Rengeteget hallunk róla, de mégsem tudjuk, hogy pontosan mit is takar az a rövid szó, hogy STROKE (vagy szélütés). Sajnos napjainkban egyre több embert érint ez az agyi érkatasztrófa, aminek ha nem ismerjük fel időben a jeleit, könnyen halálos kimenetelű is lehet. A rizikófaktorok kizárásával azonban akár 80%-kal csökkenthető lenne a stroke kialakulásának a kockázata.
A stroke világszerte Ă©s Magyarországon is a harmadik leggyakoribb haláloknak számĂt. Ennek az agyban hirtelen jelentkezĹ‘ Ă©relzárĂłdásnak lappangási ideje nincsen, kialakulásának a jelei pedig jĂłl felismerhetĹ‘ek.
Hogyan alakul ki a stroke?
A stroke más nĂ©ven szĂ©lĂĽtĂ©s az agyban alakul ki, oly mĂłdon, hogy egy vĂ©rrög vagy egy Ă©rfalra tapadt lerakĂłdás leválik Ă©s elzárja az agyi artĂ©riát, ezzel megakadályozva a vĂ©rkeringĂ©st. Ezen vĂ©rrög kialakulásának kockázatát a 65 Ă©v feletti kor, az Ă©letmĂłdbeli tĂ©nyezĹ‘k, valamint a családi kĂłrtörtĂ©net mellett akár ötszörösĂ©re emelheti egy egyszerű pitvarfibrilláciĂł, amely a leggyakoribb szĂvritmuszavar, de jelentĹ‘s rizikĂłfaktornak számĂt a magas vĂ©rnyomás Ă©s a diabĂ©tesz is.
A stroke kialakulásának a tünetei
A szĂvinfarktustĂłl eltĂ©rĹ‘en, a stroke nem jár fájdalommal, de a kialakulásának szemmel láthatĂł jelei vannak:
- az arc, a kar vagy a láb - általában egy oldalon hirtelen fellépő - zsibbadása, gyengesége, érzéketlensége vagy bénulása;
- a száj hirtelen félrehúzódása, lecsüggedése;
- hirtelen kialakuló beszédértési nehézség, érthetetlenné váló beszéd, hangképzési zavar;
- hirtelen kialakuló, egy vagy kétoldali látászavar, féloldali vakság;
- hirtelen fellépő szédülés, egyensúlyzavar, járásbizonytalanság, eszméletvesztés;
- minden előzmény nélkül jelentkező erős fejfájás;
- zavartság, memóriazavar, az érzékelés, illetve a térbeli tájékozódás zavara.
Akár már egyetlen tĂĽnet figyelmeztethet a stroke kialakulására. A tĂĽnetek egyik percrĹ‘l a másikra jelentkezhetnek Ă©s akár enyhĂĽlhetnek is. Ne várjuk a tĂĽnetek elmĂşlását Ă©s azok enyhĂĽlĂ©se se tĂ©vesszen meg senkit! Ha csak a gyanĂşja is felmerĂĽl a stroke-nak, azonnal orvoshoz kell fordulni, mert minden perc számĂt.
Stroke kezelése – 4 és fél órán belüli vérrögoldás életet menthet
A legeredmĂ©nyesebb gyĂłgyĂtás Ă©rdekĂ©ben Ă©s a sĂşlyos szövĹ‘dmĂ©nyek elkerĂĽlĂ©se vĂ©gett, minĂ©l elĹ‘bb fel kell ismerni a stroke tĂĽneteit Ă©s a beteget azonnal kĂłrházba kell szállĂtani. A kĂłrházban felmĂ©rik a stroke sĂşlyosságát Ă©s az elzárĂłdás pontos helyĂ©t. A stroke tĂpusátĂłl fĂĽgg az elzárĂłdás kezelĂ©se: iszkĂ©miás stroke esetĂ©ben gyĂłgyszer segĂtsĂ©gĂ©vel oldják fel az Ă©relzárĂłdást, mĂg vĂ©rzĂ©ses stroke esetĂ©ben sebĂ©szeti Ăşton törtĂ©nĹ‘ eltávolĂtásra is sor kerĂĽlhet.
A stroke jelei amennyire gyorsan kialakulnak, olyan lassan tűnnek el az érelzáródás feloldása után, ezért a betegnek a teljes felépüléshez rehabilitációra van szüksége. A stroke-on átesett betegeknél nagy eséllyel alakulhat ki újabb agyi érelzáródás. Ennek megelőzése érdekében befolyásolni, és szükség esetén hatékonyan kezelni kell a stroke kialakulásának rizikófaktorait, mint például a pitvarfibrillációt, a magas vérnyomást, a túlsúlyt és a dohányzást.
PitvarfibrilláciĂł esetĂ©n az orvosok vĂ©ralvadásgátlĂł terápiát Ărnak elĹ‘ betegeiknek. SzerencsĂ©re ez ma már nem jelent nagy megterhelĂ©st a beteg számára, mert a rĂ©gebbi gyĂłgyszerektĹ‘l eltĂ©rĹ‘en már OEP támogatással is elĂ©rhetĹ‘k a szájon át szedhetĹ‘ biztonságosabb Ă©s korszerűbb kĂ©szĂtmĂ©nyek. A pitvarfibrilláciĂłnak nevezett szĂvritmuszavarban szenvedĹ‘ betegeknek ötször nagyobb esĂ©lyĂĽk van arra, hogy stroke-ot kapjanak, ezĂ©rt folyamatos vĂ©ralvadásgátlĂł kezelĂ©sre szorulnak.
A kedvezĹ‘tlen egĂ©szsĂ©gi állapot javĂtása Ă©rdekĂ©ben 2014 áprilisában szoros egyĂĽttműködĂ©st Ă©s a „SzĂvvel a Stroke Ellen” program elindĂtását határozta el a Magyar KardiolĂłgusok Társasága Ă©s a Magyar Stroke Társaság a Boehringer Ingelheim gyĂłgyszergyár támogatásával. A Magyar KardiolĂłgusok Társasága Ă©s a Magyar Stroke Társaság betegfelvilágosĂtĂł Ă©s orvos edukáciĂłs Programja 2016-tĂłl „EgyĂĽtt a stroke ellen! 2016-2020” nĂ©ven folytatĂłdik, melyhez az idei Ă©vtĹ‘l csatlakozott mĂ©g a Magyar Diabetes Társaság Ă©s a Magyar Hypertonia Társaság is. További hasznos informáciĂłk Ă©rhetĹ‘k el a stroke-rĂłl Ă©s annak kezelĂ©sĂ©rĹ‘l a szivvelastrokeellen.hu weboldalon.