AzĂ©rt kell Ărnunk a cseppfertĹ‘zĂ©ssel terjedĹ‘ vĂrusok elleni vĂ©dekezĂ©s ezen eszközĂ©rĹ‘l, mert az utĂłbbi idĹ‘ben – a tudományos igĂ©nyessĂ©get sutba dobva – egyre több fĂ©linformáciĂłt, leegyszerűsĂtĂ©st, egyenesen szamárságot olvashatunk ebben a tĂ©mában, akár vezetĹ‘ hĂrportálok oldalain is.
Milyen maszk véd?
Mindegyik vĂ©d, mĂ©g a legegyszerűbb is, persze nem mindegy milyen mĂ©rtĂ©kben. Egy sálat is az arcunk körĂ© tekerhetĂĽnk, az is fizikai gátat kĂ©pez, de mindamellett hogy kĂ©nyelmetlen, hatásfoka is kĂ©rdĂ©ses. NevĂ©ben már maszk, de mĂ©g a sálnál is kevĂ©sbĂ© szerencsĂ©s a barkácsáruházak legegyszerűbb, egypántos pormaszkjaibĂłl választani. Ezek anyaguk, rögzĂthetĹ‘sĂ©gĂĽk, illeszkedĂ©sĂĽk hiányosságai okán a valamivel több a semminĂ©l kategĂłriájába tartoznak, hamis biztonságĂ©rzetet keltve.
Sebészi maszk
A sebĂ©szi maszk vĂ©delme kĂ©tirányĂş ugyan, de alapvetĹ‘en arra kĂ©szĂĽl, hogy a páciens, a műtĂ©ti terĂĽlet Ă©s lĂ©gtĂ©r vĂ©delmĂ©t biztosĂtsa. A koronavĂrus elleni vĂ©dekezĂ©sben kĂ©zenfekvĹ‘ választás, de nem azĂ©rt, mert ez a leghatĂ©konyabb, hanem azĂ©rt, mert ez a legcĂ©lszerűbb választás hozzáfĂ©rhetĹ‘sĂ©ge Ă©s ára okán a tömeges ellátás igĂ©nyĂ©ben. Hermetikusan nehezen vagy egyáltalán nem illeszthetĹ‘, ellenben csekĂ©ly a lĂ©gzĂ©si ellenállása (Ăgy az illesztĂ©si hiányosságok ellenĂ©re is mĂ©rsĂ©klĹ‘dik a beszĂvott fals levegĹ‘ mennyisĂ©ge), könnyebb a beszĂ©d, a kommunikáciĂł. A cseppfertĹ‘zĂ©s alapját kĂ©pezĹ‘ nagyobb vĂrusos nyálka- Ă©s váladĂ©kcseppeket kĂ©pes távol tartani, rĂ©szben azĂ©rt is, mert nem nyĂşlunk az arcunkhoz, orrunkhoz, szánkhoz. Egyszerhasználatos, levĂ©tele esetĂ©n körĂĽltekintĹ‘en kell eljárni: ne Ă©rintsĂĽk a kĂĽlsĹ‘ szĂnes felĂĽlelet, mossunk kezet, ahogy egy Ăşj felhelyezĂ©se elĹ‘tt is.
Szintet lépve: félálarcok
Ha egy ĂşjságĂrĂł – anĂ©lkĂĽl, hogy utánanĂ©zne – tengerentĂşlrĂłl importált megjelölĂ©sekkel kezd dobálĂłzni, annak nem sok haszna van. Ezt látjuk most az itthon teljesen ismeretlen N95 jelölĂ©sű maszkok emlegetĂ©sĂ©vel. EurĂłpában megvan ennek a saját megfelelĹ‘je, nem kevĂ©sbĂ© szigorĂş elĹ‘Ărásokkal Ă©s ellenĹ‘rzĂ©ssel: az EN 149:2001 szabvány alapján gyártási Ă©s forgalmazási engedĂ©llyel rendelkezĹ‘ FFP2 Ă©s FFP3 jelölĂ©sű maszkok vagy fĂ©lálarcok felelnek meg neki. Ezek a jelölĂ©sek a termĂ©keken feltĂĽntetĂ©sre kerĂĽlnek, olykor kiegĂ©szĂtve ezzal-azzal, mit tud ezen kĂvĂĽl az adott fĂ©lálarc, mi ellen vĂ©d, hányszor használhatĂł. KĂnában megint más jelölĂ©st láthatunk (KN95), ahogy pĂ©ldául Ausztráliában Ă©s Ăšj-ZĂ©landon (P2) vagy Japánban is (DS).
AlapvetĹ‘en munkavĂ©delmi eszközök, hatĂ©konyan kĂ©pesek megszűrni a környezeti levegĹ‘t. FFP2 (Ă©s N95) esetĂ©ben 94-95%-át tartják távol a levegĹ‘ben szállĂł 0.3-0.6 mikromĂ©ternĂ©l nagyobb rĂ©szecskĂ©knek, FFP3 esetĂ©ben pedig ez már több mint 99%. FĂ©lreĂ©rtĂ©s ne essĂ©k, a vĂrusok javarĂ©szt ennĂ©l is kisebbek (a koronavĂrusok mĂ©rete körĂĽlbelĂĽl 0.1 µm), Ăgy ha önmagukban szálldosnának a lĂ©gben, ezen maszkok szűrĹ‘in is átjuthatnának. Nem jutnak, mert a lĂ©gĂşti váladĂ©k cseppecskĂ©iben közlekednek, ezekben Ă©rzik jĂłl magukat, testrĂ©szek, tárgyak felĂĽletĂ©re kerĂĽlve ebben Ă©lnek tĂşl Ă©s maradnak fertĹ‘zĹ‘kĂ©pesek napokig, akár hetekig. EzĂ©rt fontos többek között a kĂ©zmosás, valamint az, hogy ne nyĂşlkáljunk az arcunkhoz.
Az FFP2 Ă©s FFP3 lĂ©gzĂ©svĂ©dĹ‘k – a sebĂ©szeti maszkokhoz kĂ©pest Ă©s minĹ‘sĂ©gĂĽktĹ‘l fĂĽggĹ‘en – drágák vagy mĂ©g drágábbak. A kilĂ©gzĂ©st szinte mindegyiknĂ©l szűrĂ©s nĂ©lkĂĽli szelep segĂti, Ăgy kifelĂ© kevĂ©sbĂ© vĂ©denek. Emellett Ă©rezhetĹ‘en nehezĂtik a belĂ©gzĂ©st (kĂĽlönösen az FFP3), Ăgy köhögĹ‘, lĂ©gzĹ‘munkájában egyĂ©bkĂ©nt is korlátozott betegnek nem cĂ©lszerű ilyet viselni, sebĂ©szeti maszkot azonban annál inkább.
Az FFP2 Ă©s FFP3-as fĂ©lálarcok többnyire jĂłl illeszthetĹ‘ek, Ăgy a fals levegĹ‘ beszĂvásának esĂ©lye csekĂ©ly, kivĂ©ve, ha az illeszkedĂ©snek kisebb-nagyobb arcszĹ‘rzet kĂ©pezi akadályát. Anyagukban kombinálhatják aktĂvszenes rĂ©teggel, de lĂ©tezik rĂ©zzel, illetve ezĂĽsttel vegyĂtett nanotechnolĂłgiás megoldás is. Ezek nĂ©melyikĂ©t már kĂĽlönösen rossz nĂ©ven veszik a vĂrusok Ă©s a szűrĹ‘ben elakadva, aeroszoljaikban sem Ă©lnek tĂşl. A kĂnálat töredĂ©kĂ©t kĂ©pezik, Ăgy kimondhatĂł, hogy az FFP2 Ă©s FFP3 fĂ©lálarcok döntĹ‘en szintĂ©n egyszerhasználatosak, de a vĂ©delmi kĂ©pessĂ©gĂĽk ezen egyszeri használat alatt messze meghaladja a sebĂ©szeti maszkokĂ©t. Itt Ă©rdemes megjegyezni, hogy az FFP1 jelölĂ©sű lĂ©gzĂ©svĂ©dĹ‘k kisebb lĂ©gzĂ©si ellenállásĂşak, legtöbbször kilĂ©gzĹ‘szeleppel sem bĂrnak, szűrĹ‘kĂ©pessĂ©gĂĽk 80% körĂĽli, tĂ©mánkba vágĂłan ajánlást mĂ©g nem fogalmaztak meg. Magunk rĂ©szĂ©rĹ‘l egĂ©szsĂ©gĂĽgyben, fertĹ‘zĹ‘ betegekkel nap mint nap Ă©rintkezĹ‘knek nem javasoljuk, ezen tĂşlmenĹ‘en azonban ez is hasznos, jĂłl illeszthetĹ‘.
A cserélhető betétes, ikerszűrős félálarcokra és a szemet is védő teljes álarcokra sem térünk ki részletesen – noha ezek valóban hatékonyak, többször is használhatóak, de meglehetősen drágák, használatuk hozzájuk nem szokottaknak körülményes és kényelmetlen, egyben riadalmat keltő lehet.
Eltávolodva a vĂrusoktĂłl, de a lĂ©gzĂ©svĂ©delemnĂ©l maradva sajnos Ăşgy tűnik, hogy nagyvárosainkban a lĂ©gszennyezettsĂ©g gyakran olyan mĂ©rtĂ©kű, hogy az FFP2 fĂ©lálarcok viselĂ©se ajánlást nyerhet az Ă©rintett napokon, kĂĽlönösen hosszas kĂĽltĂ©ri tartĂłzkodás esetĂ©n.
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu