szĂ©lsĹ‘sĂ©gesebb idĹ‘járási jelensĂ©geket idĂ©zhet elĹ‘.
A 140 millió évvel ezelőtt bekövetkezett rövid lehűlési periódusokat a kutatók vulkáni tevékenységgel, valamint a Föld keringési pályájának változásaival hozzák összefüggésbe. "Ez arra is emlékeztet bennünket, hogy a mai felmelegedő világban nemcsak az emberi tevékenység, hanem természetes tényezők is váratlan lehűlésekhez vezethetnek" – tette hozzá Vang Tien-jang, a tanulmány társszerzője.
A kutatás Ăşj nĂ©zĹ‘pontbĂłl világĂt rá a Föld Ĺ‘si Ă©ghajlatára, feltárva a bolygĂł rejtett Ă©vszakos ritmusait Ă©s idĹ‘szakos lehűlĂ©seit – fogalmazott Andreas Mulch, frankfurti Senckenberg Biodiverzitás Ă©s KlĂmakutatĂł Központ professzora.
(MTI)