GĂ©pi tanulás segĂtsĂ©gĂ©vel nagy pontossággal megjĂłsolhatĂł, hogy az emlĹ‘rák elsĹ‘dleges kezelĂ©se után milyen tĂpusĂş helyi kiĂşjulásra van esĂ©ly, Ă©s ezután kialakulhatnak-e szervi áttĂ©tek - derĂĽl ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásábĂłl.
A szakemberek 154 beteg adatainak elemzĂ©sĂ©vel egyebek mellett kimutatták, hogy minĂ©l több idĹ‘ telik el az elsĹ‘ diagnĂłzis Ă©s a tumor visszatĂ©rĂ©se között, annál kisebb az áttĂ©tek kockázata. A kutatás eredmĂ©nyei fontos lĂ©pĂ©st jelenthetnek a szemĂ©lyre szabott terápiás stratĂ©giák kialakĂtásában - olvashatĂł a Semmelweis Egyetem MTI-hez eljuttatott szerdai közlemĂ©nyĂ©ben.
Az EgĂ©szsĂ©gĂĽgyi Világszervezet adatai szerint 2022-ben világszerte 2,3 milliĂł nĹ‘ Ă©lt diagnosztizált emlĹ‘rákkal, Ă©s 670 ezren haltak meg a betegsĂ©gben. A Nemzeti Rákregiszter Ă©s Biostatisztikai Központ adatai szerint Magyarországon ugyanebben az Ă©vben 8411 nĹ‘nĂ©l diagnosztizáltak emlĹ‘daganatot. Bár a fejlett országokban az 1980-as Ă©vek Ăłta jelentĹ‘sen nĹ‘tt a mellrákos betegek tĂşlĂ©lĂ©si aránya, az esetek 5-20 százalĂ©kában a sikeres kezelĂ©s után a tumor kiĂşjulhat – figyelmeztetnek a Scientific Reports cĂmű folyĂłiratban publikált tanulmányukban a Semmelweis Egyetem kutatĂłi.
A helyileg kiújuló daganat – ami nem egyenlő az áttéttel – előfordulhat az emlőállományban, a mellkasfalban, a bőrön vagy a műtét utáni hegben.
"Tapasztalataink szerint ezek a daganatok nagyon kĂĽlönbözĹ‘k, egyik agresszĂvebb, a másik kevĂ©sbĂ©, ezĂ©rt más-más terápiát igĂ©nyelhetnek. A jelenlegi irányelvek azonban hasonlĂł kezelĂ©st javasolnak minden helyileg kiĂşjulĂł emlĹ‘rák esetĂ©ben. A rizikĂłtĂ©nyezĹ‘ket jobban figyelembe vevĹ‘ kezelĂ©sekkel javĂthatĂł lenne a páciensek tĂşlĂ©lĂ©si esĂ©lye, ezĂ©rt lehet fontos tudni, melyik helyi kiĂşjulásnak milyen a prognĂłzisa" – idĂ©zi a közlemĂ©ny Kovács KristĂłf Attilát, a Semmelweis Egyetem PatolĂłgiai, IgazságĂĽgyi Ă©s BiztosĂtási Orvostani IntĂ©zetĂ©nek patolĂłgus szakorvosát, a tanulmány elsĹ‘ szerzĹ‘jĂ©t.
A kutatók egy matematikus bevonásával négy különböző gépi tanulási módszerrel 154 mellrákos beteg klinikopatológiai adatait vetették össze, akiket átlagosan 11 évig (133,16 hónap) követtek az első diagnózis után. Mindegyikőjüknél rendelkezésre álltak a primer és a kiújult tumor adatai is.
Azt vizsgálták, hogy gĂ©pi tanulás segĂtsĂ©gĂ©vel megjĂłsolhatĂł-e a kiĂşjulás pontos helye, abbĂłl pedig elĹ‘rejelezhetĹ‘-e a lehetsĂ©ges áttĂ©tek kialakulásának valĂłszĂnűsĂ©ge. A legjobban teljesĂtĹ‘ matematikai modell 77 százalĂ©kos pontossággal jelezte elĹ‘re, ha a daganat az emlĹ‘ megmaradt állományában következett be, a műtĂ©ti hegben törtĂ©nĹ‘ kiĂşjulás elĹ‘rejelzĂ©se pedig 69 százalĂ©kos pontosságĂş volt.
A legfontosabb tĂ©nyezĹ‘k között szerepelt a műtĂ©ti eljárás tĂpusa (emlĹ‘megtartĂł vagy teljes eltávolĂtás), a páciens Ă©letkora a diagnĂłzis idejĂ©n, a daganat növekedĂ©si ĂĽtemĂ©t jelzĹ‘ Ăşgynevezett Ki67 fehĂ©rje szintje Ă©s a progeszteron receptor státusz, melynek alacsony szintje vagy hiánya kedvezĹ‘tlenĂĽl befolyásolja a betegsĂ©g kimenetelĂ©t.
A kutatás másik célja, hogy előre jelezze, milyen eséllyel alakulhatnak ki távoli áttétek a daganat helyi kiújulása után. A gépi tanulási modellek 78 százalékos pontossággal tudták megjósolni ezt a kockázatot.
"A betegség kimenetelét leginkább meghatározó szervi áttétek kialakulását a gépi tanulási modellek leginkább a kiújulás helyével, az első diagnózis és a visszatérés között eltelt idővel, illetve a kiújulás utáni terápiával hozták összefüggésbe"– tette hozzá Kovács Kristóf Attila.
Ha a daganat az emlĹ‘ megmaradt állományában tĂ©rt vissza, kisebb volt a kockázat, mĂg a mellkasfalon törtĂ©nĹ‘ kiĂşjulás esetĂ©n nagyobb valĂłszĂnűsĂ©ggel alakultak ki áttĂ©tek.
A kutatás arra is rámutatott, hogy ha a daganat az első diagnózist követő két éven belül újul ki, nagyobb eséllyel vezet távoli áttétekhez. Az öt évnél később kialakuló kiújulások általában kedvezőbb prognózisú daganatokhoz köthetők, amelyek nagyobb arányban hormonérzékenyek. Az eredmények szerint a betegek egyharmadánál a daganat többször is visszatért, ami tovább növelte az áttétek kockázatát.
"Sajnos a kemoterápiával kezelt lokálisan kiĂşjulĂł emlĹ‘rákok esetĂ©n is számottevĹ‘ a távoli áttĂ©tek valĂłszĂnűsĂ©ge" – mondta TĹ‘kĂ©s Anna Mária, a Semmelweis Egyetem PatolĂłgiai, IgazságĂĽgyi Ă©s BiztosĂtási Orvostani IntĂ©zetĂ©nek tudományos fĹ‘munkatársa, a tanulmány levelezĹ‘ szerzĹ‘je. Ez arra utalhat, hogy ezekben az agresszĂv lefolyásĂş esetekben a kemoterápia mellett egyĂ©b cĂ©lzott kezelĂ©sekre lehet szĂĽksĂ©g, már a műtĂ©ti terĂĽlethez közel esĹ‘ másodlagos daganatok esetĂ©ben is.
A kutatĂłk szerint további vizsgálatokkal nagyobb betegpopuláciĂł bevonásával Ă©s a daganatok genetikai elemzĂ©sĂ©vel mĂ©g pontosabb elĹ‘rejelzĂ©si modellek alakĂthatĂłk ki. A gĂ©pi tanulás hagyományos diagnosztikai mĂłdszerekkel kombinálva segĂthet a magas kockázatĂş betegek azonosĂtásában Ă©s a megfelelĹ‘ idĹ‘ben törtĂ©nĹ‘, cĂ©lzott kezelĂ©sben – Ărták a tanulmányban.
A vizsgált 154 beteg közĂĽl 33-nál 10 Ă©v után, de volt olyan páciens, akinĂ©l 23 Ă©v elteltĂ©vel Ăşjult ki az emlĹ‘daganat. Sok gyĂłgyultnak nyilvánĂtott beteg nem megy el a rendszeres kontroll vizsgálatokra, pedig ez Ă©vekkel kĂ©sĹ‘bb is Ă©letmentĹ‘ lehet - hĂvták fel a figyelmet.
(MTI)